Wojna, inflacja i zapasy ropy odbiły z ostrzeżeniem o rentowności

  • Ropa powyżej 100 USD i wydłużone zyski
  • Indeksy giełdowe trochę się zmieniły
  • Data rozmowy telefonicznej z Biden Xi to godzina 1300 GMT
  • Widoczne odbicie plonu

LONDYN (Reuters) – Światowe akcje utrzymały w piątek całotygodniowe wzrosty, ale silna kombinacja wyższych stóp procentowych, wyższych cen ropy i niekończącej się wojny na Ukrainie powstrzymała ożywienie, ponieważ stopy kapitalizacji wysłały sygnał ostrzegawczy. dla gospodarki.

Światowy indeks giełdowy MSCI (.MIWD00000PUS) Utrzymał się na poziomie 695 punktów, co oznacza wzrost o 5,4% w ciągu tygodnia, ale znacznie poniżej swojego życiowego maksimum 761,21 ze stycznia.

„Nastroje są nadal bardzo ostrożne, szukają powodów do wzrostu, ale starają się znaleźć coś, w czym mają silne przekonanie” – powiedział Sima Shah, główny strateg w Principal Global Investors.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

W Europie Stokes (.stoxx) Indeks 600 wiodących spółek niewiele się zmienił i wyniósł 450 punktów, co oznacza spadek o 9% od najwyższego poziomu od początku stycznia.

Shah powiedział, że z pewną ulgą stwierdziła, że ​​w środę Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych w końcu rozpoczęła serię podwyżek stóp procentowych, i od tego momentu należało obserwować, jak rozwija się gospodarka i jak wysoka jest inflacja, zanim osiągnie szczyt.

Ceny ropy naftowej utrzymywały się powyżej 100 dolarów za baryłkę po niewielkich postępach w rozmowach pokojowych między Rosją a Ukrainą, co wywołało widmo zaostrzenia sankcji i przedłużających się przerw w dostawach ropy. Czytaj więcej

„Myślę, że konflikt będzie trwał w tle iw rezultacie prawdopodobnie zobaczysz wysokie ceny ropy” – powiedział Shah.

Dodając do tego wszystkiego, oczekuje się, że prezydent USA Joe Biden wyda ostrzeżenie, że Pekin zapłaci cenę, jeśli poprze rosyjski wysiłek wojenny, kiedy będzie rozmawiał z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w rozmowie telefonicznej zaplanowanej na 1300 GMT. Czytaj więcej

READ  Foxtrot, Dom's Kitchen & Market zamkną wszystkie sklepy

Jednak wydaje się, że pierwsza od czasu rewolucji bolszewickiej niewypłacalność rosyjskich obligacji zagranicznych została na razie zażegnana. Niektórzy wierzyciele otrzymali płatności w dolarach za kupony rosyjskich obligacji, których termin zapadalności przypadał w tym tygodniu, mówią źródła. Czytaj więcej

W Azji najszerszy indeks MSCI akcji Azji i Pacyfiku poza Japonią (MIAPJ0000PUS.) Spadł o 0,15%, a indeks Hang Seng w Hongkongu ustabilizował się po ostrym dwudniowym wzroście. Japoński indeks Nikkei (.N225) Wzrósł o 0,6%.

Wpływ na inflację portów i zakłócenia w łańcuchach dostaw w Chinach z powodu gwałtownego wzrostu infekcji COVID, powiedział Michael Hewson, główny analityk rynku w CMC Markets, ryzykuje, że zostanie powszechnie zignorowany przez rynki. Czytaj więcej

„To będzie przeciwny wiatr dla wycen i chociaż obecnie mamy dość przyzwoite ożywienie, trudno mi zobaczyć, czy możemy przejść powyżej szczytów, które widzieliśmy w tym roku”, Hewson powiedział.

Kontrakty terminowe na S&P 500 spadły o 0,55%, a przed otwarciem Wall Street niewiele jest ważnych danych.

inwersja plonów

alert o zmianie produktywności

Problemy, z jakimi borykają się politycy, których gospodarki zmagają się z wysoką inflacją i spadającym wzrostem, zostały podkreślone podczas serii posiedzeń banków centralnych w tym tygodniu.

W środę Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe po raz pierwszy od ponad trzech lat, zaskakując traderów trudniejszymi niż oczekiwano perspektywami. Bank Anglii również rósł, ale był zaskoczony pesymistycznymi perspektywami, które spowodowały wzrost cen złota. Czytaj więcej

Bank Japonii nie dostarczył w piątek żadnych niespodzianek, pozostawiając politykę zbyt łatwą, co utrzymywało silną presję na jena. Czytaj więcej

Tymczasem różnica między rentownościami amerykańskich obligacji skarbowych od 2 do 10 lat zbliża się do najmniejszej od marca 2020 r., kiedy gospodarki znalazły się pod presją rozpoczęcia blokad COVID.

Wąska luka oznacza, że ​​krzywa dochodowości nie jest daleko od odwrócenia, co jest długoterminowym wskaźnikiem możliwej recesji w ciągu najbliższego lub dwóch lat.

READ  Kalifornijska ustawa pozwoliłaby pracownikom ignorować telefony i wiadomości od szefa po godzinach pracy

Benchmarkowa rentowność 10-letnich obligacji skarbowych była ostatnia na poziomie 2,1655%.

Ropa, która załamała się o około 30% w stosunku do szczytu z zeszłego tygodnia, mocno odbiła, ponieważ handlowcy obawiają się, że nadzieja na pokój na Ukrainie jest chybiona. Kontrakty terminowe na ropę Brent wzrosły o 1,3 procent w ostatnim obrocie przy 108 USD i wzrosły o ponad 10 USD za baryłkę w ciągu dwóch sesji.

„Bardzo trudno jest mieć jakąkolwiek pewność, że będziesz w stanie uzyskać niezawodne towary z Rosji lub Ukrainy” – powiedział Tobin Gorey, strateg ds. surowców w Commonwealth Bank of Australia w Sydney. „Będziesz szukać gdzie indziej, a to tylko idzie w górę”.

Kontrakty terminowe na pszenicę i kukurydzę, wrażliwe na zakłócenia w dostawach na Morzu Czarnym, gwałtownie wzrosły.

Japońska waluta osiągnęła w tym tygodniu najniższy poziom od sześciu lat, a ostatnio notowano ją na poziomie 118,83 za dolara. „Następnym celem wielosesyjnym może być psychologiczny poziom 120,00”, powiedział Terence Wu, strateg w OCBC Bank w Singapurze.

Euro oscylowało na poziomie 1,106 USD, co oznacza spadek o 0,3% w ciągu dnia

Spot złoto oscylowało na poziomie 1 935 USD, co oznacza spadek o 0,5%, a Bitcoin trzymał się ponad 40 000 USD, co oznacza spadek o 0,7%.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże: Hugh Jones Dodatkowe reportaże: Tom Westbrook Montaż: Shri Navaratnam, Simon Cameron Moore i Angus McSwan

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *