Rzadkie skamieniałości wskazują, że ssaki mogły polować na dinozaury na obiad

NOWY JORK (AP) – Niezwykłe odkrycie w Chinach sugeruje, że niektóre wczesne ssaki mogły polować na dinozaury na obiad.

Skamielina przedstawia stworzenie podobne do borsuka wgryzające się w małego dinozaura z dziobem, którego szkielety są pajęczynami. Odkrycie pochodzi z miejsca znanego jako „chińskie Pompeje”, gdzie błoto i szczątki starożytnych wulkanów pogrzebały stworzenia.

„Wydaje się, że to prehistoryczne polowanie, uchwycone w kamieniu, jak stop-klatka” – powiedział w e-mailu paleontolog z Uniwersytetu w Edynburgu, Steve Brusatte, który nie był zaangażowany w badania.

Skamielina opisana we wtorek w czasopiśmie Raporty naukoweprzedstawia dwa stworzenia sprzed około 125 milionów lat, w okresie kredowym.

Chociaż ssak jest znacznie mniejszy, naukowcy uważają, że atakował tyranozaura, gdy został złapany przez strumień wulkaniczny, powiedział autor badań Jordan Mallon, paleobiolog z Kanadyjskiego Muzeum Przyrody. Ssak usiadł na tyranozaurze, chwytając łapami szczękę i tylną kończynę gada, podczas gdy jego zęby zatopiły się w jego klatce piersiowej.

„Nigdy wcześniej nie widziałem takiej skamieniałości” – powiedział Mallon.

Sugerowano, że ssaki jadły mięso dinozaurów już wcześniej: inna skamielina pokazuje Zmarł ssak ze szczątkami dinozaura w jelitach. Nowe odkrycie wskazuje również, że ssaki mogły w rzeczywistości polować na dinozaury wielokrotnie większe od nich i nie ograniczały się do polowania na dinozaury, które już nie żyły, powiedział Mallon.

„To wywróciło starą historię do góry nogami” – powiedział Brusatte. „Kiedyś myśleliśmy o epoce dinozaurów jako o czasach, gdy dinozaury rządziły światem, a małe ssaki czaiły się w cieniu”.

Autorzy badania przyznali, że istnieje kilka znanych fałszerstw skamielin z tej części świata, co zdaniem Mallona budziło niepokój, gdy rozpoczynali badania. Ale po dokonaniu własnych przygotowań do szkieletów i przeanalizowaniu próbek skał, powiedział, że są przekonani, że skamielina – znaleziona przez rolnika w 2012 roku – jest autentyczna i chętnie powita innych naukowców, aby również ją zbadali.

READ  NASA Perseverance Rover: Wiązka strun znaleziona na Marsie

Malone powiedział, że ssak w duecie kopalnym to mięsożerny Repenomamus robustus, wielkości kota domowego. Dinozaur – Psittacosaurus lujiatunensis – był wielkości psa średniej wielkości z dziobem przypominającym papugę.

Gatunek ten był roślinożercą, ale inne dinozaury były mięsożercami lub jedli jedno i drugie. W końcu Mallon powiedział, że dinozaury mogły zjeść więcej ssaków niż na odwrót.

„Jednak teraz wiemy, że ssaki były w stanie walczyć, przynajmniej czasami” – powiedział.

___

Sekcja Associated Press Health and Science otrzymuje wsparcie od grupy Science and Education Media Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *