Rzecznik Kremla twierdzi, że lider opozycji Aleksiej Nawalny przeprowadził się do arktycznej kolonii karnej, ale radzi sobie dobrze.

Uwięziony rosyjski przywódca opozycji Aleksiej Nawalny Przez ponad dwa tygodnie nie było znane miejsce ich pobytuW poniedziałek sojusznicy poinformowali, że został on przeniesiony do kolonii karnej w Arktyce.

Zaginięcie najwybitniejszego polityka opozycji w Rosji, który mobilizował do masowych protestów, zanim trafił do więzienia w 2021 r., wzbudziło obawy wśród sojuszników, organizacji praw człowieka i zachodnich rządów.

Lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny pojawia się na ekranie za pośrednictwem łącza wideo z kolonii karnej poprawczej IK-2 w Pokrowie podczas rozprawy sądowej w Moskwie 24 maja 2022 r.

Evgeniya Novozinina/Reuters


Sugeruje to możliwość transportu więźniów, co w Rosji może trwać tygodniami, gdzie więźniowie są powoli przewożeni koleją pomiędzy odległymi ośrodkami.

Jego rzeczniczka Kira Yarmysh poinformowała w mediach społecznościowych: „Znaleźliśmy Aleksieja Nawalnego. Obecnie przebywa w IK-3 w osadzie Kharp w obwodzie autonomicznym Jamalsko-Nienieckim”.

Jarmysz dodał: „Odwiedził go dziś jego prawnik. Aleksiej cieszy się dobrym zdrowiem”.

Za kołem podbiegunowym położony jest region Kharib, zamieszkiwany przez około 5 tysięcy osób. Iwan Żdanow, który kieruje fundacją antykorupcyjną Nawalnego, powiedział, że jest to „jedna z północnych i odległych kolonii”.

„Warunki są tam trudne, panuje tam specjalny reżim wiecznej zmarzliny” i bardzo niewielki kontakt ze światem zewnętrznym – powiedział Żdanow.

Nawalny po raz pierwszy trafił do więzienia po tym, jak przeżył zamach na życie przez otrucie. Sąd przedłużył jego karę do 19 lat pod zarzutem ekstremizmu i nakazał przeniesienie go do bezpieczniejszego i surowszego więzienia.

„Od początku było jasne, że władza chce odizolować Aleksieja, zwłaszcza przed wyborami” – powiedział Żdanow.

W marcu przyszłego roku w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Oczekuje się, że prezydent Władimir Putin z łatwością wygra piątą kadencję.

Chociaż miejsce pobytu Nawalnego było nadal nieznane, szef sztabu Nawalnego Leonid Wołkow powiedział w mediach społecznościowych: „Fakt, że dzieje się to teraz (mimo że Nawalny powinien był zostać przeniesiony do innej kolonii dwa miesiące temu) – teraz, gdy wybory się zakończyły, odbyło się”. W związku z tym zespół Nawalnego rozpoczął kampanię „Rosja bez Putina”, która jest w 0% przypadkowa i w 100% bezpośrednia, ręczna polityczna kontrola ze strony Kremla.

Dla Putina nie jest tajemnicą, kto jest jego głównym przeciwnikiem w tych „wyborach”. „Chce mieć pewność, że głos Nawalnego nie zostanie usłyszany. Oznacza to, że każdy musi stać się głosem Nawalnego” – powiedział Wołkow.

Rzecznik Departamentu Stanu USA z zadowoleniem przyjął wiadomość o zlokalizowaniu Nawalnego, stwierdził jednak, że Stany Zjednoczone są „głęboko zaniepokojone bezpieczeństwem pana Nawalnego i warunkami jego niesprawiedliwego przetrzymywania”.

„Stany Zjednoczone zdecydowanie potępiają ciągłe złośliwe ataki Rosji na Nawalnego i ponad 600 innych więźniów politycznych przetrzymywanych przez Rosję” – oznajmił rzecznik. „Będziemy nadal uważnie śledzić ich sprawy i wzywać do uwolnienia wszystkich bezprawnie przetrzymywanych”.

Moskwa od lat marginalizuje przedstawicieli opozycji w wyborach i życiu politycznym, a kampania ta nabrała tempa po wydaniu rozkazu Kremla Wojska rosyjskie na Ukrainę w 2022 r.

READ  Ukraina dąży do „natychmiastowego zawieszenia broni” i wycofania się Rosji w pierwszych bezpośrednich rozmowach podczas trwającej inwazji Putina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *