Egipt planuje zakończyć wojnę między Izraelem a Hamasem Propozycja zostaje dobrze przyjęta

KAIR (AP) – Izrael i Hamas publicznie z radością przyjęły w poniedziałek egipską propozycję zakończenia ich zaciekłej wojny. Jednak długoletni przeciwnicy powstrzymali się od całkowitego odrzucenia planu, podnosząc możliwość nowej rundy dyplomacji w celu powstrzymania niszczycielskiej ofensywy Izraela w Strefie Gazy.

Plan egipski zakłada stopniowe uwalnianie zakładników i utworzenie rządu palestyńskiego składającego się z ekspertów w celu administrowania Strefą Gazy i okupowanym Zachodnim Brzegiem, powiedział wyższy rangą urzędnik egipski i europejski dyplomata.

Urzędnik egipski, który mówił pod warunkiem zachowania anonimowości w celu omówienia tej propozycji, powiedział, że szczegóły zostały uzgodnione z państwem Zatoki Perskiej w Katarze i przekazane Izraelowi, Hamasowi, rządom Stanów Zjednoczonych i Europy. Egipt i Katar pośredniczą między Izraelem a Hamasem, podczas gdy Stany Zjednoczone pozostają najbliższym sojusznikiem Izraela i główną potęgą w regionie.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu nie skomentował bezpośrednio planu. Jednak rozmawiając z członkami swojej partii Likud, powiedział, że jest zdeterminowany kontynuować ofensywę rozpoczętą w odpowiedzi na atak Izraela. Atak Hamasu 7 października Zabił 1200 osób i wziął 240 zakładników w południowym Izraelu.

„W nadchodzących dniach rozszerzamy walkę i będzie to długa bitwa, która jeszcze się nie zakończy” – powiedział.

Propozycja egipska nie spełnia założonego przez Izrael celu zniszczenia Hamasu. Wydaje się także sprzeczne z naleganiem Izraela na utrzymanie kontroli wojskowej nad Gazą długo po wojnie.

Netanjahu znajduje się jednak pod silną presją wewnętrzną, aby osiągnąć porozumienie w sprawie sprowadzenia do domu ponad 100 izraelskich zakładników przetrzymywanych 7 października w Gazie.

Kiedy podczas przemówienia przed parlamentem ślubował kontynuować wojnę, krewni zakładników przerwali mu i wezwali do ich natychmiastowego powrotu. „Teraz! Teraz!” Oni krzyczeli.

Rosnąca liczba ofiar śmiertelnych izraelskich żołnierzy w wyniku operacji naziemnych również grozi podważeniem szerokiego poparcia społecznego dla wojny. W poniedziałek armia izraelska ogłosiła śmierć dwóch kolejnych żołnierzy, co zwiększa łączną liczbę zabitych w wojnie do 156.

Oczekuje się, że gabinet wojenny Netanjahu spotka się później w poniedziałek. Nie jest jasne, czy będą omawiać egipski plan.

READ  Wyniki wyborów w Pakistanie w 2024 r. na żywo: PTI Imrana Khana wzywa do protestu w związku z obawami dotyczącymi sfałszowania niejednoznacznych sondaży

Hamas nie odpowiedział oficjalnie na tę propozycję. Nie jest jasne, czy Hamas zgodzi się zrzec się władzy po kontrolowaniu Gazy przez ostatnie 16 lat.

Izzat Rishq, wyższy rangą urzędnik Hamasu, prawdopodobnie przebywający w Katarze, wydał oświadczenie, w którym powtórzył stanowisko grupy, że nie będzie ona prowadzić negocjacji bez „całkowitego zakończenia okupacji”.

„Nasi ludzie chcą zakończenia okupacji i nie czekają na tymczasowy lub częściowy rozejm w najbliższej przyszłości, który nastąpi po okupacji i terroryzmie” – powiedział.

Wieść o tej propozycji nadeszła, gdy izraelskie naloty mocno uderzyły w środkową i południową Strefę Gazy.

W poniedziałek w obozie dla uchodźców w Magasi ratownicy nadal wydobywali ciała spod gruzów po wczorajszym strajku. Dokumentacja szpitalna, do której dotarła agencja Associated Press, wskazuje, że co najmniej 106 osób zginęło w jednym z najbardziej śmiercionośnych ataków izraelskiej kampanii powietrznej.

Wojna zniszczyła i zabiła dużą część Gazy Ponad 20 600 Palestyńczyków Prawie cała ludność tego terytorium, licząca 2,3 miliona, została wysiedlona.

Urzędnicy ONZ ostrzegli, że w wyniku izraelskiej blokady terytorium jednej czwartej populacji grozi śmierć głodowa.

Hamas przyznał się do zastrzelenia 13-letniego chłopca, który znajdował się w grupie osób próbujących uzyskać pomoc z ciężarówki w południowej Gazie. Strzelanina wywołała gwałtowne protesty i rzadką publiczną krytykę Hamasu, który podczas swoich rządów wykazał niewielką tolerancję dla sprzeciwu.

Propozycja egipska

Propozycja egipska była ambitną próbą nie tylko zakończenia wojny, ale także ustalenia planu na następny dzień.

Wzywa do wcześniejszego zawieszenia broni na okres do dwóch tygodni, podczas którego bojownicy palestyńscy uwolnią 40–50 zakładników, w tym kobiety, osoby chore i osoby starsze, w zamian za uwolnienie 120–150 Palestyńczyków z izraelskich więzień – poinformował egipski urzędnik powiedział.

Jednocześnie kontynuowane będą negocjacje w sprawie przedłużenia zawieszenia broni oraz uwolnienia zakładników i ciał przetrzymywanych przez bojowników palestyńskich – dodał. Izraelscy urzędnicy szacują, że 20 zakładników zginęło lub zostało zabitych w niewoli.

READ  Źródła – Bill O'Brien dołącza do personelu Ryan Day w stanie Ohio jako OC

Powiedział, że Egipt i Katar zgodzą się na utworzenie rządu ekspertów złożonego ze wszystkich frakcji palestyńskich, w tym Hamasu i rywala, uznanej na arenie międzynarodowej Autonomii Palestyńskiej.

Rząd będzie rządził Gazą i Zachodnim Brzegiem przez okres przejściowy, do czasu, aż frakcje palestyńskie rozstrzygną swoje spory i uzgodnią plan działania dotyczący przeprowadzenia wyborów prezydenckich i parlamentarnych – dodał.

W międzyczasie, powiedział, Izrael i Hamas będą negocjować kompleksowe porozumienie „jedne rozwiązanie dla wszystkich”. Obejmują one uwolnienie wszystkich pozostałych zakładników w zamian za wszystkich palestyńskich więźniów w Izraelu, wycofanie armii izraelskiej z Gazy i zaprzestanie ostrzału rakietowego Izraela przez bojowników palestyńskich.

Według statystyk palestyńskich ponad 8 000 Palestyńczyków jest przetrzymywanych przez Izrael na podstawie zarzutów lub wyroków skazujących związanych z bezpieczeństwem.

Niewielu zostało skazanych za śmiertelne ataki na Izraelczyków. Chociaż ich uwolnienie budziło kontrowersje, Izrael w przeszłości zgadzał się na fałszywe uwolnienia, co obejmowało porozumienie z 2011 r., na mocy którego uwolniono ponad 1000 więźniów izraelskiego żołnierza przetrzymywanego w Gazie. Wśród tych więźniów był Yea Shinwar, szef Hamasu w Strefie Gazy.

Minister spraw zagranicznych Egiptu Sameh Shogri rozmawiał w poniedziałek przez telefon z najwyższym irańskim dyplomatą Hosseinem Amiraptollahianem na temat wojny w Gazie, podało egipskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Shokri poinformował Amiraptolahiana o wysiłkach zmierzających do osiągnięcia kompleksowego zawieszenia broni. Bliższych szczegółów nie podała. Iran jest głównym zwolennikiem Hamasu.

W Waszyngtonie Biały Dom odmówił komentarza w sprawie egipskiej propozycji.

Urzędnicy amerykańscy są w bliskim kontakcie z Egiptem i Katarem w sprawie uwolnienia większej liczby zakładników, a według osoby zaznajomionej z negocjacjami przedstawiono szereg propozycji. Choć egipską propozycję postrzega się jako pozytywny sygnał, istnieje duży sceptycyzm, że doprowadzi ona do przełomu, stwierdziła osoba, która wypowiadała się pod warunkiem zachowania anonimowości, aby omówić zakulisową dyplomację.

Wewnątrz Gazy

Atak Izraela jest taki sam Najbardziej niszczycielskie kampanie wojskowe w najnowszej historii. Według ministerstwa zdrowia w Gazie, które nie rozróżniało wśród zabitych cywilów i bojowników, ponad dwie trzecie z 20 674 zabitych Palestyńczyków to kobiety i dzieci.

READ  Rodzina ojca z południowego Utah, który zabił 7 członków rodziny, mówi, że jest zdruzgotana

Atak doprowadził do kryzysu humanitarnego w Gazie, skutkującego niedoborami żywności, lekarstw i innych podstawowych towarów.

Ponieważ statki z pomocą były ograniczone, ludzie próbowali chwytać część towarów przybywających ciężarówkami. Na dachach niektórych pojazdów widziano bandytów z Hamasu. Grupa twierdzi, że chroni eksport, oskarżając jednocześnie Izrael o kradzież pomocy.

W południowej Strefie Gazy Hamas przyznał, że policjant z kierowanego przez Hamas Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zastrzelił 13-letniego chłopca, twierdząc, że grupa ludzi otworzyła ogień, gdy próbowali uzyskać pomoc z ciężarówki w pobliżu miasta Rafah . w niedzielę, powiedział w poniedziałek urzędnik biura prasowego rządu Hamasu.

Strzelanina wywołała gwałtowne protesty i rzadką publiczną krytykę Hamasu, który podczas swoich rządów wykazał niewielką tolerancję dla sprzeciwu.

Rozwścieczeni krewni zamordowanego chłopca Ahmeda Brigaya próbowali wtargnąć na komisariat policji, paląc opony i żądając pociągnięcia policjanta do odpowiedzialności.

Krewny Mossad Brighe w komentarzach wideo publikowanych w mediach społecznościowych oskarżył Hamas o zabójstwo, oskarżając policjanta o strzelenie chłopcu „bezpośrednio w głowę”.

Powiedział, że rodzina współpracowała wcześniej z Hamasem przy zabezpieczeniu obszaru przygranicznego z Egiptem. Wezwał do pociągnięcia policjanta do odpowiedzialności, ostrzegając, że rodzina nie dopuści do przejazdu „jakiegokolwiek pojazdu” przez ten obszar.

Zniszczenia wojny, jakie dokonały się w ostatnich tygodniach, spowodowały sporadyczne wybuchy gniewu na Hamas, co było nie do pomyślenia podczas 16-letnich rządów tej grupy w Gazie.

Izrael spotkał się z międzynarodową krytyką ze względu na liczbę ofiar śmiertelnych wśród cywilów. Obwinia Hamas, twierdząc, że bojownicy korzystają z zatłoczonych dzielnic mieszkalnych i tuneli. Izrael twierdzi, że zabił tysiące bojowników Hamasu, nie przedstawiając dowodów.

___

Poinformowali o tym Rafa, Joben ze Strefy Gazy i Federman z Jerozolimy. Powiązany pisarz prasowy Karim Chehayeb napisał reportaże z Bejrutu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *