Rzut oka na wojnę rosyjsko-ukraińską: co wiemy w 340. dniu inwazji | wiadomości ze świata

 • Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała przed przyszłotygodniowym szczytem UE-Ukraina Ukraina Miał bezwarunkowe poparcie bloku i musiał wygrać z rosyjskimi atakami, aby bronić europejskich wartości. „Stoimy za Ukrainą bez żadnych warunków i zastrzeżeń. Ukraina walczy o nasze wspólne wartości, walczy o poszanowanie prawa międzynarodowego i zasad demokracji i dlatego Ukraina musi wygrać tę wojnę.”

 • Gubernator regionu powiedział, że rosyjski strajk zabił w sobotę trzy osoby w dzielnicy mieszkalnej miasta Kostiantynówka na wschodzie Ukrainy. Kolejne 14 osób zostało rannych w ataku, który zniszczył również cztery budynki mieszkalne i hotel. Według ukraińskiego Ministerstwa Obrony Rosja przeprowadziła ataki na Konstantynówkę z wielu wyrzutni rakiet.

 • Rosja oskarżyła armię ukraińską o celowe zbombardowanie szpitala W kontrolowanym przez Rosję regionie wschodniej Ukrainy w sobotę. Dodał, że w nalocie zginęło 14 osób, a 24 zostało rannych pacjentów i personelu medycznego. Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że atak uderzył w szpital w kontrolowanej przez Rosję osadzie Nowojdar i został przeprowadzony przy użyciu dostarczonego przez USA systemu wyrzutni rakiet Himars. Associated Press stwierdziła, że ​​twierdzenia te nie mogą być niezależnie zweryfikowane.

 • Kijów i jego zachodni sojusznicy prowadzą „szybką ścieżkę” rozmów na temat możliwości zaopatrzenia Ukrainy w rakiety dalekiego zasięgu i samoloty wojskowe., powiedział starszy doradca prezydenta Ukrainy, donosi Associated Press. Mychajło Podolak, doradca Wołodymyra Zełenskiego, powiedział, że zwolennicy Ukrainy na Zachodzie „rozumieją, jak rozwija się wojna” i potrzebę dostarczenia samolotów zdolnych do osłaniania opancerzonych pojazdów bojowych zadeklarowanych przez USA i Niemcy.

 • Ukraina poinformowała w piątek, że jej piloci będą potrzebować około pół roku na szkolenie do walki na zachodnich myśliwcach Podobnie jak amerykańskie F-16, Podczas gdy Kijów intensyfikuje kampanię na rzecz zabezpieczenia samolotów bojowych czwartej generacji. Ukraina zyskała w tym tygodniu duży impuls, kiedy Niemcy i Stany Zjednoczone ogłosiły plany dostarczenia Kijowowi ciężkich czołgów, które mają teraz nadzieję, że Zachód zaoferuje również pociski dalekiego zasięgu i myśliwce.

  READ  Siergiej Szojgu: Pojawiają się pytania o miejsce pobytu rosyjskiego ministra obrony
 • Korea Północna w sobotę potępiła amerykańskie obietnice dostarczenia czołgów bojowych, twierdząc, że Waszyngton „dalej przekroczył czerwoną linię”, aby zdobyć hegemonię poprzez wojnę zastępczą, według Reutera, powołując się na oficjalne media Centralnej Agencji Informacyjnej. Kim Yo Jong, siostra przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una, złożyła uwagi w oświadczeniu, mówiąc, że Korea Północna „stanie w tym samym okopie” z Rosją przeciwko Stanom Zjednoczonym.

 • Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ryabkow spotka się z Lynn Tracy, Według Rosyjskiej Agencji Informacyjnej nowy ambasador USA w Moskwie na początku przyszłego tygodnia.

 • Wołodymyr Zełenski w sobotę podwoił swoje starania o wykluczenie rosyjskich sportowców z igrzysk olimpijskich w 2024 roku, mówiąc, że gdyby pozwolono im konkurować, próbowaliby usprawiedliwić wojnę z Ukrainą. Zełenski powiedział w piątek, że Ukraina rozpocznie międzynarodową kampanię, aby trzymać Rosję z dala od letnich igrzysk w Paryżu. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała w piątek, że jakakolwiek próba usunięcia Moskwy ze sportu międzynarodowego w związku z tym, co nazywa własną operacją wojskową na Ukrainie, jest „skazana na niepowodzenie”.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *