Sędzia orzekł, że wybory do Senatu w Gruzji mogą odbyć się w sobotę, 26 listopada

Komentarz

ATLANTA – urzędujący demokrata Rafael G. Sędzia z Georgii orzekł w sobotę przedterminowe głosowanie w drugiej turze Senatu między Warnockiem a republikaninem Herschelem Walkerem.

A Wyrok zapadł w piątek po południuSędzia Tomasz A. Cox Jr. zacytował przepis kodeksu wyborczego Georgii cytowany przez sekretarza stanu jako zakazujący głosowania w sobotę, który „nie zabrania wyraźnie wcześniejszego głosowania w hrabstwach w drugiej turze wyborów w sobotę 26 listopada 2022 r. „

Sąd zauważył ponadto, że Gruzja „nie ma ustawy regulującej tę konkretną kwestię”, ale zauważył, że intencja ustawodawcy stanowego polegająca na pominięciu w ustawie konkretnego odniesienia do wyborów w drugiej turze była „jasna”.

Republikanie martwią się, Ka. Demokraci witają cień Trumpa w wyścigu do Senatu

Orzeczenie było zwycięstwem Demokratów i zwolenników praw wyborczych, którzy argumentowali, że przedmiotowe przepisy są niejasne i nie mają zastosowania do wyborów w drugiej turze.

Urzędnicy w gabinecie sekretarza stanu wstępnie orzekli, że głosowanie w tegorocznej drugiej turze wyborów może odbyć się w sobotę. Kodeks wyborczy Głosowanie zostało zakazane w dniach następujących po święcie. Sobota, o której mowa, przypada dwa dni po Święcie Dziękczynienia i do 2015 roku generał Konfederacji Robert E. Nastąpi święto państwowe ku czci Lee.

Demokraci pozwani Wkrótce po tym, jak stan wydał wytyczne dla hrabstw odradzające głosowanie w sobotę.

„Cieszę się z werdyktu sędziego. Oczywiście uważam, że to była właściwa decyzja” – powiedział Warnock na wiecu w kampusie Georgia Tech w piątek wieczorem. „Chcemy, aby każdy uprawniony wyborca ​​miał możliwość głosowania, a głosowanie w soboty nieproporcjonalnie negatywnie wpływa na ludzi z klasy robotniczej”.

„Chcę zachęcić wszystkich do wcześniejszego głosowania i upewnienia się, że wasz głos zostanie usłyszany” – dodał.

Sekretarz stanu Brad Raffensberger (R) powiedział, że orzeczenie w tej sprawie nie powinno oznaczać końca drogi.

READ  Wyniki dużych spółek technologicznych i wynik posiedzenia Fed: Kontrakty terminowe na akcje niewiele się zmieniły przed ogłoszeniami na żywo

„Nie zgadzamy się z nakazem sądu i czekamy na natychmiastowe odwołanie” – powiedział Raffensberger w oświadczeniu.

Prokurator generalny stanu Chris Carr, republikanin, zdecyduje, czy odwołać się od sprawy. Sąd apelacyjny może wydać nakaz, aby uniemożliwić hrabstwom zezwolenie na głosowanie 26 listopada.

Kampania Walkera nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz.

Wyścig do Senatu w Gruzji jest w drugiej turze. Oto jak to działa.

Nie trzeba orzekać, że głosowanie odbędzie się w sobotę; Okręgi w całej Gruzji muszą zdecydować, czy przeprowadzić przedterminowe głosowanie 26 listopada, a to wymaga więcej czasu i zasobów od pracowników wyborczych i ankieterów. Więcej procesów sądowych jest możliwych, jeśli sprawa zostanie odwołana.

„Sędzia bardzo jasno dał do zrozumienia, że ​​tekst, struktura i historia klauzuli wyborczej są niezgodne z dosłowną interpretacją ustawy przez państwo” – powiedział Anthony Michael Gries, profesor prawa konstytucyjnego i historii prawa na Georgia State University. Stosowanie tych samych standardów nie ma sensu”.

Hrabstwa Chatham, Cobb, Dekalb i Fulton przyjęły już zasady wyzwalające, które poinstruowałyby pracowników wyborczych, aby głosowali w sobotę, jeśli sąd uzna to za legalne.

Sabrina Rodriguez przyczyniła się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *