Senatorowie GOP wściekli, gdy Trump wysadza w powietrze delikatny kompromis w sprawie imigracji

Starsi senatorzy republikańscy są wściekli, że Donald Trump pokrzyżował obiecujące dwupartyjne porozumienie na południowej granicy, okradając ich z kluczowego osiągnięcia legislacyjnego zamiast priorytetu krajowego i dając przedsmak tego, co nadejdzie, gdy Trump zostanie ich potencjalnym kandydatem na prezydenta.

Według źródeł GOP zaznajomionych z rozmowami w ostatnich tygodniach Trump nawoływał Republikanów w prywatnych rozmowach i w publicznych oświadczeniach w mediach społecznościowych, aby sprzeciwiali się delikatnej eliminacji kompromisu granicznego w Senacie – po części dlatego, że chce prowadzić kampanię . To numer listopadowy, a prezydent Joe Biden nie chce zwyciężyć w obszarze politycznie wrażliwym.

Przywódca Partii Republikańskiej w Senacie Mitch McConnell przyznał w środę na prywatnym spotkaniu, że wrogość Trumpa do wciąż nieopublikowanego porozumienia granicznego stawia Republikanów w trudnej sytuacji, gdy próbują posunąć się do przodu w i tak już skomplikowanej kwestii. Republikanie od tygodni ostrzegali, że opozycja Trumpa może wysadzić w powietrze dwupartyjną propozycję, ale wyznanie McConnella było szczególnie godne uwagi, biorąc pod uwagę, że był głównym orędownikiem pakietu granicznego z Ukrainą.

Teraz Republikanie na Kapitolu i większość GOP naprawdę walczą Nienawidzę robić niczego, co mogłoby zostać odebrane jako podważanie pozycji byłego prezydenta. Jak McConnell wyjaśnił podczas czwartkowej kolacji, perspektywa upadku porozumienia, zanim w ogóle zostanie ono zawarte, wywołała napięcia i zamieszanie w Senackiej Partii Republikańskiej. Według uczestników, za wysiłkiem, aby zawrzeć umowę.

„Myślę, że granica jest bardzo ważną kwestią dla Donalda Trumpa. I będzie się komunikował z republikańskimi senatorami i członkami Kongresu, ponieważ nie chce rozwiązywać problemu granicznego, bo chce zwalić winę na Bidena… to naprawdę przerażające ”- powiedział senator GOP z Utah. – stwierdził Mitt Romney. Zdeklarowany krytyk Trumpa.

Dodał: „Ale faktem jest, że mamy kryzys na granicy i naród amerykański cierpi w wyniku tego, co dzieje się na granicy. A kandydat na prezydenta nie próbuje rozwiązać problemu. Zamiast tego powiedz: „Hej, oszczędź sobie kłopotów”. Nie rozwiązuj tego. Po rozwiązaniu będę dumny.

Senator GOP ze stanu Indiana Todd Young powiedział, że jakakolwiek próba wykolejenia trwających negocjacji byłaby „obrzydliwa” i dodał: „Mam nadzieję, że nikt nie będzie próbował wykorzystywać tego do celów propagandowych”.

READ  Na miejscu katastrofy helikoptera we Włoszech znaleziono siedem ciał

„Zachęcałbym (głównego negocjatora Partii Republikańskiej w Senacie) Jamesa Lankforda i innych konserwatystów do przygotowania działającego produktu, który wkrótce pozwoliliby konserwatystom takim jak ja ponownie rozważyć i zapewnił, że wielu z nas nie zobaczy strony trzeciej i nie oceni zasadności uchwalenia tego ponadpartyjnego porozumienia propozycję” – powiedział Young.

Anna Moneymaker/Getty Images

Sen. Mówi Todd Young.

To posunięcie aż za dobrze znane Republikanom, którzy współpracowali z Trumpem podczas urzędowania, w przypadku którego jednym tweetem może on z łatwością wykoleić działania legislacyjne na Kapitolu lub wywołać nową kontrowersję, która zmusi Republikanów do reakcji. Podczas gdy Trump maszeruje teraz w stronę nominacji na prezydenta, Republikanie po raz kolejny witają go jako kandydata.

Senator Partii Republikańskiej powiedział CNN, że komentarze Trumpa i kampania mająca na celu zerwanie porozumienia granicznego podkreślają, jak duże szkody wyrządza Senat.

„Gdyby nie Donald Trump, plan ten miałby niemal jednomyślne poparcie Republikanów” – powiedział republikański senator.

Senator Partii Republikańskiej z Karoliny Północnej. Thom Tillis – Powiedział, że nie wie, czy ktokolwiek będzie w stanie przekonać Trumpa, aby nie zrywał umowy. Przyznał jednak, że wymagałoby to od członków pewnej „odwagi”, aby posunąć się naprzód w tym momencie wbrew Trumpowi – nawet jeśli Tillis argumentował, że przydatne byłoby, gdyby Trump zajął się przebiegiem i przyjęciem porozumienia w sprawie bezpieczeństwa granic. Imigranci próbujący przedostać się do kraju.

„Uważam, że członkowie Senatu muszą wykazać się odwagą i ostatecznie być bardzo pomocni prezydentowi Trumpowi” – ​​powiedział Tillis.

Zapytany, czy Trump nie miał racji, atakując porozumienie, Tillis powiedział: „Pozostawiam mu decyzję, jak objąć urząd. Mam nadzieję, że pozostawisz to niektórym z nas, którzy wspierają wysiłki mające na celu przeciwdziałanie granicom i molestowaniu, i zapewnisz mu narzędzia potrzebne do radzenia sobie z dzisiejszą niebezpieczną sytuacją.

Ze swojej strony McConnell – który od ataku na Kapitol 6 stycznia 2021 r. ma zerowe stosunki z Trumpem – bagatelizował opozycję Trumpa, mówiąc, że „to nic nowego” i upierał się, że nie zrezygnowali z rozmów.

READ  Karolina Południowa przejmuje kontrolę, aby dotrzeć do Final Four przeciwko Maryland

„Nadal pracujemy” – powiedział McConnell. „Próbuję wyciągnąć wnioski”.

Sen. Johna Thune’a, nie. 2 Republikanów w Senacie przyznało, że debaty osiągnęły krytyczny moment, ale być może będą musieli wrócić do „Planu B”.

„Jeśli nie uda nam się tam dotrzeć, pojedziemy do punktu B” – powiedział Thune. „Ale przynajmniej na razie myślę, że nadal podejmuje się wysiłki, aby znaleźć rozwiązanie, które zadowoli wielu Republikanów”.

Samuela Corama/Getty Images

W drodze na podłogę Senatu na głosowanie 23 stycznia w Waszyngtonie senator. Thom Tillis rozmawia z reporterami.

Stan negocjacji granicznych jest nadal niejasny

Ostatnim sygnałem wskazującym, że wyłaniające się porozumienie graniczne czeka ciężka bitwa, starszy doradca Izby Reprezentantów Partii Republikańskiej Steve Scalise powiedział w czwartek grupie przywódców Republikanów w Senacie, że w chwili przybycia do izby wydawało się, że porozumienie graniczne nie żyje. .

Republikanie w Senacie wahający się co do planu mogą być mniej skłonni go poprzeć, wiedząc, że nie doprowadzi on donikąd w Izbie Reprezentantów i wiedząc, że Trump chce zniszczyć porozumienie graniczne.

W czwartek w Senackiej Partii Republikańskiej panowała frustracja w związku z utrzymującym się zamieszaniem co do statusu porozumienia.

Chociaż McConnell powiedział, że negocjacje nadal trwają, przestrzegł przywódców Partii Republikańskiej przed odłączeniem wtyczki przed przeprowadzeniem dokładnej kontroli temperatury wewnątrz konwencji, gdzie grupa Republikanów wciąż walczy o porozumienie.

„Myślę, że przywódcy powinni policzyć nosy przed podjęciem jakichkolwiek impulsywnych decyzji” – powiedział.

Naciskany, czy zawarcie przez Trumpa porozumienia granicznego w tej sprawie jest realistyczne, Young powiedział: „To mogłoby być możliwe. Proszę posłuchać, jestem bardzo wyczulony na realia polityczne, ale uważam, że powinniście Państwo skonsultować się z konferencją, zanim podejmiecie te decyzje w imieniu konferencji.

Senator Wisconsin. Ron Johnson, zdeklarowany krytyk McConnella, powiedział podczas środowego spotkania za zamkniętymi drzwiami, że jest „zszokowany” komentarzami prezydenta, które uznano za skupiające się na Ukrainie.

„To znaczy, rozmawialiśmy o finansowaniu Ukrainy, a on nagle poruszył kwestię granicy, a potem ponownie próbował zrzucić winę na prezydenta Trumpa, powiedziałbym, że jest to dość kiepska wymówka. Negocjacje się nie powiodły, a nie James Lankford” – powiedział Johnson. „James Lankford dał popalić. W rzeczywistości to McConnell odebrał walutę, nie wiążąc funduszy Ukrainy z zabezpieczeniem granicy.

Republikańska senator Lisa Murkowski z Alaski, która nie ukrywała swojej wieloletniej frustracji wobec Trumpa, powiedziała, że ​​członkowie powinni pamiętać, jak ważny jest to moment dla granicy i Ukrainy, i odłożyć na bok własną politykę.

„Nie poddaję się. Tu nie chodzi o Trumpa, nie chodzi o mnie. Tu chodzi o nasz kraj. Chodzi o demokrację na całym świecie. Chodzi o bezpieczeństwo naszego własnego kraju, więc będziemy dalej walczyć o tę granicę umowy” – powiedział. „Nasi przyjaciele i my będziemy dotrzymywać zobowiązań, które podjęliśmy wobec naszych partnerów, aby nasze słowo naprawdę coś znaczyło”.

To już drugi raz w ciągu sześciu lat, kiedy Trump został zabity lub aktywnie usiłował zostać zabity w związku z zawarciem dwustronnego porozumienia imigracyjnego. W 2018 roku Murkowski brał udział w dwustronnych negocjacjach w sprawie odroczenia działań w przypadku przybycia dzieci. Ustawa uzyskała w Senacie 54 głosy, ale nie na tyle, aby przejść do mety.

Senator z Connecticut, jeden z Demokratów zaangażowanych w negocjacje graniczne. Chris Murphy wyraził frustrację z powodu prób Trumpa wprowadzenia zamieszania w sytuacji.

„Myślę, że w ciągu najbliższych 24–48 godzin zadecydują, czy chcą to zrobić, czy też wygrają siły wokół Donalda Trumpa, które chcą wywołać chaos na granicy” – powiedział Murphy. „Muszą więc podjąć decyzję. Mam nadzieję, że podejmą ją bardzo szybko. Mamy pisemne porozumienie w wysokości 95% i jesteśmy gotowi wyjść na scenę, jeśli Republikanie uznają, że naprawdę chcą rozwiązać problem.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe aktualizacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *