Setki osób ewakuowano z powodu pożaru, który wybuchł w slumsach otaczających elegancką dzielnicę Gangnam w Seulu

SEOUL (Reuters) – W piątek pożar przetoczył się przez część slumsów w stolicy Korei Południowej, Seulu, niszcząc 60 domów, wiele z tektury i drewna, i zmuszając do ewakuacji około 500 osób.

Pięć godzin zajęło służbom ratunkowym ugaszenie pożaru, który wybuchł przed świtem w wiosce Koryeong, biednej dzielnicy położonej po drugiej stronie autostrady od zamożnej dzielnicy Gangnam w Seulu. Urzędnicy poinformowali, że na razie nie ma doniesień o ofiarach.

Zamieszkane przez około 1000 osób Koryeong jest jednym z ostatnich ocalałych slumsów w stolicy i stało się symbolem nierówności w czwartej co do wielkości gospodarce Azji.

Dziesięć helikopterów i setki strażaków, policji i żołnierzy przyłączyło się do akcji gaszenia pożaru, który według urzędników zniszczył prawie jeden na dziesięć z 600 domów w Koryeong.

„Widziałem błysk z kuchni, otworzyłem drzwi i płomienie wybuchły z sąsiednich domów” – powiedział 72-letni Chen, którego dom został całkowicie spalony w piekle.

Pukałem więc do wszystkich pobliskich drzwi i krzyczałem „Pożar! Potem zadzwoniła pod numer 119, podając tylko swoje nazwisko.

60-letni Kim Do-chun powiedział, że pożar nie dotknął jego rodziny, ale powiedział Reuterowi, że wioska jest stale narażona na katastrofy z powodu tekturowych domów i wąskich uliczek.

„Jeśli w tej okolicy wybuchnie pożar, cała wioska może być zagrożona, jeśli nie zareagujemy szybko. Dlatego reagujemy razem od dziesięcioleci” – powiedział Kim, który mieszka w okolicy od 30 lat.

Slumsy od dawna są podatne na pożary i powodzie, a problemy z bezpieczeństwem i zdrowiem są liczne.

Rząd przedstawił plany przebudowy i przesiedlenia po pożarze lasów pod koniec 2014 r., ale wysiłki te nie przyniosły większych postępów w obliczu trwających od dziesięcioleci przeciągania liny między właścicielami ziemskimi, mieszkańcami i władzami.

READ  Protestujący z Hongkongu zaatakował teren chińskiego konsulatu w Manchesterze i został pobity

Władze cywilne w Seulu i dystrykcie Gangnam oraz państwowi deweloperzy spierają się o to, jak wypłacić odszkodowania prywatnym właścicielom ziemskim w Goryong i nie doszli jeszcze do porozumienia co do tego, czy mieszkańcy, którzy w większości są lokatorami, zasługują na rządowe dotacje na przesiedlenia i mieszkania.

Po otrzymaniu informacji o pożarze podczas pobytu w Szwajcarii na Światowym Forum Ekonomicznym, powiedziała jego rzeczniczka Kim Eun Hee, prezydent Yoon Sok Yul zarządził podjęcie wszelkich starań, aby zapobiec jeszcze większej katastrofie.

Burmistrz Seulu Oh Se-hoon odwiedził wciąż płonącą wioskę i poprosił urzędników o przygotowanie się do przeniesienia dotkniętych rodzin.

Reportaż od Hyonhee Shina. Montaż autorstwa Christiana Schmollingera, Jerry’ego Doyle’a i Simona Camerona Moore’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *