Setki ukraińskich żołnierzy ewakuowanych z hut Azowstal 82 dni po ataku | Ukraina

Ponad 260 ukraińskich żołnierzy, w tym wielu rannych, zostało ewakuowanych z oblężonej huty Azowstal w portowym mieście Mariupol, najwyraźniej w celu zrzeczenia się kontroli nad miastem. Rosja Po 82 dniach bombardowań.

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar poinformowała w poniedziałek, że 53 ciężko rannych żołnierzy trafiło do szpitala w kontrolowanym przez Rosję mieście Nowoazowsk, a ponad 200 innych przewieziono korytarzem do Olinewki.

Nie było jasne, ilu żołnierzy pozostało w hucie, ale prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział: „Mamy nadzieję ocalić życie naszych dzieci”.

„Chcę podkreślić: Ukraina potrzebuje żywych ukraińskich bohaterów. To nasza zasada” – powiedział w oświadczeniu wideo.

Ewakuacja prawdopodobnie oznaczałaby koniec najdłuższej krwawej bitwy wojny ukraińskiej i poważną klęskę Ukrainy. Mariupol jest teraz w ruinie po rosyjskiej blokadzie, o której Ukraina mówi, że zabiła w mieście dziesiątki tysięcy ludzi.

Dla Ukraińców zakład Azowstal stał się symbolem oporu, setki żołnierzy kontynuowało tam walkę nawet po tym, jak reszta miasta wpadła w ręce wojsk rosyjskich.

Uważa się, że wewnątrz huty znajdowało się około 600 żołnierzy.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że żołnierze broniący huty spełnili swoją misję bojową.

„Naczelne Dowództwo Wojskowe nakazało dowódcom jednostek stacjonujących w Azowstalu ratowanie życia jednostek” – powiedział Sztab Generalny w oświadczeniu na swoim koncie na Facebooku. „Wciąż trwają wysiłki w celu uratowania obrońców, którzy pozostali na ziemiach Azovstal”.

Pułk Azowski w oświadczeniu powiedział, że wykonuje rozkazy ratowania życia swoich żołnierzy.

Autobusy z ukraińskimi żołnierzami Azowstalu wyjeżdżają z Mariupola
Autobusy z ukraińskimi żołnierzami Azowstalu wyjeżdżają z Mariupola. Zdjęcie: Aleksander Ermoszenko/Reuters

Pułk Azowski, który w przeszłości był skrajnie prawicowo-nacjonalistyczny, był milicją stworzoną do walki z Rosjanami po inwazji na Ukrainę w 2014 roku, ale stał się jednostką Ukraińskiej Gwardii Narodowej.

„Aby ratować życie, cały garnizon Mariupola realizuje decyzję podjętą przez Naczelne Dowództwo Wojskowe i ma nadzieję wesprzeć naród ukraiński” – poinformował na portalu społecznościowym pułk azowski.

READ  Niemiecka akceptacja chińskiego pakietu COSCO w porcie w Hamburgu wywołuje protest

Oświadczył, że jego siły w Mariupolu na Morzu Azowskim na południowym wschodzie wytrzymały 82 dni, dając czas reszcie Ukrainy na walkę z siłami rosyjskimi i zabezpieczenie zachodniej broni potrzebnej do odparcia rosyjskiego ataku.

Odkąd Rosja rozpoczęła swoją inwazję w lutym, zniszczenie Mariupola stało się symbolem zarówno zdolności Ukrainy do przeciwstawienia się rosyjskiej inwazji, jak i gotowości Rosji do zniszczenia niezachwianych ukraińskich miast.

Ewakuacja nastąpiła kilka godzin po tym, jak Rosja ogłosiła, że ​​zgodziła się na ewakuację rannych żołnierzy ukraińskich do placówki medycznej w Nowoazowsku.

„Osiągnięto porozumienie w sprawie transportu rannych” – poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony. „Otwarto korytarz humanitarny, przez który ranni ukraińscy żołnierze są przewożeni do placówki medycznej w Nowoazowsku”.

Ostatni obrońcy Azovstalu przez całe tygodnie trzymali się w bunkrach i tunelach zbudowanych głęboko pod ziemią, aby wytrzymać wojnę nuklearną. Cywile zostali ewakuowani z wnętrza fabryki, która jest jedną z największych metalowych instalacji w Europaz góry w tym miesiącu.

Żona członka pułku azowskiego opisała warunki w zakładzie wcześniej w poniedziałek: „Są w piekle. Codziennie otrzymują nowe rany. Są bez nóg i rąk, są wyczerpani i nie mają lekarstw” – powiedziała Natalia Zaretskaja .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *