Shakari Richardson wygrywa Pre Classic na pierwszych 100 metrach sezonu olimpijskiego

Mistrzyni świata Shakari Richardson zwyciężyła w wyścigu Prefontaine Classic na pierwszych 100 metrach roku olimpijskiego, dzięki czemu kwalifikuje się do startu w próbach olimpijskich w przyszłym miesiącu oraz na Igrzyskach w Paryżu, które odbędą się później tego lata.

Richardson zwyciężył w Eugene w stanie Oregon z czasem 10,83 sekundy, pokonując grupę, która na Mistrzostwach Świata odbywających się w sierpniu ubiegłego roku zajmowała czwarte i piąte miejsce. Do tego dwukrotna złota medalistka olimpijska Eileen Thompson-Hira z Jamajki, która jako ostatnia była o 11.30.

Czas Richardsona jest w tym roku drugim najszybszym na świecie, za studentem Uniwersytetu Tennessee Jacusem Searsem, który 13 kwietnia uzyskał czas 10,77.

„Czułem się komfortowo w swoim wyścigu” powiedział Richardson. „To mecz otwarcia sezonu na 100 m i nie byłbym człowiekiem, gdybym powiedział, że nie jestem zdenerwowany. Jak mówi mój trener, wykorzystaj tę nerwowość jako motywację.

Przedklasyczny: Pełne wyniki

Richardson wygrał mistrzostwa świata w sierpniu zeszłego roku z czasem 10,65 sekundy, co stanowi rekord życiowy, i jest na dobrej drodze, aby latem ponownie pobić ten wynik.

Amerykanie przygotowują się do prób olimpijskich, które również odbędą się w Eugene w dniach 21-30 czerwca. Pierwsza trójka w większości wydarzeń tworzy drużynę Paryża.

Również w sobotę Brytyjczyk Josh Kerr pokonał Norwega Jakoba Ingebrigtsena o 26 setnych w pojedynku na milę pomiędzy mistrzem świata a mistrzem olimpijskim na 1500 metrów.

Kerr, który zwyciężył z czasem 3:45,34, i Ingebrigtsen w ostatnich miesiącach wymieniali ze sobą słowne ciosy. Engebrigtsen Mówi się, że zostało to powiedziane w lutym Że potrafi pokonać Kerra z zawiązanymi oczami.

Norweg ścigał się w sobotę po raz pierwszy we wrześniu po powrocie po kontuzji ścięgna Achillesa.

Jared Nogus był trzeci na mili z czasem 3:46,22, co było drugim najszybszym czasem w historii Stanów Zjednoczonych, za amerykańskim rekordem wynoszącym 3:43,97, który ustanowił podczas zeszłorocznego Pre Classic.

Trzykrotny mistrz świata Grant Holloway uzyskał w tym roku najlepszy czas na świecie w biegu na 110 m przez płotki w 13,03 sekundy.

Srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Tokio ugruntował swoją pozycję faworyta igrzysk olimpijskich w Paryżu, pokonując rywali, w których uczestniczyli zawodnicy z sierpniowych mistrzostw świata, którzy zajęli miejsca od drugiego do piątego.

„Jeśli w tym wyścigu nie ma Amerykanina, nie przejmuję się nim zbytnio” – powiedział Holloway Lewisowi Johnsonowi w NBC Sports. „Chciałem tylko dać znać Amerykanom, że nadal jestem najlepszy i chcę móc zająć miejsce kierowcy przed startem prób olimpijskich”.

Christian Coleman wygrał bieg na 100 metrów w 9,95 sekundy, pokonując o trzy setne Kenijczyka Ferdynanda Umanyalę.

„Jestem w najlepszej formie, w jakiej kiedykolwiek byłem, i teraz czuję, że to tylko kwestia połączenia wszystkiego mentalnie i zrobienia tego, co wiem, że jestem w stanie w dniu wyścigu” – powiedział mistrz świata 2019 Coleman. Do Diamentowej Ligi.

W 2023 roku Coleman, inny Amerykanin Noah Lyles i Brett Zarnell Hughes ustanowili rekord świata wynoszący 9,83 sekundy. W sobotę Lylesa i Hughesa nie było na boisku. W zeszłym roku Omanyala uzyskała wynik 9,84.

W biegu na 1500 metrów kobiet, który wygrała Etiopka Derebe Feltege, Elle St. Pierre zajęła trzecie miejsce, uzyskując drugi najszybszy czas w historii Stanów Zjednoczonych.

St. Pierre, która w marcu 2023 r. urodziła syna Evana, uzyskała czas 3:56,00 sekundy, czyli o 1,01 sekundy mniej od amerykańskiego rekordu Shelby Houlihan.

Złota medalistka igrzysk olimpijskich w Tokio Valarie Allman zwyciężyła w rzucie dyskiem na odległość 67,36 m.

READ  Grateful Dead Honor Bill Walton: „Największy trup na świecie”

Allman pokonał m.in. Kubańczyka Yaime Pereza (2. miejsce, 67,25), który w kwietniu zanotował najlepszy rzut na świecie od 1989 roku; Czterokrotna mistrzyni olimpijska lub świata Chorwacja Sandra Elkacevic (rodzime imię Perkovic, czwarta z czasem 64,69) i Amerykanka Loloja Tausaja (szósta, 62,01), mistrzyni świata z 2023 roku.

Allman jest niepokonany, odkąd Tausaga zapewnił mu złoto na mistrzostwach świata w sierpniu zeszłego roku.

Kanadyjska mistrzyni świata Camryn Rogers rzuciła 77,76 m i zwyciężyła w rzucie młotem, w którym w tym roku znalazła się czwórka najlepszych kobiet na świecie. Za nią poszła reszta najlepszych zawodniczek świata – Amerykanki Diana Price, Brooke Andersen i Janie Kasanavoed.

Wcześniej w sobotę zwyciężyła Kenijka Beatrice Chebet Pobiła rekord świata na 10 000 m kobiet w Pre.

Sezon lekkoatletyczny będzie kontynuowany w czwartek, a zawody Diamentowej Ligi będą transmitowane na żywo w Oslo paw 14:00 czasu wschodniego