Zaopatrzenie Ziemi w wodę jest bardzo ważne dla jej zdolności do podtrzymywania życia, ale skąd ta woda się wzięła? Czy istniały, gdy powstała Ziemia, czy też zostały dostarczone później przez meteoryty lub komety z kosmosu?
Źródło wody na Ziemi od dawna jest przedmiotem debaty, a naukowcy z Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) uważają, że znają odpowiedź — i znaleźli ją, patrząc na skały księżycowe.
Ponieważ układ Ziemia-Księżyc został uformowany razem z wpływem dwóch dużych ciał bardzo wcześnie Historia Układu SłonecznegoIch historia jest ściśle powiązana. A ponieważ na Księżycu brakuje tektoniki płyt i warunków atmosferycznych, procesów, które mają tendencję do wymazywania lub zaciemniania dowodów na Ziemi, Księżyc jest w rzeczywistości doskonałym miejscem do szukania wskazówek dotyczących historii wody na Ziemi.
Chociaż prawie 70 procent powierzchni Ziemi pokrywa woda, planeta ogólnie jest stosunkowo suchym miejscem w porównaniu z wieloma innymi ciałami w Układzie Słonecznym. Księżyc jest bardziej suchy. Powszechnie uważano, że brak lotnych gatunków (takich jak woda) na Ziemi – zwłaszcza na Księżycu – był spowodowany tak gwałtownym skutkiem, że lotne pierwiastki zostały wyczerpane.
Jednak patrząc na skład izotopowy skał księżycowych, zespół odkrył, że obiekty biorące udział w zderzeniu, które ukształtowało układ Ziemia-Księżyc, miały bardzo niski poziom lotnych pierwiastków przed, a nie z powodu zderzenia. W szczególności zespół wykorzystał względną ilość lotnego i radioaktywnego izotopu rubidu-87 (87Rb), który oblicza się na podstawie jego pochodnego izotopu strontu-87 (87Sr), aby określić budżet Rb w układzie Ziemia-Księżyc w momencie jego powstania. Zespół znalazł to, ponieważ 87Sr, przybliżenie zmiennego długoterminowego budżetu księżyca, było bardzo niskie, a obiekty, które się zderzały, musiały być na początku suche i od tego czasu niewiele można było dodać.
„Ziemia albo narodziła się z wodą, którą mieliśmy, albo uderzyło nas coś, co było zasadniczo czystym H2Och, nie ma w tym wiele. Ta praca eliminuje meteoryty lub asteroidy jako potencjalne źródła wody na Ziemi i zdecydowanie wskazuje na opcję „urodzony z tym”, powiedział kosmiczny chemik Greg Brenica, współautor artykułu.
Oprócz znacznego zawężenia potencjalnego źródła ziemskiej wody, praca ta dodatkowo ujawnia, że duże obiekty, które się zderzyły, musiały pochodzić z wewnętrznego Układu Słonecznego, a zdarzenie nie mogło mieć miejsca 4,45 miliarda lat temu, co znacznie ogranicza powstawanie. Okno księżyca.
Według Larsa Burga, głównego autora badania: „Istnieło tylko kilka rodzajów materii, które mogły się połączyć, tworząc Ziemię i Księżyc, i nie było to dziwne – prawdopodobnie oba były po prostu dużymi ciałami, które powstały mniej więcej w tym samym region, który akurat zderzył się ze sobą po ponad roku. Nieco 100 milionów lat po utworzeniu Układu Słonecznego… ale mamy szczęście, że właśnie to zrobili.
Odniesienie: „Pochodzenie pierwiastków lotnych w układzie Ziemia-Księżyc” Lars E. Burg, Gregory A. Bernica i Thomas S. Kroger, 14 lutego 2022 Dostępny tutaj. Materiały Narodowej Akademii Nauk.
DOI: 10.1073/pnas.2115726119
Wyszukiwanie pojawia się w Materiały Narodowej Akademii Nauk. Naukowiec z LLNL, Thomas Kruijer, również przyczynił się do badań. Praca została sfinansowana przez NASA oraz laboratoryjny program badawczo-rozwojowy.
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.