Skandal na poczcie: uchylenie wyroków skazujących setki ofiar

  • Napisane przez Seana Seddona i George'a Wrighta
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Nazwiska setek osób niesłusznie skazanych w związku ze skandalem na poczcie mogą zostać oczyszczone w tym roku, po ogłoszeniu przepisów nadzwyczajnych, które „szybko uniewinniają ofiary i zapewniają im odszkodowania”.

Minister spraw pocztowych Kevin Hollinracke powiedział, że setki osób padło ofiarą „brutalnego i arbitralnego sprawowania władzy”.

W ciągu 16 lat ze skandalem wydano ponad 900 wyroków skazujących.

Jednak tylko 93 z tych wyroków zostało uchylonych.

W latach 1999–2015 Urząd Pocztowy pozwał setki zastępców i kochanek poczty w oparciu o wadliwy system informatyczny Horizon.

Ale powiedział: „Diabeł tkwi w szczegółach i jeszcze tego nie widzieliśmy”.

Premier Rishi Sunak powiedział Izbie Gmin, że osoby wcześniej skazane w Anglii i Walii zostaną oczyszczone z zarzutów i otrzymają odszkodowanie na mocy nowego prawa.

Rząd Szkocji zapowiedział także podobne plany wobec skazanych w Szkocji, która posiada odrębny system prawny.

Downing Street stwierdziło, że jego celem jest zakończenie procesu unieważniania wyroków skazujących osób dotkniętych wyrokiem do końca 2024 r.

Rzecznik premiera powiedział, że rząd zamierza „przedłożyć legislację w ciągu kilku tygodni” i „jest przekonany, że uzyska ona dobre wsparcie”.

Przemawiając w Izbie Gmin po wystąpieniu premiera, Hollinrake powiedział, że dowody wynikające z toczącego się publicznego śledztwa w sprawie skandalu sugerują, że poczta zachowała się „niekompetentnie i złośliwie”.

Opisał decyzję o uchyleniu wyroków ustawą parlamentu jako „bezprecedensową” i stwierdził, że nie została podjęta lekko, biorąc pod uwagę jej potencjalne konsekwencje dla systemu prawnego.

Hollinryck powiedział, że posunięcie to, które dotyczy Anglii i Walii, „porusza ważne kwestie konstytucyjne” dotyczące niezależności sądów, która normalnie oznaczałaby uprawnienie do uchylenia wyroku skazującego.

Wyjaśnienie wideo,

ZOBACZ: Byli naczelnicy poczty i zastępcy naczelnika poczty rozmawiają z BBC Breakfast

Minister zgodził się również, że nowe prawo groziłoby ułaskawieniem osób rzeczywiście winnych przestępstwa – choć rząd szacuje, że jest to bardzo niewielki odsetek całkowitej liczby osób dotkniętych przestępstwem.

Zapytany przez program premiera BBC, dlaczego zwrócił się do dramatu telewizyjnego, aby zainspirować do działania w sprawie problemu znanego od ponad dziesięciu lat, Hollinrake powiedział, że wyemitowany w tym roku program poruszył opinię publiczną, a także członków rządu.

Powiedział: „Oczywiście jesteśmy ludźmi. Sami oglądamy telewizję i widzimy takie rzeczy, a my i inni ludzie w rządzie zdajemy sobie sprawę, że jest to sytuacja, którą musimy rozwiązać”.

Chociaż pełne szczegóły ustawy nie zostały opublikowane, Downing Street stwierdziło, że będzie to równoznaczne z radykalnym wymazaniem wyroków skazujących związanych z wadliwym systemem informatycznym Horizon.

Departament Biznesu powiedział jednak BBC, że wyroki skazujące zostaną uchylone dopiero po podpisaniu przez byłych naczelników poczty i kierowników poczty oświadczenia, że ​​nie popełnili żadnego przestępstwa.

Hollinrake powiedział, że podpisując dokument, będą uprawnieni do odszkodowania w wysokości 600 000 funtów, które już przysługuje osobom, które oczyściły swoje imię przed sądem.

Dodał, że oświadczenie ma na celu uniemożliwienie „winnym uchylania się od uchylania się od setek tysięcy funtów publicznych pieniędzy”, dodając, że „każdy, kto podpisze to nieprawidłowo, będzie podlegał karze za oszustwo”.

Rząd potwierdził również, że podejmie następujące działania:

  • Zapewnienie jednorazowej wypłaty w wysokości 75 000 funtów 555 byłym naczelnikom poczty, których pozew zbiorowy pod przewodnictwem Alana Batesa pomógł ujawnić niesprawiedliwość.
  • Sprawdź, czy osoby, których wyroki skazujące zostaną podtrzymane po apelacji, również mogą zostać unieważnione na mocy nowego prawa
  • Współpraca z departamentami w Szkocji i Irlandii Północnej w celu zapewnienia, że ​​zastępcy kierowników poczty w tych krajach będą mogli zostać odprawieni

Więcej o aferze pocztowej

Hollinrake powiedział, że opublikowanie bardziej szczegółowych informacji na temat ustawy może zająć „kilka tygodni”, a prawnik reprezentujący niektórych naczelników poczty i byłych naczelników poczty powiedział, że przed wydaniem orzeczenia czeka na pełny tekst ustawy.

Prawnik, który reprezentował 555 w ich pierwszym postępowaniu sądowym przeciwko Urzędowi Pocztowemu, James Hartley, nazwał ogłoszenie odszkodowania „rozsądnym krokiem naprzód”.

Powiedział, że da to poszkodowanym możliwość podjęcia decyzji, „czy zaakceptują tę kwotę jako godziwą rekompensatę, czy nie”.

Rząd jest w pełni świadomy, że zmierzając do uchylania decyzji niezależnych sędziów, ryzykuje stworzeniem konwencji konstytucyjnej, która grozi naruszeniem niezależności sądów.

Lord Ken Macdonald, który był dyrektorem prokuratury w latach 2003–2008, powiedział, że posunięcie to oznacza „konfiskatę przez Parlament sądom i sędziom prawa do decydowania, kto jest winny, a kto nie”.

Kontynuował: „Myślę, że rząd wykona tutaj duży gest i mam nadzieję, że nie wróci, żeby nas ugryźć”.

Środowe oświadczenie następuje po dwóch tygodniach, podczas których skandal, który w dużej mierze rozwinął się za kulisami, zajął centralne miejsce w serialu dramatycznym ITV.

W dramacie występuje Lee Castleton, były naczelnik poczty, który zbankrutował po dwuletniej batalii prawnej z urzędem pocztowym.

Castleton powiedział, że postępowanie sądowe na poczcie kosztowało go 321 000 funtów, a jego rodzina w wiosce w Yorkshire była „wyrzutkiem”.

„Ludzie znęcali się nad nami na ulicy, ponieważ byliśmy złodziejami, a moje dzieci były zastraszane” – powiedział.

Powiedział BBC, że odszkodowanie ogłoszone przez rząd było „bardzo doceniane”, ale „chce tylko dotrzeć do sedna sprawy”.

Skomentuj zdjęcie,

Były naczelnik poczty Alan Bates – grany przez Toby’ego Jonesa – zainspirował niedawny serial dramatyczny ITV Pan Bates kontra poczta.

W latach 1999-2015 Poczta prowadziła postępowania karne wobec osób prowadzących oddziały firmy na podstawie strat zgłoszonych przez program księgowy Horizon autorstwa japońskiej firmy technologicznej Fujitsu.

Błędy w programie oznaczały, że błędnie pokazywał, że niektórzy podrzędni pocztowi ponieśli straty, co doprowadziło do oskarżenia ich o przestępstwa takie jak kradzież lub fałszywe księgowanie, a w rezultacie do utraty środków do życia i dobrego imienia.

Do tej pory jedynie 93 osoby ścigane przez Pocztę w tym okresie zostały unieważnione przez sąd. W międzyczasie niektórzy dyrektorzy poczty uwikłani w skandal zmarli lub popełnili samobójstwo.

Poczta nadzorowała około 700 spraw, a inne organy, w tym Prokuratura, realizowały.

Publiczne śledztwo w tej sprawie, które rozpoczęło się w 2021 roku, ma zostać wznowione w czwartek. Poczta oświadczyła, że ​​jej celem jest „dotarcie do prawdy o tym, co poszło nie tak”.

Rząd zobowiązał się pociągnąć firmę Fujitsu do odpowiedzialności, jeżeli jej wina zostanie udowodniona w drodze publicznego dochodzenia. Według analityków ds. zamówień publicznych Tassel od 2013 r. firma zabezpieczyła kontrakty publiczne o wartości ponad 6,5 miliarda funtów.

Rzecznik Fujitsu powiedział, że firma zdaje sobie sprawę z „niszczycielskiego wpływu na życie naczelników poczty i życie ich rodzin” i „przeprasza za swoją rolę w ich cierpieniach”.

READ  Pentagon rzuca ukraińskie czołgi po tym, jak twierdzi, że USA nie mają dość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *