Skocznia narciarska zbudowana przed starą fabryką stali

PEKIN – Nie, to nie są wieże elektrowni jądrowych.

Trzy dekady napisów początkowych do „Simpsonów” doprowadziły nas do założenia, że ​​wszelkie wklęsłe cylindry, takie jak te wznoszące się nad Springfield – lub nad Big Air Shougang, kultowym miejscem Igrzysk Olimpijskich 2022 – to wieże nuklearne.

Nie tak w tym przypadku. Wieże chłodnicze za wielką rampą pneumatyczną są częścią dawnej huty Shougang, a teraz tworzą oszałamiające, choć zagadkowe tło dla pierwszego na świecie dużego stałego zakładu pneumatycznego. Wykorzystywany w zeszłym tygodniu do darmowej jazdy na łyżwach, aw tym tygodniu w wielkim powietrzu na deskorolkach, obiekt Shougang jest najlepszym miejscem w Pekinie 2022… nawet jeśli jego przyszła użyteczność jest bardziej kontrowersyjna niż stadion Ptasie Gniazdo czy Ice Cube.

„To niesamowite, co każdy mógł tutaj zrobić”, powiedziała Elaine Jo, złota medalistka outdooru Friske w zeszłym tygodniu. „Z estetycznego, naukowego i technicznego punktu widzenia możliwość osiągnięcia tego sukcesu w tak profesjonalny sposób wskazuje na zaangażowanie Chin w sporty zimowe”.

Ale nawet łyżwiarze, którzy nie są zainteresowani promowaniem Chin, bardzo chwalą ten obiekt. „Jestem zachwycony, że moi snowboardziści i snowboardziści mieli swój pierwszy stały duży tor powietrzny” – powiedział w zeszłym tygodniu norweski Birke Rudd, złoty medalista na łyżwach dla mężczyzn. „To duży krok w tym sporcie. Jest naprawdę świetny”.

Kristi Muir z Wielkiej Brytanii powiedziała: „Miejsce jest niesamowite. Duży skok powietrzny jeździ naprawdę dobrze i jest to świetne miejsce do wskoczenia. Naprawdę mi się podoba”.

„Prawie wykonali skok górski i umieścili go w mieście” – powiedział Alex Hall z Team USA. „On dobrze wygląda.”

USA łyżwiarz Colby Stephenson bierze udział w finale Grand Prix Freestyle Ski na Big Air Shougang w Pekinie, 9 lutego 2022 r. (Xiong Qi/Xinhua przez Getty Images)

powiedział kolega z drużyny Halla, Mac Forehand. „Wspaniale jest więc zobaczyć skok taki, jaki widzimy na górze w mieście”.

READ  Coleman Hawkins, Terrence Shannon Jr. Powrót do Illinois

Voorhead odnosił się do dużych, tymczasowych obiektów powietrznych zbudowanych na stadionach piłkarskich w okresie przygotowań do Igrzysk Olimpijskich 2022. Fenway Park w Bostonie i Truist Field w Atlancie były gospodarzami jednego, ale oba, ze względu na swój tymczasowy charakter, były mniej stabilne niż wbudowany stały obiekt.

„Wiele razy budują atmosferę wielkiego miasta za pomocą rusztowań, jest bardzo płytkie i wykonywanie największych sztuczek może być onieśmielające”, powiedział Colby Stephenson, srebrny medalista w powietrzu dla Team USA, „ale to wydaje się bezpieczniejsze. ze stromym lądowaniem i musi być super.”

zmień symbol

Zaprojektowany jako jedno z kultowych miejsc Igrzysk 2022, Big Air Shougang mądrze wybrał swoją lokalizację – wieże chłodnicze i wszystko inne – jako symbol zmiany, którą naród chciał pokazać światu.

Państwowy chiński producent stali Shougang prowadził kiedyś gigantyczną fabrykę. Jednak obawy o zanieczyszczenie w czasie Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku zmusiły zakład do zamknięcia i przeniesienia działalności do sąsiedniego hrabstwa. Pozostałości przemysłu nadal istnieją – skupiska fabryk, kominów i chłodni kominowych – ale chiński rząd chce teraz zmienić przeznaczenie całego obszaru na coś bardziej użytecznego dla swoich mieszkańców. Plany zakładają m.in. przekształcenie chłodni kominowych w salę weselną, co z pewnością zaowocuje wykonaniem pierwszych zdjęć nowożeńców.

Szwed Henrik Harlaut wykonuje trik podczas kwalifikacji narciarskich Big Air Freestyle podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Big Air Shougang 7 lutego 2022 r. w Pekinie.  (David Ramos/Getty Images)

Szwed Henrik Harlaut wykonuje trik podczas kwalifikacji Air Freestyle Ski Grand Prix na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Big Air Shougang 7 lutego 2022 r. w Pekinie. (David Ramos/Getty Images)

Big Air Shougang znajduje się w samym sercu przeprojektowanego obszaru przemysłowego. Ukończony w październiku 2019 r. miał być gospodarzem całej serii wydarzeń prowadzących do Igrzysk 2022. Odbył się dokładnie jeden – w grudniu 2019 r. – zanim świat zainterweniował.

Zaprojektowany przez chińską firmę architektoniczną TeamMinus, która zbudowała również Narodowe Centrum Skoczni Narciarskich w Zhangjiakou, Big Air Shougang przeszedł kilka iteracji. (Propozycja umieszczenia skoczni na placu Tiananmen została szybko odrzucona, z oczywistych powodów.) Jak się okazuje, skok mógł być bliżej chłodni niż w rzeczywistości.

READ  2022 NCAA Baseball Arch: wyniki MŚ College World Championship, terminarz

„Próbowaliśmy umieścić windę w jednej z wież chłodniczych, aby można było zobaczyć, jak zawodnicy pojawiają się znikąd na początku swoich skoków” – powiedział niedawno w wywiadzie dla Olympics Information Service profesor Zhang Li, główny inżynier projektu. Te wieże chłodnicze są bardzo delikatnymi konstrukcjami i jeśli zrobisz dziurę w skórze, prawdopodobnie się zawalą.

Jak wszyscy planiści olimpijscy, chińscy urzędnicy ogłaszają wspaniałe przyszłe zastosowania Big Air Shougang, w tym jako miejsce „różnych krajowych i międzynarodowych wydarzeń sportowych”, „programy fitness dla wszystkich i ogólne doświadczenia” oraz „karnawał sportów zimowych”. a także – „wydarzenia sportowe, kulturalne i komercyjne” niewyszczególnione w innych sezonach. Niezależnie od tego, czy którykolwiek z tych planów zostanie wdrożony, czy nie, Big Air Shougang pokazał, jak zapewnić masom w miastach sport górski.

Stosunkowo niewielka powierzchnia Big Air – ten stadion ma początkowo około 180 stóp wysokości i ma długość około dwóch boisk piłkarskich – oznacza, że ​​może idealnie wpasować się w miejskie otoczenie. Z kolei obecność w miastach, w przeciwieństwie do odległych gór, uatrakcyjnia imprezę Big Air jako destynację sportową. Wrzuć do wrzaskliwego tłumu – kiedy znowu będzie to możliwe – z pulsującą muzyką i śmiercionośnymi skokami, a otrzymasz składniki na sportową destynację, czy to w Chinach, czy gdzie indziej.

„Wprowadzenie sportu takiego jak sport górski, który jest zwykle niedostępny dla wielu ludzi i tak daleko od miasta, i pokazanie tego wszystkiego w takim środowisku, jest wspaniałe” – powiedział Hall. „To dodaje dobrego wymiaru naszemu sportowi i otwiera ludziom oczy na to, czym jest i na to, że przy odpowiednim zapleczu można to robić również w mieście. Jest więcej miejsc do jazdy na nartach niż tylko góry, a [Big Air Shougang] W pewnym sensie otwiera te drzwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *