S&P 500 i Nasdaq zamknęły się na rekordowych poziomach, gdy Powell chwali postęp w zakresie inflacji

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell wygłosił we wtorek publiczne wystąpienie po raz pierwszy od czasu, gdy preferowana przez Fed miara inflacji pokazała, że ​​w maju ceny rosną w najwolniejszym tempie od ponad trzech lat.

Choć nadal wykazuje oznaki ostrożności, Powell przyznał, że dane podążają ostatnio we właściwym kierunku.

Jennifer Schonberger z Yahoo Finance stwierdza w swoim raporcie:

Powell powiedział we wtorek, że zachęciła go niższa inflacja, ale podkreślił, że bank centralny będzie musiał zobaczyć więcej dowodów, zanim obniży stopy procentowe.

„Ostatnie odczyty inflacji z kwietnia i maja wskazują, że wracamy na ścieżkę deflacyjną” – powiedział Powell na seminarium w Portugalii w ramach konferencji Europejskiego Banku Centralnego.

Komentarze Powella pojawiają się kilka dni po ostatnim odczycie preferowanego przez Fed celu inflacyjnego – „podstawowego” wskaźnika wydatków osobistych – który wzrósł w maju o 2,6%, zgodnie z oczekiwaniami, w porównaniu z 2,8% w kwietniu.

W ujęciu miesięcznym miara inflacji wzrosła o 0,1%, również zgodnie z oczekiwaniami, i spadła z 0,2% w kwietniu.

Odczyt zapewnił nowe wsparcie dla obniżek stóp procentowych jeszcze w tym roku, łagodząc obawy, które narosły w pierwszym kwartale, że wyższa niż oczekiwano inflacja może pokrzyżować plany łagodzenia polityki pieniężnej w 2024 r.

Pomimo kolejnych pozytywnych sygnałów spadku inflacji, jest mało prawdopodobne, aby bank centralny obniżył stopy procentowe na kolejnym posiedzeniu pod koniec lipca.

Powell odmówił odpowiedzi na pytanie, czy Fed może obniżyć stopy procentowe we wrześniu.

Zamiast tego podkreślił, że Fed będzie potrzebował więcej czasu i dowodów na to, że inflacja trwale zmierza do docelowego poziomu 2%, co wskazuje, że bank centralny może uzbroić się w cierpliwość, biorąc pod uwagę silny rynek pracy, który stopniowo spowalnia.

„Zrobiliśmy duży postęp. Chcemy tylko zrozumieć, że poziomy, które obserwujemy, stanowią prawdziwy odczyt tego, co faktycznie dzieje się z inflacją bazową” – powiedział Powell.

READ  Zarobki GameStop (GME) za drugi kwartał 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *