S&P Case-Shiller uważa, że ​​spadek cen domów może się skończyć

  • W skali kraju ceny domów w marcu były o 0,7% wyższe niż w marcu 2022 r., według wskaźników Standard & Poor’s CoreLogic Case-Shiller.
  • Wyrównane sezonowo ceny w całym kraju wzrosły w marcu o 0,4% w porównaniu z lutym. Kompozyt 10 miast wzrósł o 0,6%, a kompozyt 20 miast wzrósł o 0,5%.

Potencjalny nabywca wystawia dom na sprzedaż podczas dnia otwartego w Parkland na Florydzie, 25 maja 2021 r.

Carlin Jane | Serwis informacyjny Tribune | Obrazy Getty’ego

Silna konkurencja na rynku mieszkaniowym i ograniczona podaż ponownie spowodowały wzrost cen mieszkań.

W skali kraju ceny domów w marcu były o 0,7% wyższe niż w marcu 2022 r., podał we wtorek indeks S&P CoreLogic Case-Shiller.

„Skromne wzrosty cen domów, które obserwowaliśmy miesiąc temu, przyspieszyły w marcu 2023 r.” – powiedział w oświadczeniu Craig J. Lazzara, dyrektor zarządzający S&P DJI. „Dwa miesiące rosnących cen nie oznaczają ostatecznego ożywienia, ale wyniki za marzec sugerują, że spadek cen mieszkań, który rozpoczął się w czerwcu 2022 r., mógł się skończyć”.

Łączna liczba 10 miast, która obejmuje obszary Los Angeles i Nowego Jorku, spadła o 0,8% rok do roku, w porównaniu do wzrostu o 0,5% w poprzednim miesiącu. Kompozyt obejmujący 20 miast, w tym obszar Dallas-Fort Worth i Detroit, spadł o 1,1%, w porównaniu z rocznym wzrostem o 0,4% w poprzednim miesiącu.

Jednak ceny mieszkań z miesiąca na miesiąc ponownie rosną. Wyrównane sezonowo ceny w całym kraju wzrosły w marcu o 0,4% w porównaniu z lutym. Kompozyt 10 miast wzrósł o 0,6%, a kompozyt 20 miast wzrósł o 0,5%.

Lazzara zauważył również, że przyspieszenie cen na poziomie krajowym było również widoczne na bardziej szczegółowym poziomie. Przed wyrównaniem sezonowym ceny wzrosły w marcu we wszystkich 20 miastach (w porównaniu z 12 w lutym), a wzrost cen przyspieszył we wszystkich 20 miastach między lutym a marcem.

Miami, Tampa i Charlotte odnotowały w marcu najwyższe roczne zyski spośród 20 miast. Charlotte zastąpiła Atlantę na trzecim miejscu. W porównaniu z ubiegłym rokiem 19 z 20 miast odnotowało niższe ceny, przy czym tylko Chicago wykazało wzrost o 0,4%.

READ  Kupić dip czy czas na sprzedaż akcji? Oto, co mówią eksperci z Wall Street

„Jednym z najciekawszych aspektów naszego raportu są wyraźne różnice regionalne” – dodał Lazzara. „Im dalej patrzymy na zachód, tym słabsze są ceny, a Seattle (-12,4%) prowadzi obecnie na dole tabeli z San Francisco (-11,2%). Nic dziwnego, że południowy wschód (+5,4%) pozostaje najsilniejszy w kraj pozostający na Zachodzie (-6,2%) jest najsłabszy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *