SpaceX Booster wystartował po raz 15 w ramach misji Starlink – Spaceflight Now

Uwaga redaktora: Obejrzyj naszą powtórkę na żywo ze startu Falcona 9 z misją Starlink 4-37.

SpaceX wystrzelił 54 satelity internetowe Starlink w sobotę z Kennedy Space Center na Florydzie, używając wzmacniacza Falcon 9 do swojego 15. lotu w kosmos, co jest rekordem dla floty rakiet wielokrotnego użytku firmy.

229-stopowy (70-metrowy) Falcon 9 wystartował o 16:32:30 EST (21:32:30 GMT) w sobotę z Launch Complex 39A. Był to trzeci start Falcona 9 w ciągu mniej niż 34 godzin, po piątkowych misjach ze Stacji Sił Kosmicznych Cape Canaveral – zaledwie kilka mil od Platformy 39A – i Bazy Sił Kosmicznych Vandenberg w Kalifornii.

Loty te wykorzystywały amerykańsko-francuskiego satelitę SWOT, przeznaczonego do badania zasobów wód powierzchniowych Ziemi, oraz dwa komercyjne satelity szerokopasmowe z konstelacji O3b mPOWER firmy SES.

SpaceX opóźnił uruchomienie Starlink, oznaczonego jako Starlink 4-37, od piątku, aby skupić się na misji O3b mPOWER dla SES, jednego z najstarszych klientów SpaceX.

Skręcając na północny wschód od Wybrzeża Kosmicznego Florydy, Falcon 9 celuje w niską orbitę okołoziemską nachyloną pod kątem 53,2 stopnia do równika. Górny stopień rakiety wystrzelił 54 płaskich satelitów Starlink około 15 minut po rozpoczęciu misji.

Satelity na pokładzie Falcona 9 zwiększą szybki internet konsumenta o małych opóźnieniach. Obecnie abonenci mogą łączyć się z siecią Starlink w ponad 40 krajach i regionach.

Wzmacniacz pierwszego stopnia w misji Starlink 4-37 ustanowił rekord rakiety wielokrotnego użytku SpaceX. Stopień wspomagający, numer ogona B1058, zadebiutował 30 maja 2020 r., wraz z historycznym wystrzeleniem astronautów NASA Douga Hurleya i Boba Behnkena na pierwszą załogową misję kosmiczną SpaceX.

Do tej pory latał 15 razy, pomagając dostarczyć 777 satelitów na orbitę, w tym 54 satelity internetowe Starlink wystrzelone w sobotę. Misje przeprowadzone przez B1058 obejmowały wystrzelenie wojskowego satelity komunikacyjnego dla Korei Południowej, misję ładunkową stacji kosmicznej, dwie małe misje transportu satelitarnego oraz 10 lotów z satelitami Starlink.

Stojąc w Launch Complex 39A 16 grudnia, rakieta Falcon 9 jest gotowa do wystrzelenia z 54 satelitami internetowymi Starlink. Źródło: Stephen Clark/Spaceflight Now

Sobotni start był pierwszą misją Starlink SpaceX od 27 października. Od tego czasu SpaceX uruchomił dziewięć kolejnych misji dla klientów komercyjnych i rządu USA.

Po sobotniej misji SpaceX wystrzelił na orbitę 3612 satelitów Starlink, w tym prototypy i uszkodzone statki kosmiczne. Firma posiada obecnie ponad 3200 działających satelitów Starlink w kosmosie, z czego około 3000 działa i prawie 200 porusza się na orbitach operacyjnych, Według tabeli autorstwa Jonathana McDowellaekspert w dziedzinie śledzenia aktywności lotów kosmicznych i astronom w Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

READ  Po 200 latach fundamentalna zagadka chemii fizycznej mogła zostać rozwiązana: ScienceAlert

54 nowe satelity Starlink zostały wystrzelone na jedną z pięciu „powłok” orbitalnych w internetowej konstelacji SpaceX.

SpaceX Shell 4 wycelował w misję w sobotę. Architektura sieci obejmuje satelity latające na wysokości kilkuset mil, orbitujące pod kątem 97,6°, 70°, 53,2° i 53,0° do równika. Statek kosmiczny wysyła szerokopasmowe sygnały internetowe do konsumentów na całym świecie, a łączność jest teraz dostępna na wszystkich siedmiu kontynentach, a testy trwają w stacji badawczej na Antarktydzie.

SpaceX jest już w połowie drogi do rozmieszczenia początkowej floty 4400 satelitów internetowych Starlink. Firma otrzymała zgodę Federalnej Komisji Łączności na wystrzelenie i obsługę do 12 000 statków kosmicznych Starlink, a SpaceX wskazał, że może dążyć do wystrzelenia na orbitę do 42 000 satelitów Starlink.

SpaceX opracowuje zmodernizowany projekt satelity znacznie większy niż Starlink, który ma zostać wystrzelony na mega-rakiecie Starship nowej generacji firmy. Ale statek kosmiczny nie podjął jeszcze próby wystrzelenia na niską orbitę okołoziemską, a opóźnienia w rozwoju i testowaniu nowej rakiety prawdopodobnie zmuszą SpaceX do rozpoczęcia wystrzeliwania mniejszej wersji nowego projektu satelity Starlink na rakietach Falcon 9.

Sieć Starlink została zaprojektowana jako projekt mający pomóc przyciągnąć dochody w celu sfinansowania ambicji SpaceX, aby zbudować bazę na Marsie. Sama rakieta Starship, zaprojektowana tak, aby w pełni nadawała się do ponownego użycia przy stosunkowo niskich kosztach operacyjnych, ma kluczowe znaczenie dla marsjańskiego marzenia Elona Muska.

Sobotni start był jak dotąd 59. startem SpaceX w 2022 roku. Przed końcem roku planowane są jeszcze dwa starty Falcona 9, jeden z Florydy i jeden z Kalifornii.

Wyższy wskaźnik startów był wspierany przez krótsze czasy realizacji między misjami na platformach startowych na Florydzie iw Kalifornii oraz ponowne wykorzystanie przez SpaceX wzmacniaczy Falcon 9 i owiewek ładunku. Starty z satelitami dla sieci internetowej Starlink firmy SpaceX, takie jak sobotnia misja, stanowiły jak dotąd ponad połowę lotów firmy Falcon 9 w tym roku.

READ  Zobacz, jak SpaceX wystrzeliwuje 54 satelity Starlink w piątek po opóźnieniu
Źródło: Loty kosmiczne teraz

Zespół startowy SpaceX, stacjonujący w Launch Control Center na południe od Cape Canaveral Space Force Countdown Station, rozpoczął w sobotę ładowanie ultra-zimnej skondensowanej nafty i ciekłego tlenu do pojazdu Falcon 9 w T-minus 35 minut.

W ciągu ostatnich pół godziny odliczania do rakiety napłynął również materiał ciśnieniowy hel. W ostatnich siedmiu minutach przed startem główne silniki Falcona 9 Merlin są kondycjonowane termicznie do lotu w ramach procedury znanej jako „schładzanie”. Systemy naprowadzania i bezpieczeństwa Falcona 9 są również skonfigurowane do startu.

Po starcie rakieta Falcon 9 skierowała swoją moc 1,7 miliona funtów – wytwarzaną przez dziewięć silników Merlin – do kierowania na północno-wschodnim Atlantyku.

Pocisk przekroczył prędkość dźwięku w około minutę, a następnie wyłączył dziewięć głównych silników dwie i pół minuty po starcie. Stopień wspomagania wystrzelił z górnego stopnia Falcona 9, a następnie wystrzelił impulsy z silników sterujących zimnym gazem i wydłużonych tytanowych żeber kratki, aby pomóc skierować pojazd z powrotem do atmosfery.

Oparzenie hamulca spowolniło pocisk, gdy opadał ze statku bezzałogowego „po prostu przeczytaj instrukcje” około 400 mil (650 kilometrów) około dziewięć minut po starcie.

Owiewka ładunku wielokrotnego użytku Falcona 9 została odrzucona podczas drugiego etapu spalania. Statek ratowniczy był również na stacji na Atlantyku, aby odzyskać połówki stożka dziobowego po tym, jak zostały spryskane pod spadochronami.

Lądowanie pierwszego stopnia podczas sobotniej misji miało miejsce chwilę po tym, jak utknął silnik drugiego stopnia Falcona 9, który dostarczał satelity Starlink na orbitę. Potwierdzono, że statek kosmiczny 54 Starlink, zbudowany przez SpaceX w Redmond w stanie Waszyngton, oddzielił się od rakiety Falcon 9 w czasie T+ plus 15 minut i 22 sekundy.

Pręty ustalające są uwalniane ze stosu ładunku Starlink, umożliwiając płaskim satelitom swobodny lot z górnego stopnia Falcona 9 na orbitę. 54 statki kosmiczne wystrzelą panele słoneczne, zasilą je przez etapy automatycznej aktywacji, a następnie użyją silników jonowych napędzanych kryptonem, aby wprowadzić je na orbitę operacyjną.

Komputer naprowadzający Falcona 9 ma na celu umieszczenie satelitów na orbicie eliptycznej pod kątem 53,2 stopnia do równika. Satelity będą wykorzystywać silniki pokładowe do wykonania reszty pracy, aby dostać się na orbitę kołową 335 mil (540 kilometrów) nad Ziemią.

READ  Pod Antarktydą odkryto ogromną ilość wody

Po osiągnięciu orbity operacyjnej satelity wejdą do komercyjnej służby i rozpoczną transmisję szerokopasmowego sygnału do konsumentów, którzy będą mogli wykupić usługę Starlink i połączyć się z siecią za pośrednictwem stacji naziemnej dostarczonej przez SpaceX.

Rakieta: Sokół 9 (B1058.15)

Ładowność: 54 satelity Starlink (Starlink 4-37)

Uruchom witrynę: LC-39A, Centrum Kosmiczne im. Kennedy’ego na Florydzie

Data obiadu: 17 grudnia 2022 r

pora obiadowa: 16:32:30 EST (21:32:30 GMT)

Prognoza pogody: 60% szans na ładną pogodę; niskie ryzyko wiatrów górnego poziomu; Niskie do umiarkowanego ryzyko wystąpienia warunków niesprzyjających przyspieszonemu wyzdrowieniu

Regeneracja po doładowaniu: Statek bezzałogowy z logo „Wystarczy przeczytać instrukcje” na wschód od Charleston w Karolinie Południowej

START NA AZYMUT: południowy wschód

orbita docelowa: 144 mile na 208 mil (232 kilometry na 335 kilometrów), 53,2 stopnia

Oś czasu uruchomienia:

 • T+00:00: start
 • T + 01:12: maksymalne ciśnienie powietrza (maks. Q)
 • T + 02:27: Wyłączenie głównego silnika (MECO) pierwszy stopień
 • T + 02:31: Separacja faz
 • T + 02:38: Drugi stopień zapłonu silnika
 • T+02:42: Wycisz się
 • T + 06:47: Zapłon palnika pierwszego stopnia (trzy silniki)
 • T + 07:06: Odcięty dopalacz wejściowy pierwszego stopnia
 • T + 08:28: 1. stopień zapłonu (pojedynczy silnik)
 • T + 08:41: Wyłączenie silnika drugiego stopnia (SECO 1)
 • T + 08:49: Zejście pierwszego stopnia
 • T + 15:22: Satelita Starlink odłączony

Statystyki misji:

 • 192. start Falcona 9 od 2010 roku
 • 201. start rodziny Falcon od 2006 roku
 • Piętnasty start rakiety Falcon 9 Booster B1058
 • 164. start Falcona 9 z Florida Space Coast
 • Start SpaceX nr 59 z platformy 39A
 • 153. start ogółem z tablicy 39A
 • Lot 131 zmodyfikowanego wzmacniacza Falcon 9
 • 66. start Falcona 9 jest przeznaczony głównie dla sieci Starlink
 • 58. start Falcona 9 w 2022 roku
 • Start SpaceX nr 59 w 2022 roku
 • 56. próba wystrzelenia z orbity z Przylądka Canaveral w 2022 roku

Napisz do autora.

Śledź Stephena Clarka na Twitterze: @pracownik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *