SpaceX Falcon Heavy wystrzeliwuje X-37B, jedną z najlepiej strzeżonych tajemnic armii amerykańskiej

Scotta Shelka/Sibę

Rakieta SpaceX Falcon Heavy stoi na platformie startowej przed próbą wystrzelenia samolotu kosmicznego X-37B armii amerykańskiej 11 grudnia. Firma przełożyła wówczas premierę.CNN

Masywna rakieta Falcon Heavy firmy SpaceX powróci w niebo w czwartkowy wieczór, tym razem wystrzeliwując tajemniczy amerykański statek kosmiczny wojskowy, który przeprowadzi najnowocześniejsze badania.

Rakieta ma wystartować z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie o godzinie 20:07 czasu wschodniego, wynosząc wojskowy samolot kosmiczny X-37B – który jest bezzałogowy i działa autonomicznie – na niespotykaną wcześniej wysokość. Premiera będzie transmitowana na żywo stronie internetowej SpaceX.

Nie jest jednak jasne, dokąd zmierza kosmiczny samolot.

Działalność X-37B w kosmosie od dawna jest przedmiotem fascynacji i spekulacji w społeczności kosmicznej, ponieważ entuzjaści-amatorzy ścigają się, by śledzić miejsce jego pobytu i dzielić się teoriami na temat jego działania.

Przypominający miniaturowy prom kosmiczny NASA z przyciemnianymi szybami, w pełni autonomiczny X-37B wielokrotnego użytku jest znany z badań nad koncepcjami takimi jak Przesyłanie energii słonecznej z kosmosu do wykorzystania z powrotem na Ziemi Oraz badanie wpływu promieniowania na nasiona wykorzystywane do uprawy żywności.

Ta misja – siódmy lot X-37B w kosmos – zapowiada się bardziej interesująco niż poprzednie loty.

sierż. Adam Shanks/Siły Kosmiczne USA

Orbitalny pojazd testowy X-37B zakończy swoją szóstą udaną misję w 2022 roku.

Ten start będzie pierwszym lotem statku kosmicznego na pokładzie SpaceX Falcon Heavy, jednego z tych pojazdów Najpotężniejsze rakiety operacyjne Na świecie.

Wcześniej X-37B został wystrzelony za pomocą pojazdu SpaceX Falcon 9 i rakiety Atlas V zbudowanej przez United Launch Alliance, spółkę joint venture Lockheed Martin i Boeing.

Falcon Heavy wytwarza większy ciąg niż te dwie rakiety razem wzięte.

Wystrzelenie Falcona Heavy może zasygnalizować, że X-37B zmierza na dalsze orbity, być może nawet na Księżyc lub Marsa, zasugerował Paul Graziani, dyrektor generalny COMSPOC, firmy zajmującej się śledzeniem obiektów w przestrzeni kosmicznej.

READ  Rosja repatriuje załogę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na rakiecie zapasowej po wycieku kapsuły

Jeśli statek kosmiczny wyruszy głębiej w wszechświat niż poprzednie misje, obserwatorom nieba na Ziemi może być bardzo trudno określić, gdzie się on znajduje.

Jeśli wojsko nie chce, aby ludzie śledzili X-37B, pojazd można ukryć w blasku słońca lub w inny sposób, w tym często zmieniając lokalizację, dodał Graziani. X-37B udowodnił już w poprzednich lotach, że jest w stanie wykonywać wiele manewrów w przestrzeni kosmicznej.

COMSPOC podejmie próbę odnalezienia statku, jeśli statek kosmiczny dotrze na orbitę geosynchroniczną, która znajduje się około 22 400 mil (36 000 kilometrów) od Ziemi i gdzie działa większość dużych satelitów komunikacyjnych. Na orbicie geosynchronicznej firma skupia swoje czujniki do śledzenia satelitów, twierdzą Graziani i Bob Hall, dyrektor ds. integracji operacyjnej w COMSPOC.

„Myślę, że jest to jedna z najciekawszych rzeczy, które wydarzyły się w kosmosie od dłuższego czasu, cokolwiek by to nie było” – Graziani powiedział o wystrzeleniu X-37B.

Jak wynika z oświadczenia gen. B. Chance’a Saltzmana, szefa operacji kosmicznych, X-37B umożliwia Stanom Zjednoczonym przeprowadzanie eksperymentów, aby zrozumieć, jak ulepszyć trwające i nadchodzące operacje kosmiczne oraz przesuwać granice tego, co jest możliwe.

Wśród badań przeprowadzonych na pokładzie tej misji znajduje się eksperyment NASA mający na celu znalezienie sposobów wspierania astronautów w przyszłych misjach kosmicznych. Projekt będzie nosił nazwę Seeds-2 i „wystawi nasiona roślin na działanie ostrego promieniowania podczas długotrwałych lotów kosmicznych” i będzie opierał się na badaniach przeprowadzonych podczas poprzednich misji X-37B.

Nauka uprawy żywności w surowym, bezglebowym środowisku kosmosu może mieć kluczowe znaczenie dla astronautów podczas długich misji na Księżyc lub dalej, gdzie dostarczanie świeżych zapasów jest trudne.

Nie jest jasne, jak długo statek kosmiczny spędzi na orbicie w ramach tej misji, chociaż historycznie rzecz biorąc, każdy lot X-37B był dłuższy od poprzedniego.

READ  Nowa symulacja pokazuje, jak wczesny wszechświat ewoluował w ciągu kilku sekund po Wielkim Wybuchu

Ostatni lot autonomicznej sondy X-37B w przestrzeń kosmiczną zakończył się w listopadzie 2022 r., po tym jak statek kosmiczny przebywał w przestrzeni kosmicznej przez prawie 909 dni z rzędu. Jak wcześniej informowała CNN, podczas tej szóstej misji samolot kosmiczny był wyposażony w eksperymentalną technologię zaprojektowaną przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych w celu konwersji energii słonecznej i… Wyślij to z powrotem na Ziemięzdaniem armii.

X-37B spędził już w przestrzeni kosmicznej ponad 3700 dni w ramach innych misji bezzałogowych. Kiedy wróci na Ziemię, wyląduje na pasie startowym, tak jak samolot spada z nieba.

Ta premiera następuje po ponad… Dwa tygodnie Opóźnienia. SpaceX był gotowy do startu 10 grudnia. Start był dwukrotnie przekładany z powodu pogody i problemów z platformą naziemną, po czym SpaceX nagle odłożył misję na czas nieokreślony „w celu przeprowadzenia dodatkowych kontroli systemu”.

Ale w przerwie Chiny – które rząd USA uważa za swoje Główny przeciwnik We współczesnym wyścigu kosmicznym – wysłała na orbitę swój tajny statek kosmiczny.

Niewiele wiadomo na temat statku kosmicznego pochodzącego z Chin. Niektórzy przedstawiciele branży spekulują, że pod względem formy i funkcji jest podobny do X-37B, chociaż nie opublikowano żadnych oficjalnych zdjęć pojazdu.

Chińska państwowa agencja informacyjna Xinhua wspomniany Wystrzelony przez tajny statek kosmiczny na pokładzie rakiety Długi Marsz 2F.

W publikacji agencji dodano jedynie, że podczas pobytu w kosmosie pojazd będzie testował technologię kosmiczną wielokrotnego użytku i przeprowadzał bliżej nieokreślone eksperymenty naukowe „na rzecz pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej”.

Nie jest jasne, jak długo chiński samolot kosmiczny będzie przebywał na orbicie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *