SpaceX zaczyna układać wieżę startową statku Florida Starship

SpaceX rozpoczął układanie pierwszej wieży startowej statku kosmicznego na Florydzie.

Niecałe pół roku po wznowieniu przez firmę prac nad wyrzutnią statku kosmicznego, znajdującą się zaledwie kilkaset metrów od obecnych obiektów startowych Falcon na platformie LC-39A należącej do NASA Kennedy Space Center, zaczyna nabierać kształtu nowa masywna wieża startowa. Po osiągnięciu ostatecznej wysokości wieża ta stanie się drugim najwyższym budynkiem związanym z rakietami na wschodnim wybrzeżu, wyprzedzając jedynie kultowy i masywny budynek montażu pojazdów NASA (VAB).

Niedługo może również osiągnąć tę wysokość.

https://twitter.com/FarryFaz/status/1539310978721992705

W przypadku obiektów Pad 39A Starship, SpaceX staje przed wyjątkowym wyzwaniem zorganizowania dużej operacji budowlanej w jednym z najbardziej aktywnych i najważniejszych miejsc startowych w Stanach Zjednoczonych. Dopiero w pierwszej połowie 2022 r. LC-39A jest na dobrej drodze do obsługi 10 startów Falcon 9, co nakłada wyjątkowe ograniczenia na budowę sąsiedniej platformy statku kosmicznego. W częściowej odpowiedzi na te wyzwania Jak wcześniej omówiono w TeslaratiSpaceX wziął lekcje ze Starbase w Teksasie i ulepszył proces montażu wielu komponentów nakładki, aby zmniejszyć ilość pracy, którą należy wykonać na samej nakładce.

W przypadku pierwszej wieży startowej SpaceX i jej wykonawcy poruszali się z wyjątkową szybkością i zajęli ponad trzy miesiące po rozpoczęciu prac nad pierwszą prefabrykowaną sekcją, ustawiając kadłub na pełnej wysokości około 146 metrów (~480 stóp). Każda z dziewięciu sekcji była w zasadzie kadłubkiem, jednak zmniejszała ilość pracy przed ułożeniem w stos, ale komplikowała i zwiększała ilość dalszej pracy wymaganej do przekształcenia wieży w coś użytecznego. W przypadku pierwszej wieży startowej statku kosmicznego na Florydzie SpaceX spędził ponad trzy miesiące na drobiazgowym montażu i wyposażeniu pierwszych sześciu części dziewięciu prefabrykowanych wież. Zanim pierwszy stos.

Sekcje SpaceX zaczęły się układać w stosy 21 czerwca i zawierają już różne poręcze, szyby wind, drzwi, chodniki, punkty stałe, instalacje wodno-kanalizacyjne i wiele innych elementów przedinstalacyjnych. Chociaż każda sekcja i wszystkie urządzenia hydrauliczne i skrócone będą musiały zostać połączone po każdym stosie, proces ten powinien być znacznie łatwiejszy i szybszy niż metody stosowane w SpaceX w południowym Teksasie. Poza siedzibą SpaceX robi również doskonałe postępy, montując orbitalną wyrzutnię, która wygląda jak ciasto i części trzech gigantycznych wysięgników, które ostatecznie zostaną przymocowane do pierwszej wieży startowej statku kosmicznego na Florydzie – dwóch do podnoszenia i łapania rakiet, a trzeciego do stabilizacji i uzupełniania paliwa statek kosmiczny.

READ  NASA ujawnia plan teleskopu nowej generacji do poszukiwania śladów życia w kosmosie: raporty

Podobnie jak części wieży, istnieje duża szansa, że ​​te komponenty z Florydy będą bliżej ukończenia niż ich rodzeństwo z Teksasu, kiedy w końcu udadzą się na wyrzutnię w celu instalacji. Dodatkowo, jeśli doświadczenie SpaceX w Teksasie jest reprezentatywne, pierwsza wieża startowa statku kosmicznego na Florydzie może osiągnąć pełną wysokość już za kilka miesięcy.

Aby wieża była naprawdę kompletna, SpaceX musiałby ukończyć i zainstalować trzy wysięgniki i podłączyć jedno z tych ramion do naziemnego zaopatrzenia w gazy i paliwa statku kosmicznego na Pad 39A. Ponieważ 39A nigdy nie potrzebował metanu, preferowanego paliwa statku kosmicznego, przeprowadzka wymagałaby również zainstalowania i uruchomienia nowej farmy zbiorników i systemów hydraulicznych, zdolnych do szybkiego przechowywania, „przechłodzenia” i dystrybucji co najmniej tysiąca ton (~ 2,2 miliona funtów) ciekłego metanu (LCH4). Baza Gwiezdna Floryda robi ogromne postępy, ale wciąż jest dużo pracy między SpaceX a przygotowaniami do startu.

SpaceX zaczyna układać wieżę startową statku Florida Starship

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *