Stany Zjednoczone, Japonia, Australia i Filipiny przeprowadzą ćwiczenia na Morzu Południowochińskim

MANILA, Filipiny (AP) – Stany Zjednoczone, Japonia, Australia i Filipiny przeprowadzą pierwsze wspólne ćwiczenia morskie, w tym szkolenie w zakresie zwalczania okrętów podwodnych, podczas niedzielnego pokazu siły na Morzu Południowochińskim, podczas gdy Pekin działa agresywnie, aby potwierdzić swoje suwerenność. Roszczenia terytorialne wzbudziły niepokój.

We wspólnym oświadczeniu wydanym przez ich obronę stwierdzili, że cztery sprzymierzone państwa traktatowe i partnerzy w dziedzinie bezpieczeństwa prowadzą ćwiczenia mające na celu ochronę „rządów prawa, które stanowią podstawę pokojowego i stabilnego regionu Indo-Pacyfiku” oraz wspierają swobodę żeglugi i przelotu . Liderzy soboty.

W oświadczeniu nie wymieniono z nazwy Chin, ale cztery kraje potwierdziły swoje stanowisko… Międzynarodowy wyrok arbitrażowy 2016Decyzja, która ze względów historycznych unieważniła ekspansjonistyczne roszczenia Chin, była ostateczna i prawnie wiążąca.

Chiny odmówiły udziału w arbitrażu, odrzuciły orzeczenie i nadal je kwestionują. Filipiny skierowały swoje spory z Chinami do międzynarodowego arbitrażu w 2013 r. po napiętym konflikcie na morzu.

Nie było natychmiastowego komentarza ze strony Chin.

W zeszłym roku chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzegało przed tym Ćwiczenia wojskowe, w których biorą udział Stany Zjednoczone I jego sojuszników na spornych wodach, co szkodzi jego bezpieczeństwu i interesom regionalnym.

Cztery kraje oświadczyły: „Stawiamy wraz ze wszystkimi narodami ochronę porządku międzynarodowego opartego na praworządności, który stanowi podstawę pokojowego i stabilnego regionu Indo-Pacyfiku”, ale nie podały konkretnych szczegółów na temat ćwiczeń wojskowych, które są zwane „ćwiczeniami wojskowymi”. Działalność spółdzielni morskich.

Japonia oświadczyła w oświadczeniu wydanym przez swoją ambasadę w Manili, że wyśle ​​swój niszczyciel GS Akebono do udziału w ćwiczeniach na Morzu Południowochińskim, które obejmą ćwiczenia przeciw okrętom podwodnym i inne manewry wojskowe.

Japoński minister obrony Minoru Kihara powiedział: „Japonia uważa, że ​​kwestia związana z Morzem Południowochińskim jest bezpośrednio związana z pokojem i stabilnością w regionie i stanowi uzasadnioną troskę społeczności międzynarodowej, w tym Japonii, Australii, Filipin i Stanów Zjednoczonych .” – stwierdził w oświadczeniu.

READ  — Byłbym przerażony.

Dodał: „Japonia sprzeciwia się wszelkim jednostronnym zmianom status quo przy użyciu siły i takim próbom, a także wszelkim działaniom zwiększającym napięcia na Morzu Południowochińskim”.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin oświadczył w oddzielnym oświadczeniu, że ćwiczenia „podkreślają nasze wspólne zaangażowanie w zapewnienie wszystkim narodom wolności latania, żeglowania i prowadzenia działalności wszędzie tam, gdzie jest to dozwolone przez prawo międzynarodowe”.

Minister obrony Australii Richard Marles powiedział: „Poszanowanie suwerenności narodowej oraz ustalonych zasad i norm opartych na prawie międzynarodowym wspiera stabilność naszego regionu”. Sekretarz obrony Gilberto Teodoro Jr. powiedział, że niedzielne ćwiczenia wojskowe będą pierwszymi z serii działań mających na celu budowanie „zdolności Filipin do indywidualnej i zbiorowej samoobrony”.

Oprócz Chin i Filipin długotrwałe spory na Morzu Południowochińskim, głównym światowym szlaku handlowym, obejmują także Wietnam, Malezję, Brunei i Tajwan. Jednak od zeszłego roku szczególnie zaostrzyły się potyczki między Pekinem a Manilą.

Waszyngton nie rości sobie prawa do suwerenności nad strategicznym szlakiem morskim, chociaż robił to wielokrotnie Ostrzegła, że ​​jest zobowiązana do obrony swojego wieloletniego sojusznika, Filipin Jeśli siły zbrojne, statki i samoloty Filipin zostaną poddane atakowi zbrojnemu, w tym na Morzu Południowochińskim.

Chiny przestrzegły Stany Zjednoczone przed ingerencją w spory, co wzbudziło obawy przed eskalacją do poważnego konfliktu, w którym mogą uczestniczyć obydwa światowe mocarstwa.

Japonia ma odrębny spór terytorialny z Chinami Wyspy Morza Wschodniochińskiego. Rosnące napięcie na spornych wodach będzie ważnym tematem, gdy prezydent Joe Biden będzie gościł swoich japońskich i filipińskich odpowiedników w Szczyt w Białym Domu w następnym tygodniu.

Podczas ostatnich działań wojennych w zeszłym miesiącu chińska straż przybrzeżna użyła armatek wodnych, raniąc filipińskiego admirała i czterech członków jego personelu marynarki wojennej oraz poważnie uszkadzając ich drewnianą łódź zaopatrzeniową w pobliżu wody. Tomasz Scholl II. Filipińscy urzędnicy wojskowi powiedzieli, że eksplozja armaty była tak potężna, że ​​powaliła jednego z członków załogi na ziemię, ale zamiast zatonąć w morzu, uderzył w ścianę.

READ  W ten weekend zginęło 15 żołnierzy

Rząd Filipin wezwał dyplomatę do ambasady chińskiej w Manili, aby przekazać „najsilniejszy protest” przeciwko Chinom. Pekin oskarżył filipińskie statki o wpłynięcie na chińskie wody terytorialne, przestrzegł Manilę przed „igraniem z ogniem” i zapewnił, że Chiny będą w dalszym ciągu podejmować działania w obronie swojej suwerenności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *