Wojna w Gazie: Stany Zjednoczone „mają nadzieję”, że Hamas zaakceptuje nową izraelską ofertę zawieszenia broni

Skomentuj zdjęcie, Lokalne władze poinformowały, że Izrael przeprowadził w nocy więcej śmiercionośnych nalotów na miasto Rafah w południowej Gazie.

Sekretarz stanu USA ma nadzieję, że Hamas zaakceptuje, jak to określił, „bardzo hojną” izraelską ofertę rozejmu w Gazie i porozumienia w sprawie uwolnienia zakładników.

Anthony Blinken przemawiał, podczas gdy delegacja Hamasu omawiała nową propozycję z mediatorami z Egiptu i Kataru.

Źródło zbliżone do rozmów powiedziało BBC, że są one ostrożne optymistyczne.

Propozycja obejmuje 40-dniowy rozejm w zamian za uwolnienie zakładników i możliwość zezwolenia wysiedlonym rodzinom na powrót do północnej Gazy.

Porozumienie podobno zawiera także nowe sformułowania dotyczące przywrócenia spokoju, aby spełnić żądanie Hamasu dotyczące trwałego zawieszenia broni.

Państwowy egipski kanał Cairo Channel podał, że delegacja Hamasu opuściła obecnie Kair i wróci z pisemną odpowiedzią na tę propozycję.

Rząd izraelski znajduje się pod rosnącą presją ze strony swoich globalnych sojuszników i rodzin zakładników, aby osiągnęli porozumienie.

Izrael rozpoczął kampanię wojskową mającą na celu zniszczenie Hamasu w odpowiedzi na transgraniczny atak tej grupy na południowy Izrael 7 października, podczas którego zginęło około 1200 osób, a 253 innych wzięto jako zakładników.

Według Ministerstwa Zdrowia Strefy pod przewodnictwem Hamasu od tego czasu w Strefie Gazy zginęło ponad 34 480 osób.

W wyniku porozumienia osiągniętego w listopadzie Hamas uwolnił 105 zakładników w zamian za tygodniowe zawieszenie broni i około 240 palestyńskich więźniów w izraelskich więzieniach.

Mediatorzy z Egiptu, Kataru i Stanów Zjednoczonych od tygodni próbują wynegocjować nowe porozumienie, które zapewniłoby kolejne zaprzestanie walk i uwolnienie 133 zakładników, którzy według Izraela nadal są przetrzymywani, z których co najmniej 30 uważa się za zmarłych.

Hamas oświadczył, że podtrzymuje swoje żądania trwałego zawieszenia broni, które doprowadzi do całkowitego wycofania sił izraelskich z Gazy i powrotu wysiedlonych Palestyńczyków do ich domów.

Źródło zbliżone do rozmów w Kairze powiedziało BBC, że nowa propozycja przedstawiona przez Izrael bardzo różni się od poprzednich ofert.

Urzędnicy poinformowali, że w porozumieniu przewidziano także gotowość „do omówienia możliwości trwałego zawieszenia broni w ramach realizacji drugiej fazy porozumienia”.

Tymczasem izraelscy urzędnicy i dyplomata powiedzieli w poniedziałek New York Times i Financial Times, że Izrael jest również przygotowany na zmniejszenie liczby zakładników uwolnionych w pierwszej fazie do 33 z 40.

Hamas jedynie publicznie ogłosił, że studiuje nową izraelską propozycję, ale anonimowy urzędnik wyższego szczebla powiedział w niedzielę Agence France-Presse, że „atmosfera jest pozytywna, chyba że pojawią się nowe izraelskie przeszkody”.

Dodał: „W uwagach i zapytaniach Hamasu dotyczących ich treści nie ma większych zastrzeżeń [of the proposal]– dodali.

Skomentuj zdjęcie, Izraelski rząd znajduje się pod rosnącą presją ze strony swoich sojuszników i rodzin zakładników, aby zgodził się na układ z Hamasem

Blinken wyraził także swój optymizm podczas spotkania Światowego Forum Ekonomicznego w Riyadzie, w którym wzięło udział wielu jego europejskich i arabskich odpowiedników.

Powiedział: „Hamas ma niezwykłą i bardzo hojną propozycję od Izraela. W tej chwili jedyną rzeczą stojącą pomiędzy ludnością Gazy a zawieszeniem broni jest Hamas”.

„Muszą podjąć decyzję i to szybko… i mam nadzieję, że podejmą właściwą decyzję”.

Minister spraw zagranicznych Egiptu Sameh Shoukry, którego kraj odgrywa rolę mediacyjną w negocjacjach między Izraelem a Hamasem obok Kataru, wyraził „optymizm”.

Mówi się, że niedzielna rozmowa telefoniczna między prezydentem USA Joe Bidenem a premierem Izraela Benjaminem Netanjahu skupiała się na negocjacjach.

Dyskutowali także o potrzebie utrzymania niedawnego zwiększenia pomocy docierającej do Gazy i kontynuowali sprzeciw Stanów Zjednoczonych wobec zakrojonego na szeroką skalę ataku na miasto Rafah na południu, gdzie schroni się ponad milion wysiedleńców.

Lokalni lekarze i ratownicy poinformowali, że co najmniej 22 Palestyńczyków zginęło w nocnych izraelskich nalotach na trzy domy w Rafah.

„Wzywamy cały świat do trwałego rozejmu” – powiedział AFP mężczyzna nazwiskiem Abu Taha w szpitalu Al-Najjar, gdy tłum jego krewnych opłakiwał zakryte ciała.

Doniesień izraelskiej armii nie skomentowano od razu.

Skomentuj zdjęcie, Rosnące temperatury zaostrzają kryzys humanitarny w Rafah, gdzie połowa z 2,3 miliona mieszkańców Gazy szuka schronienia.

Tymczasem dzieci w Rafah powiedziały programowi radiowemu BBC Arabic Gaza Today, że rosnące temperatury sprawiają, że życie w tysiącach ustawionych tam namiotów i tymczasowych schronień staje się nie do zniesienia.

Sarah Abu Amr, lat 11, powiedziała: „Przebywanie w namiocie nie chroni mnie przed intensywnym upałem, jak gdybym stała bezpośrednio pod promieniami słońca”.

„Nie ma prądu, który napędzałby wentylatory ani zimnej wody, aby złagodzić straszne skutki upału, nie ma też jedzenia, wody ani niczego, co zapewniłoby nam nawodnienie”.

W zeszłym tygodniu, gdy temperatura osiągnęła 40 stopni Celsjusza (104 Fahrenheita), pięciomiesięczna dziewczynka zmarła w namiocie z powodu ekstremalnego upału. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych.

W weekend wyższe rangą izraelskie generały otrzymały dalsze sygnały, że sfinalizowano plany dużej operacji w Rafah, gdzie według wojska stacjonują brygady Hamasu i pozostali ich przywódcy.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas – rywal Hamasu mający swoją siedzibę na okupowanym Zachodnim Brzegu – powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone są jedynym krajem zdolnym zapobiec atakowi na Rafah, który, jak ostrzegł, może spowodować „największą katastrofę w historii Izraela”. narodu palestyńskiego”.

Minister spraw zagranicznych Izraela Israel Katz powiedział w niedzielę, że armia izraelska „zawiesi operację” w Rafah, jeśli zostanie uzgodnione porozumienie w sprawie uwolnienia zakładników.

Jednak skrajnie prawicowy minister finansów Bezalel Smotrich ostrzegł Netanjahu przed odwoływaniem ataku w Rafah, mówiąc, że jeśli nie uda mu się zniszczyć Hamasu, „rząd, któremu przewodniczy, nie będzie miał prawa istnieć”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *