Starbucks zmienia swoje prognozy na 2024 r. po tym, jak mocno brakowało szacunków zysków za drugi kwartał

W tym kwartale szklanka Starbucks (SBUX) wydaje się do połowy pusta.

Jeśli chodzi o zyski za drugi kwartał, firma przekroczyła wszelkie oczekiwania, odnotowując niższe niż oczekiwano przychody i zyski oraz taki sam wzrost sprzedaży w sklepie, ponieważ klienci ograniczali częstotliwość wizyt i wielkość zamówień.

Dyrektor generalny Laxman Narasimhan opisał to jako „trudne środowisko”.

Podczas rozmowy telefonicznej dotyczącej wyników finansowych dodał, że trudności makroekonomiczne „szczególnie związane z presją, z jaką borykają się konsumenci, zwłaszcza w przypadku okazjonalnych klientów… w tym właśnie leży wyzwanie”.

Jest to pierwszy kwartalny spadek sprzedaży Starbucks od 2020 r., kiedy branżą wstrząsnęły blokady związane z koronawirusem.

Przychody w drugim kwartale spadły o 2% rok do roku, do 8,6 miliarda dolarów. Skorygowany zysk na akcję spadł o 8% do 0,68 USD.

Globalna sprzedaż w sklepach spadła o 4% w porównaniu z ubiegłym rokiem, a liczba transakcji spadła o 6%, co zostało częściowo skompensowane 2% wzrostem średniej wielkości biletów.

Akcje sieci kawiarni spadły w notowaniach poza godzinami pracy o ponad 12%.

Starbucks próbował przyciągnąć klientów popołudniowymi promocjami i nowymi ofertami, takimi jak Lavender Lattes, które, jak stwierdził Narasimhan, „w zeszłym kwartale radziły sobie mniej więcej tak dobrze, jak PSL (latte z przyprawami dyniowymi)”.

Nie wydaje się jednak, aby innowacje w menu przyniosły zmianę kawowego giganta.

W Ameryce Północnej i USA sprzedaż w tych samych sklepach spadła o 3%, przy spadku ruchu o 7% rok do roku, pomimo wzrostu liczby biletów o 4%.

Aby przyciągnąć przypadkowych klientów, Starbucks planuje dodać nowe promocje do swojej aplikacji. W USA 31% wszystkich transakcji w drugim kwartale przeprowadzono za pośrednictwem tej aplikacji. Jednak liczba aktywnych 90-dniowych członków programu lojalnościowego spadła do 32,8 mln w porównaniu z 34,3 mln w poprzednim kwartale.

Narasimhan jako obszar możliwości wskazał także szybkość obsługi. Obecnie wielu klientów nie realizuje zamówień na aplikację ze względu na długi czas oczekiwania lub niedostępność produktu. Firma „intensyfikuje inwestycje w łańcuch dostaw, aby jeszcze bardziej poprawić dostępność” – powiedział.

READ  MSCI Exclusive mówi o usunięciu Rosji z indeksów „Naturalny następny krok”

W ofercie znajdują się również nowe produkty, takie jak perełki przypominające herbatę boba, niskokaloryczne lub bezkaloryczne napoje energetyczne oraz coraz więcej soków bez cukru.

W przypadku działalności międzynarodowej sprzedaż w tych samych sklepach spadła o 6%, przy spadku ruchu i liczby biletów o 3%. Podobnie jak w przypadku McDonald's, Starbucks stwierdził, że konflikt na Bliskim Wschodzie wpłynął na sprzedaż międzynarodową.

Narasimhan podzielił się swoimi obawami związanymi z bieżącymi wydarzeniami i rozpowszechnianymi dezinformacjami na temat firmy Wewnętrzna notatka W połowie grudnia.

Jednak największy spadek odnotowały Chiny – sprzedaż w tym samym sklepie spadła o 11%, ruch w sklepach spadł o 8%, a średnia wielkość biletów spadła o 4%.

„Na wyniki miał wpływ spadek liczby okazjonalnych klientów, zmieniające się wzorce wakacji, intensywne warunki promocyjne i powrót do normalnych zachowań klientów po ponownym otwarciu rynku w zeszłym roku”. – powiedział Narasimhan podczas rozmowy telefonicznej.

Sklepy w USA i Chinach stanowią 61% portfolio firmy.

Spółka po raz trzeci w tym roku finansowym zrewidowała także swoje prognozy na 2024 rok.

Od drugiego kwartału Starbucks spodziewa się, że globalny wzrost przychodów w 2024 r. będzie niski, jednocyfrowy, w porównaniu z poprzednim zakresem 7–10%, który sam w sobie był niższy od poprzednich prognoz wynoszących 10–12%.

Oczekuje się, że sprzedaż w tych samych sklepach na całym świecie i w USA odnotuje niski, jednocyfrowy lub stały spadek w porównaniu z poprzednim zakresem wynoszącym 4–6%. Oczekuje się, że sprzedaż w tych samych sklepach w Chinach spadnie w porównaniu z wcześniej oczekiwanym niskim wzrostem, jednocyfrowy spadek.

Starbucks pierwotnie przewidywał, że wzrost liczby tych samych sklepów na swoich rynkach będzie średnio-jednocyfrowy.

Oto co podał Starbucks w porównaniu z szacunkami Wall Street, zgodnie z szacunkami Bloomberga:

 • Skorygowany zysk na akcję: 0,68 USD w porównaniu z 0,80 USD

 • On wygrał: 8,56 miliarda dolarów w porównaniu do 9,13 miliarda dolarów

 • Ten sam wzrost sprzedaży w sklepie: -4% w porównaniu z 1,46%

  • Ameryka północna: -3% w stosunku do 2,05%

  • My: -3% w porównaniu z 2,31%

  • międzynarodowy: -6% w porównaniu z 1,36%

  • Chiny: -11% w porównaniu do -1,62%

 • Wzrost ruchu: -6% w porównaniu z -0,27%

  • Ameryka północna: -7% w porównaniu do wzrostu o 6% w drugim kwartale 2023 r

  • międzynarodowy: -3% w porównaniu do wzrostu o 7% w drugim kwartale 2023 r

 • Wzrost rozmiaru biletu: 2% w porównaniu z 2,41%

  • Ameryka północna: w porównaniu do wzrostu o 5% w drugim kwartale 2023 r

  • międzynarodowy: -3% w porównaniu do drugiego kwartału 2023 roku

READ  Twitter odrzuca rezygnację sojusznika Elona Muska z zarządu

Brooke DiPalma jest starszą reporterką w Yahoo Finance. Śledź ją na Twitterze pod adresem @Brooke De Palma Możesz też wysłać jej e-mail na adres [email protected].

Kliknij tutaj, aby uzyskać najnowsze wiadomości giełdowe i szczegółowe analizy, w tym wydarzenia dotyczące zmian akcji

Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe z Yahoo Finance

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *