Start Falcon Heavy: najpotężniejsza rakieta SpaceX powraca do lotu

Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Rakieta SpaceX Falcon Heavy, wysoki pojazd nośny znany z akrobacji powietrznych swoich dopalaczy i jednoczesnego opadania po powrocie na Ziemię, wzbił się w niebo w niedzielę, dostarczając ładunki bezpieczeństwa narodowego na orbitę dla armii USA.

Misja, nazwana USSF-67, wystartowała o godzinie 17:56 czasu wschodniego z Kennedy Space Center na Florydzie, oznaczając piąty udany lot rakiety, która niedawno została zdetronizowana jako najpotężniejsza operacyjna rakieta nośna na świecie. To zadanie było na początku reklamowane Rozpocznie się w sobotę i nie od razu było jasne, co spowodowało jednodniowe opóźnienie.

Falcon Heavy zadebiutował z wielką pompą w 2018 roku, kiedy CEO SpaceX Elon Musk Dołączył swój osobisty samochód Tesla Roadster jako obciążenie testowe podczas startu. Samochód wciąż w kosmosiepodążając wydłużoną ścieżką wokół Słońca, która skręca aż do orbity Marsa.

Po tej misji testowej pocisk wystrzelił dwa razy w 2019 r., po czym został zatrzymany na trzy lata; Zdecydowana większość misji SpaceX nie wymaga wzmacniacza mocy niż Falcon Heavy. Z drugiej strony rakieta SpaceX Falcon 9 wystartowała ponad 60 razy w samym 2022 roku, wysyłając dwie rakiety grupy astronautów Satelity Starlinka i wiele innych statków kosmicznych.

Ale SpaceX zarabia teraz dobre pieniądze Wojskowe kontrakty startowe Zapisałem się do Falcon Heavy lata temu. Pocisk wrócił w powietrze w listopadzie wraz z wystrzeleniem przez armię amerykańską Misja USSF-44a jego niedzielny start był kontynuacją tego programu.

„USSF-44 zawierał sześć ładunków na pojedynczym satelicie, które rozwijały komunikację, wykrywanie pogody kosmicznej i inne technologie na orbicie okołoziemskiej”, według armii. Dowództwo Operacji Kosmicznych.

USSF-67 użyje tego samego typu statku kosmicznego Wdrożony na USSF-44, nazywa się LDPE i jest w zasadzie autobusem kosmicznym, który może przenosić mniejsze satelity. Falcon Heavy przewoził również Satelita komunikacyjnao nazwie SATCOM Enhanced Continuous Broadcast, dla Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych.

READ  Zobacz, jak uciekająca czarna dziura rozdziera przestrzeń w tej chwili

Dodatkowe szczegóły dotyczące satelitów w niedzielnej misji nie były od razu dostępne.

Z każdym startem rakieta Falcon Heavy robi na Ziemi dramatyczne widowisko.

Po niedzielnej misji firma odzyskała dwa dopalacze pierwszego stopnia rakiety Falcon Heavy – długie białe kije połączone ze sobą, aby zwiększyć moc rakiety podczas startu. Po zużyciu większości paliwa boczne dopalacze odłączyły się od środkowego rdzenia i zmieniły orientację, aby przeciąć ziemską atmosferę.

Gdy zbliżyli się do ziemi, dopalacze ponownie uruchomiły silniki i zakończyły jednoczesne lądowanie na platformach lądowych w pobliżu wybrzeża Florydy. To charakterystyczne posunięcie dla SpaceX, która rutynowo odzyskuje i ponownie wykorzystuje swoje dopalacze rakietowe, aby obniżyć koszty startu.

SpaceX nie próbował przywrócić centrum wspomagającego ze względu na zapotrzebowanie na paliwo.

Firmie nie udało się jeszcze odzyskać wszystkich trzech boosterów, choć jest coraz bliżej. Dwa boczne dopalacze wykonały precyzyjne, jednoczesne lądowania na platformach naziemnych po misji z kwietnia 2019 r., a środkowy dopalacz rakiety wylądował na platformie morskiej. Jednak Przewróciły go ciężkie fale.

Przez lata Falcon Heavy był najpotężniejszą rakietą operacyjną na świecie. Ale w listopadzie nowa rakieta księżycowa NASA, zwana Space Launch System lub SLS, ukradła ten tytuł. Inauguracyjne uruchomienie. SLS uruchomiony the Wolny Misja Artemidy 1 wokół Księżyca, torując drogę przyszłym misjom z astronautami na pokładzie.

Podczas gdy Falcon Heavy daje około 5 Milion funtów ciągu, SLS jest tak samo wydalany 8,8 miliona funtów ciągu – 15% więcej niż rakiety Saturn V, które napędzały lądowania Apollo na Księżycu.

W swoich ośrodkach testowych w południowym Teksasie SpaceX wkracza w ostatnią fazę przygotowań do pierwszej próby wystrzelenia na orbitę statku kosmicznego Starship i ciężkiej rakiety. Chociaż lot testowy jest nadal Oczekiwanie na ostateczne zatwierdzenie od federalnych organów regulacyjnych, może rozpocząć się w nadchodzących tygodniach.

READ  Analiza planetoid ujawnia nieoczekiwane dowody młodego oceanu i karbonatyzacji

Jeśli się powiedzie, statek kosmiczny SpaceX zdetronizuje SLS jako najpotężniejszą rakietę do latania dzisiaj.

Oczekuje się, że system Starship przewyższy zarówno SLS, jak i Falcon Heavy. Oczekuje się, że nadchodzący superciężki wzmacniacz, zaprojektowany do katapultowania statku kosmicznego Starship w kosmos, będzie opóźniony. 17 milionów funtów ciągu.

Jednak to nie wszystkie konkurencje. Zarówno rakieta SLS, jak i statek kosmiczny SpaceX są integralną częścią NASA Planuje powrót astronautów na powierzchnię Księżyca Po raz pierwszy od pół wieku.

SpaceX ma własną ambitną wizję statku kosmicznego: transport ludzi i ładunków na Marsa w nadziei, że pewnego dnia stworzy tam stałą osadę ludzką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *