Start Starlinera został opóźniony do połowy maja

WASZYNGTON — Pierwszy załogowy lot Boeinga CST-100 Starliner zostanie opóźniony o co najmniej kolejne półtora tygodnia w celu wymiany wadliwego zaworu w rakiecie nośnej Atlas 5.

Pod koniec maja NASA ogłosiła, że ​​misja Crew Flight Test (CFT), której start 6 maja został odwołany z powodu awarii zaworu w górnym stopniu rakiety Centaur, została przełożona na nie później niż 17 maja o godzinie 18:16 czasu wschodniego.

Duże opóźnienie umożliwi United Launch Alliance powrót rakiety do hangaru Vertical Integration Facility (VIF) w pobliżu lądowiska w celu wymiany zaworu regulującego ciśnienie ciekłego tlenu w Centaurze. Zawór ten zaczął oscylować po napełnieniu sceny ciekłym tlenem, powodując brzęczenie zauważone przez załogę wyrzutni.

Na konferencji prasowej po czyszczeniu, które miało miejsce 6 maja, Torey Bruno, prezes i dyrektor generalny ULA, wyraził obawę, że wibracje mogą spowodować, że zawór osiągnie znamionową trwałość wynoszącą 200 000 cykli. Zauważył, że zawór wibruje z częstotliwością 40 Hz.

Następnie – powiedział – inżynierowie sprawdzą, czy te wibracje obejmują pełne obroty zaworu. Jeśli tak, ULA będzie musiała wymienić zawór. Jeżeli jednak zawór porusza się tylko częściowo, możliwe jest, że żywotność zaworu nie dobiega końca i będzie można go zachować. Urzędnicy powiedzieli na konferencji prasowej, że być może spróbują wystartować ponownie następnego dnia, ale później zmienili datę premiery na następną okazję, czyli 10 maja, przed ostatnim opóźnieniem.

W oświadczeniu NASA dotyczącym nowego opóźnienia agencja stwierdziła, że ​​chociaż wibracje zaworu zostały złagodzone po zamknięciu zaworu po szorowaniu, wibracje te powróciły dwukrotnie w trakcie wyładowywania paliwa z rakiety.

„Po ocenie historii zaworu, sygnatur danych z próby wystrzelenia i ocenie ryzyka związanego z dalszym użytkowaniem zespół ULA stwierdził, że zawór przekroczył swoje kwalifikacje, a kierownicy misji zgodzili się na usunięcie i wymianę zaworu” – stwierdziła NASA.

READ  NASA daje ludziom szansę na wymienienie swoich imion wokół Księżyca podczas nadchodzącej misji Artemis 1

Nowy termin jest nieco późniejszy niż prognozy przedstawione na odprawie. Procedura wymiany zastawki, która obejmuje instalację narzędzi podtrzymujących scenę, zajmuje kilka dni – powiedział Bruno. „Jest mało prawdopodobne, abyśmy byli gotowi na kolejną próbę przed niedzielą [May 12],” Powiedział.

Nie był to jeden z dni, które NASA określiła jako datę startu, a zapasowymi datami pierwotnej próby startu były 7, 10 i 11 maja. Steve Stich, dyrektor programu Commercial Crew Programu NASA, oszacował, że następną dostępną okazją do wystrzelenia po 11 maja będzie 14 lub 15 maja.

Nie ma konfliktu w krótkoterminowym harmonogramie startu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie zadokuje statek kosmiczny Starliner. „Celowo odwołaliśmy nasz letni rozkład lotów, aby zapewnić sobie wystarczająco dużo pasa startowego dla tej misji CFT” – powiedziała na konferencji prasowej Dana Weigel, kierownik programu ISS w NASA.

NASA podała, że ​​dwaj astronauci kierujący misją CFT, Butch Wilmore i Sonny Williams, pozostaną w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego w kwarantannie przed lotem aż do ostatecznego opóźnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *