Steve Bannon mówi, że jest gotowy do złożenia zeznań przed panelem 6 stycznia po tym, jak Trump wycofał roszczenia dotyczące przywilejów dla kadry kierowniczej

Odwrócenie Bannona następuje po tym, jak otrzymał list od premiera Prezydent Donald Trump poddawać się Uprawnienia administracyjneChociaż zarówno Komisja Specjalna Izby Reprezentantów, jak i prokuratorzy federalni początkowo twierdzili, że Bannon nie starał się zignorować wezwania do Kongresu.

„Kiedy po raz pierwszy zostałeś wezwany do złożenia zeznań i przedstawienia dokumentów, otrzymałem przywilej wykonawczy. Jednak widziałem, jak niesprawiedliwie traktowano ciebie i innych, wydałeś dużo pieniędzy na opłaty prawne i traumę, przez którą przeszłaś. z miłości do swojego kraju i szacunku dla urzędu prezydenta” – powiedział Trump w liście do Bannon w sobotę, uzyskanym przez CNN.

„Tak więc, jeśli osiągniesz porozumienie w sprawie czasu i miejsca złożenia zeznań, zrzekam się twojego przywileju wykonawczego, co pozwala ci wejść i zeznawać zgodnie z prawdą i uczciwie” – dodał Trump. Bandyci i hacki”.

Bannon został oskarżony w zeszłym roku o dwa zarzuty kryminalnej pogardy dla Kongresu. Twierdził, że może zignorować swoje wezwanie do Kongresu, aby chronić potencjalne żądania przywilejów Trumpa. Ale prokuratorzy federalni i inni eksperci prawni twierdzą, że przywilej ten nie dotyczy Bannona – który opuścił swojego głównego stratega w Białym Domu na wiele lat przed zamieszkami w Kapitolu – i nie daje mu prawa do odmowy przekazania jakichkolwiek dokumentów lub zeznań. Grupa.

Zespół Bannona dostarczył komisji nowy list Trumpa w nocy 6 stycznia wraz z listem od prawnika Bannona, Boba Costello.

„Podczas gdy pan Bannon pozostał niezłomny w swoich przekonaniach, okoliczności się zmieniły” – napisał Costello. – Pan Bannon jest gotów, a nawet chętny do złożenia zeznań na waszym publicznym przesłuchaniu.

Reprezentant Joe Lofgren, kalifornijski demokrata, który zasiada w panelu 6 stycznia, powiedział Jake’owi Tapperowi z CNN w niedzielnym „State of the Union”, że panel nie miał jeszcze okazji przedyskutować listu Bannona, ale „nie mogę się doczekać . Zapytamy go, ma dużo pytań.”

READ  Tesla pobiła rekord wszechczasów dostaw z 310.000 EV w trudnym kwartale

Lofgren powiedział jednak, że publiczne zeznania Bannona są mało prawdopodobne, zauważając, że komisja zwykle składa zeznania. „To trwa godzinami. Chcemy odpowiedzieć na wszystkie nasze pytania, których nie można zrobić w formacie na żywo” – powiedział.

Zespół z 6 stycznia chciał porozmawiać z Bannonem o interakcjach z Trumpem w grudniu 2020 r., a Bannon nalegał, aby skupił się na poświadczeniu 6 stycznia wyników wyborów prezydenckich. Panelistów zaintrygowały komentarze Bannona przed powstaniem w Kapitolu, w tym podcast z 5 stycznia, w którym przepowiedział „jutro rozpęta się piekło”.

W poniedziałek w sądzie prokuratorzy federalni nazwali gotowość Bannona do złożenia zeznań przed komisją śledczą Izby Reprezentantów „w ostatniej chwili”, aby nie zmienić sprawy przeciwko niemu, wskazując, że nie przedstawił on akt wezwania.

„Wysiłki pozwanego w ostatniej chwili, aby złożyć zeznania dziewięć miesięcy później – a on jeszcze nie dołożył wszelkich starań, aby przedstawić akta – są nieistotne dla tego, czy świadomie odmówił zastosowania się do wezwania Komisji Specjalnej w październiku 2021 r.” – napisali adwokaci.

Bannon ma zostać postawiony w stan oskarżenia 18 lipca.

„Ustawa o pogardzie karnej nie ma na celu kupowania zgodności; ma na celu ukaranie przeszłych niezgodności” – powiedzieli prawnicy w swoim zgłoszeniu.

Rzecznik grupy nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe zmiany i reakcje.

Holmes Lybrand i Morgan Rimmer z CNN przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *