Szwedzki raport parlamentarny: Nie można wykluczyć rosyjskiego ataku

SZTOKHOLM (Reuters) – W raporcie parlamentarnej komisji obrony stwierdzono, że nie można wykluczyć rosyjskiego ataku wojskowego na Szwecję, poinformował w niedzielę szwedzki nadawca publiczny SVT, powołując się na źródła.

Szwecja stara się wzmocnić swoją obronę i złożyła wniosek o członkostwo w NATO w zeszłym roku po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Szwecja została zaproszona do złożenia wniosku, ale Türkiye i Węgry nie ratyfikowały jeszcze wniosku.

Raport parlamentarny, który ma zostać opublikowany w poniedziałek, mówi, że chociaż rosyjskie siły lądowe były ograniczone na Ukrainie, nie można wykluczyć innych rodzajów ofensyw wojskowych przeciwko Szwecji, powiedział SVT, powołując się na źródła, które pracowały nad raportem.

„Rosja obniżyła również próg użycia siły militarnej i wykazuje duży apetyt na ryzyko polityczne i militarne. Zdolność Rosji do prowadzenia operacji z użyciem sił powietrznych, marynarki wojennej, broni dalekiego zasięgu lub broni jądrowej przeciwko Szwecji pozostaje niezmieniona” — powiedział SVT, powołując się na raport.

Szef sejmowej komisji obrony nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz.

SVT powiedział, że raport nakreśla nową doktrynę obronną dla Szwecji, opartą na członkostwie w NATO, a nie poprzednią, która opierała się na współpracy z innymi krajami nordyckimi i Unią Europejską.

Podobnie jak większość krajów zachodnich, Szwecja zmniejszyła swoją obronę po zakończeniu zimnej wojny, ale zwiększyła wydatki na obronę i ma osiągnąć próg NATO wynoszący 2% PKB w 2026 r.

(Raportowanie Johana Ahlandera). Montaż przez Davida Evansa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Jak dramat polityczny we Włoszech wymusił wybory

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *