Taniec połączonych galaktyk uchwycony na nowym zdjęciu z Teleskopu Webba

Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Piękny bałagan dwóch łączących się galaktyk świeci jasno na najnowszym zdjęciu wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.

Wiceprezydent Kamala Harris i prezydent Francji Emmanuel Macron zobaczyli nowy obraz internetowy wraz z nowym połączeniem filary stworzenia Został uchwycony przez Obserwatorium Kosmiczne podczas środowej wizyty w siedzibie NASA w Waszyngtonie.

Teleskop Webba przeznaczony do obserwacji Słabe odległe galaktyki i inne światyJest to międzynarodowa misja pomiędzy NASA i jej partnerami, Europejską Agencją Kosmiczną i Kanadyjską Agencją Kosmiczną.

Para galaktyk, znana jako II ZW 96, leży około 500 milionów lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Delfina. Punkty światła w tle obrazu reprezentują inne odległe galaktyki.

Wirujący kształt obu galaktyk powstał, gdy zaczęły się łączyć, zaburzając ich indywidualny kształt. Fuzje galaktyk występują, gdy dwie lub więcej galaktyk zderza się w przestrzeni.

Jasne obszary świecą, gdy gwiazdy rodzą się w centrum zdjęcia, podczas gdy ramiona spiralne dolnej galaktyki są skręcone przez grawitację połączenia.

Gwiazdy powstają, gdy obłoki gazu i pyłu zapadają się w galaktykach. Kiedy galaktyki się łączą, uruchamia się więcej procesów gwiazdotwórczych — a astronomowie chcą wiedzieć, dlaczego.

Jasne obszary narodzin gwiazd są interesujące dla astronomów korzystających z Webba, ponieważ wydają się jaśniejsze, gdy oglądane są w świetle podczerwonym.

Podczas gdy promienie podczerwone są niewidoczne dla ludzkiego oka, możliwości Webba pozwalają jej szpiegować wcześniej niewidoczne aspekty wszechświata.

Do przechwycenia nowego obrazu użyto zarówno kamery internetowej działającej w bliskiej podczerwieni, jak i urządzenia działającego w średniej podczerwieni.

Astronomowie używają obserwatorium do badania ewolucji galaktyk i, między innymi, dlaczego jasne galaktyki podczerwone, takie jak II ZW 96, świecą tak jasno w świetle podczerwonym, którego jasność jest ponad 100 miliardów razy większa niż naszego Słońca.

READ  Potężne trzęsienie ziemi zarejestrowane na Marsie było równie potężne jak wszystkie inne razem wzięte: ScienceAlert

Naukowcy wykorzystali narzędzia Webba do łączenia galaktyk, w tym II ZW 96, aby wydobyć drobne szczegóły i porównać zdjęcia z tymi wykonanymi wcześniej przez teleskopy naziemne i Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Razem obserwacje mogą ujawnić pełniejszy obraz tego, jak galaktyki zmieniały się w czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *