Ten niesamowity 1-calowy monitor HDMI nie wymaga zasilania

Powiększenie / Ekran komputera o przekątnej 0,96 cala.

Kiedy myślisz o monitorze, który łączy się ze źródłem przez HDMI, prawdopodobnie myślisz o telewizorze w salonie, monitorze biurkowym, a może nawet mniejszym ekranie, takim jak przenośny monitor. Prawdopodobnie nie myślisz o wyświetlaczu OLED do komputera PC o przekątnej 0,96 cala.

Uznając ograniczone zastosowania małoformatowego wyświetlacza HDMI, producent Metxella Chciał mieć wyświetlacz OLED z matrycą 128 x 68 punktów i uruchomić go jako monitor komputerowy podłączony bezpośrednio do jego systemu. Stwórca opisał stworzenie jakoNajmniejszy i najgorszy wyświetlacz HDMI w historii. „

Mały wyświetlacz OLED sam w sobie nie jest wyjątkowy. Producenci wykorzystują je do wszelkiego rodzaju projektów, takich jak np. smartwatche DIY, fora dyskusyjne czy pokazy pogodowe. Tym, co sprawia, że ​​projekt mitxela jest wyjątkowy, jest to, że zamienia panel OLED w standardowy monitor komputera, który można podłączyć bezpośrednio do portu HDMI komputera — nie jest wymagany Arduino ani mikrokontroler.

Mitxela pokazał, że monitor jest podłączony do Linuksa i pracuje na i3, menedżerze okien typu open source. Producent użył screena do otwarcia drugiego terminala w i3, zmiany rozmiaru okien, podzielenia jednego.

Wyświetlany jest i3.

Aby stworzyć mały ekran, mitxela otworzył kabel HDMI, aby dostać się do czterech niezbędnych przewodów i podłączył je do ekranu lutując je do złącza header, producenta Powiedział.

Metxela otworzyła kabel, aby dostać się do niezbędnych przewodów.
Powiększenie / Metxela otworzyła kabel, aby dostać się do niezbędnych przewodów.

Sztuczka polegała na wykorzystaniu pamięci EEPROM I2C kabla HDMI (pamięć tylko do odczytu, którą można wymazywać elektrycznie programowalną). To pozwoliło monitorowi działać za pośrednictwem protokołów DDC (Display Data Channel), które definiują sposób, w jaki komputer odczytuje podstawowe informacje o monitorze, takie jak rozdzielczość, powiedział Metxella.

READ  Nintendo rozpoczyna wyprzedaż „Super” Switch Sale, do 50% zniżki na niektóre mega gry (Ameryka Północna)

Być może najwygodniejszą częścią tego projektu jest to, że monitora nie trzeba podłączać do gniazdka.

„Linia 5 V w porcie HDMI może najwyraźniej osiągnąć 50 mA, więc nie potrzebujemy nawet zasilania” – powiedział Metexella.

Producent zaznaczył, że liczba klatek na sekundę na ekranie „nie jest świetna”. Istnieje również wiele zagrożeń związanych z uszkodzonymi częściami, zwłaszcza po podłączeniu do laptopa, więc projekt dla wielu będzie nie do pomyślenia. Ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o projekcie, pliki skryptów są dostępne przez github.

Możesz sprawdzić ekran DIY w akcji poniżej:

Najmniejszy i najgorszy wyświetlacz HDMI w historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *