W tej chwili nikt nie panikuje. Jednak rynek amerykańskich papierów skarbowych wykazał ostatnio poziom zmienności niespotykany od początku kryzysu związanego z pandemią w 2020 roku, kiedy to Rezerwa Federalna obniżyła stopy procentowe do zera i nadal kupowała biliony dolarów w obligacjach skarbowych i innych aktywach finansowych. Aby utrzymać działanie globalnego systemu finansowego.
Wyżsi urzędnicy państwowi przyznali w ostatnich tygodniach, że dysfunkcja na amerykańskich rynkach obligacji rządowych grozi wywołaniem gwałtownego wzrostu kosztów finansowania zewnętrznego rządu federalnego i szerszych zawirowań na rynkach finansowych. Zaczęli podejmować kroki zapobiegawcze.
„Bardzo uważnie przyglądamy się rynkowi skarbu” – powiedziała w czwartek Washington Post sekretarz skarbu Janet L. Yellen, podkreślając, że rynek nadal funkcjonuje normalnie. „Oczywiście ważne jest, abyś nadal dobrze sobie radził”.
Skarb Państwa sprzedaje obligacje na opłacenie operacji rządowych i faktycznie pożycza pieniądze od inwestorów w zamian za gwarancję spłaty wraz z odsetkami. Obligacje te są niezbędne dla zdrowego systemu finansowego, ponieważ inne bardziej ryzykowne aktywa — akcje i obligacje korporacyjne — są wyceniane w stosunku do kosztów Skarbu Państwa.
Ale jak banki centralne jak Rezerwa Federalna Zaangażowanie się w jedną z największych podwyżek stóp procentowych od dziesięcioleciPopyt na amerykańskie obligacje rządowe, które są już w obiegu, spadł po części dlatego, że większość tego długu ma niższe oprocentowanie niż obligacje emitowane dzisiaj. Może to oznaczać nadmiar taniego, niskooprocentowanego długu z niewielką liczbą kupujących.
Nie było jeszcze sytuacji kryzysowej, ale rynek skarbowy przyciąga coraz większą uwagę w obawie, że wraz z wysychaniem płynności na całym świecie może w pewnym momencie nie wystarczyć nabywców długu wyemitowanego przez rząd Stanów Zjednoczonych. Przy niższych cenach rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła już z niespełna 1,5% do około 3,8% w tym roku. (Ceny obligacji i rentowności obligacji poruszają się w przeciwnych kierunkach.)
Niektórzy ekonomiści i analitycy ostrzegają, że brak nabywców może wywołać efekt domina, obniżając cenę obligacji. Szokująca sprzedaż amerykańskich obligacji skarbowych może siać spustoszenie na rynkach – dając inwestorom możliwość domagania się wyższych rentowności lub zwrotu z zakupu obligacji. Może to oznaczać wyższe ceny dla wszystkich rodzajów instrumentów finansowych powiązanych z tymi stawkami. Zwiększy też koszt finansowania długu wobec rządu.
„Gdybyśmy mieli strajk kupujących lub nieudaną serię aukcji Skarbu Państwa, podwyżki stóp procentowych mogłyby przyspieszyć – i nagle finansowanie kart kredytowych, zakupy samochodów, [and] Joe Brusolas, główny ekonomista w RSM Management Consulting, powiedział, że koszty zakupu domów wzrosną. „Może to obniżyć standard życia Amerykanów i możesz stanąć w obliczu bardzo trudnego problemu dla swojej gospodarki”.
Eksperci podnieśli także inne obawy. Nowe przepisy uchwalone po kryzysie finansowym z 2008 r. zniechęciły banki do pośrednictwa, wymagając od nich posiadania większego kapitału na pokrycie potencjalnych strat na rządowych papierach wartościowych. Ponadto Rezerwa Federalna i inne banki centralne albo sprzedają obligacje skarbowe, albo nie reinwestują ich ponownie, w ramach swoich prób schłodzenia gospodarki i walki z inflacją, usuwając jednego nabywcę amerykańskich obligacji.
Niedawna panika w Wielkiej Brytanii z powodu długu publicznego – którego wartość została ostatnio znacznie obniżona, co doprowadziło do interwencji Banku Anglii – zwiększyła obawy, że podobna panika może wystąpić na rynku tutaj. Jednak większość ekonomistów nie docenia ryzyka.
powiedział Donald Kohn, były wiceprezes Federalnej Rady Gubernatorów Rezerwy, a teraz starszy pracownik Brookings Institution, think tanku z siedzibą w Waszyngtonie. – Nie sądzę, żeby ktokolwiek to teraz widział.
„Fakt, że handlowcy mogą nie mieć możliwości wkroczenia i uporządkowania spraw, jest niepokojący” – zauważył.
Analitycy z JPMorgan Chase wyrazili podobne obawy w raporcie z tego miesiąca, powołując się na brak „popytu strukturalnego”.
„Odwrócenie popytu było niesamowite, ponieważ było tak rzadkie” – dodali.
Yellen skupiła się na niestabilności na amerykańskich rynkach obligacji na długo przed obecną eskalacją, pracując nad wdrożeniem nowych zasad mających je wspierać. Środki te obejmują poprawę gromadzenia danych; wymagać większego nadzoru nad platformami obrotu skarbowego; Oraz rozszerzenie liczby wykwalifikowanych dealerów, aby umożliwić większej liczbie uczestników licytowanie na rynku.
Pomimo jej komentarzy w czwartek podkreślających spokój, Yellen wydaje się zwiększać te wysiłki w obliczu ostatnich oznak niestabilności. Urzędnicy skarbu zapytali handlowców rynkowych o możliwy program wykupu długu rządowego, co może wskazywać na obawy rządu USA. Sprawa ta była również ostatnio omawiana przez Radę Nadzoru Stabilności Finansowej, której przewodniczy Yellen, i oczekuje się, że poruszy ją na następnym posiedzeniu.
Poważny problem dla Leylin, jak donosi Bloomberg News Ten miesiącjest możliwość „utraty wystarczającej płynności na rynku”.
Ale widzi również trend kompensujący: wraz ze wzrostem płatności skarbowych, coraz więcej inwestorów zagranicznych wchodzi na rynek, aby wchłonąć nadwyżkę mocy produkcyjnych.
„Zapytałem, kto kupiłby obligacje skarbowe i myślę, że częścią odpowiedzi jest to, że mają one bardzo atrakcyjne stopy zwrotu” – powiedziała Yellen w czwartek.
Kumal Sri Kumar, prezes firmy doradztwa gospodarczego Sri-Kumar Global Strategies, uważa, że wyższe stopy procentowe sprawią, że amerykański dług będzie bardziej opłacalny dla inwestorów, przyciągając na rynek więcej kupujących i łagodząc obawy o płynność.
Mówiąc szerzej, wielu ekonomistów i analityków finansowych twierdzi, że obawy dotyczące słabości rynku mogą być przesadzone, zwłaszcza teraz, gdy obligacje rządu USA o wartości prawie 600 miliardów dolarów nadal są przedmiotem codziennego obrotu na zdrowym poziomie.
Historycznie nie utrzymały się ostrzeżenia o ryzyku inwestorów odmawiających kupna amerykańskiego długu rządowego. Na przykład za administracji Obamy Republikanie i inni jastrzębi deficytu mówili, że duże deficyty mogą grozić krachem finansowym, jeśli nabywcy obligacji stracą zaufanie do rządu USA. Taki kryzys się nie zmaterializował.
Sri Kumar nazywa te ostrzeżenia „śmiesznością”.
Jeśli odmówisz zakupu [long-term] Obligacje, co dalej? „Skarbiec będzie musiał oferować wyższy dochód i osiągniemy lepszą równowagę” – powiedział Sri Kumar. To nie Argentyna, Zimbabwe czy Turcja, gdzie inwestorzy mówili: stopy procentowe są niewystarczające; Nie zatrzymuj się. Dlatego uważam, że strajk kupujących nie ma sensu”.
Ten sentyment został podkreślony przez wysokiego rangą urzędnika skarbowego, który powiedział Washington Post, że amerykańscy decydenci polityczni ufają amerykańskim rynkom długu po części dlatego, że wielu inwestorów na całym świecie stara się kupić te obligacje. Są kraje dużych nabywców, Łącznie z Japonią, Ale nawet w tym przypadku tak jest 4 procent całości.
Urzędnik skarbu powiedział, że chociaż zmienność na rynkach obligacji rośnie, zmienność dotyka również szerzej sektora finansowego – wskazując, że nie ma żadnego szczególnego ryzyka dla obligacji amerykańskich, pomimo ich znacznego znaczenia.
Inaczej wygląda sytuacja w Wielkiej Brytanii, gdzie większość długoterminowego długu publicznego tego kraju jest utrzymywana przez fundusze emerytalne. To sprawiło, że obligacje brytyjskie lub obligacje złote były bardziej podatne na wahania cen, ponieważ fundusze emerytalne zgodnie poruszały się, aby pozbyć się tych aktywów, gdy ich wartość spadła.
Analitycy twierdzą, że ten rodzaj infekcji prawdopodobnie nie pojawi się w Stanach Zjednoczonych.
„Jeśli jesteś [expect] Wzrośnie popyt na aktywa o wyższej rentowności, [this] „To spowodowałoby, że strach byłby absurdalny lub niewłaściwie ulokowany” – powiedział Bob Hockett, były urzędnik Rezerwy Federalnej, a obecnie ekspert ds. polityki publicznej na Cornell University. „Nie chcę być z tego powodu samozadowolony… ale na horyzoncie nie ma niczego, czego można się spodziewać i jest to poważny konkurent dla dolara amerykańskiego”.
Jednak rosnące ceny obligacji mogą zaszkodzić gospodarce i rządowi USA bez powodowania katastrofy. Jeśli rentowność obligacji ma wzrosnąć, aby przyciągnąć inwestorów, kapitał popłynie do długu publicznego – iz bardziej produktywnych zastosowań, takich jak dług korporacyjny, który napędza inwestycje.
Scenariusz kryzysowy to masowa wyprzedaż tych niskooprocentowanych obligacji od razu. „To byłby scenariusz globalnego kryzysu finansowego” – powiedział Mark Goldwyn, starszy wiceprezes ds. polityki w Komisji Odpowiedzialnego Budżetu Federalnego, think tanku z siedzibą w Waszyngtonie. „Ale myślę, że jest to mało prawdopodobne… najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że byłoby to zbyt kosztowne dla rządu USA i zbyt kosztowne dla amerykańskiej gospodarki”.
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.