Twardy rosyjski krytyk Putina i jego przywódca Striełkow zostali aresztowani

Źródło obrazu, Igor Striełkow/Telegram

podpis pod zdjęciem,

Igor Striełkow regularnie pojawiał się w Telegramie, aby potępić postępowanie Rosji w sprawie inwazji na Ukrainę

Rosyjskie władze aresztowały otwartego prowojennego blogera Igora Girkina, twardogłowego nacjonalistycznego krytyka słabnącej kampanii wojskowej Rosji na Ukrainie, znanego również jako Striełkow.

Jego żona powiedziała, że ​​został zabrany z ich mieszkania w Moskwie podczas jej nieobecności.

Później pojawił się w sądzie oskarżony o apelację w sprawie działalności ekstremistycznej i grozi mu do pięciu lat więzienia.

Były pułkownik wywiadu FSB Striełkow odegrał kluczową rolę w zajęciu Krymu przez Rosję w 2014 roku.

Udał się poprowadzić armię rosyjską przez pełnomocnika w wojnie wynikającej we wschodniej Ukrainie.

Igor Striełkow był jednym z trzech mężczyzn skazanych zaocznie przez holenderski sąd w listopadzie zeszłego roku za morderstwo za udział w ataku rakietowym w 2014 r., w wyniku którego samolot pasażerski Malaysian Airlines spadł nad strefę konfliktu, zabijając 298 osób na pokładzie.

Ale gdy ubiegłoroczna totalna inwazja coraz bardziej ugrzęzła, krytyka Striełkowa niepowodzeń militarnych i naczelnego wodza, prezydenta Władimira Putina, stała się głośniejsza.

„Już przegraliśmy”, powiedział swoim obserwatorom w mediach społecznościowych w zeszłym roku.

Kilka dni temu nazwał przywódcę Kremla „nieistniejącym” i „tchórzliwym marnotrawcą przestrzeni”, mówi Steve Rosenberg, redaktor BBC Russia.

Adwokat Striełkowa, Aleksander Mołochow, potwierdził, że został aresztowany i przeszukał jego mieszkanie.

A RIA Novosti poinformowała, że ​​później pojawił się przed Sądem Rejonowym Mieszczańskim w północno-wschodniej części stolicy, gdzie sędzia odrzucił jego wniosek o odbycie posiedzenia za zamkniętymi drzwiami.

Od początku wojny przeciwnicy tzw. prywatnej operacji wojskowej Rosji na Ukrainie są skazani na wieloletnie więzienie za znacznie łagodniejsze wypowiedzi.

Źródło obrazu, Julia Morozowa/Reuters

podpis pod zdjęciem,

Igor Striełkow (z prawej) pojawił się w moskiewskim sądzie kilka godzin po aresztowaniu

Ale na początku tego tygodnia emerytowany oficer rosyjskiego wywiadu Władimir Kwaczkow został oskarżony o „zniesławienie” rosyjskiej armii. On i Striełkow stworzyli „Klub Gniewnych Patriotów”, transmitując swoją krytykę politycznego i wojskowego przywództwa Rosji.

Korespondent BBC w Rosji, Ilja Barabanow, mówi, że 53-letni Striełkow przez wiele lat był uważany za nietykalnego.

Było to częściowo spowodowane jego wcześniejszą rolą pułkownika w Federalnej Służbie Bezpieczeństwa, ale także dlatego, że został zidentyfikowany jako podejrzany, a później skazany za zestrzelenie lotu MH-17, gdy pełnił obowiązki dowódcy sił rosyjskich w okupowanym Doniecku we wschodniej Ukrainie.

Rosyjska strona śledcza Agentstvo poinformowała, że ​​władze zrewidowały niewypowiedzianą wcześniej zasadę pozwalającą prowojennym blogerom na wyrażanie swojego gniewu tak często, jak im się podoba.

Komentatorka Tatyana Stanovaya powiedziała, że ​​był to moment, który odczuwa wielu Groszek silowiki – Bliskie otoczenie prezydenta – nie mogło się doczekać.

Władza Grupy Wagnera Prigożyna została odcięta od czasu nieudanego buntu w zeszłym miesiącu, a sam watażka powstrzymał się od swoich wcześniejszych przekleństw zabarwionych przemówieniami przeciwko ministrowi obrony i szefowi armii.

W tym tygodniu pojawił się w filmie, najwyraźniej nakręconym na Białorusi, witając swoich bojowników i mówiąc, że rosyjska kampania na Ukrainie była „plamą, w której nie chcemy być częścią”.

Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy z zadowoleniem przyjął aresztowanie Striełkowa jako znak, że osoby na Kremlu zbliżają się do „aktywnej fazy wewnętrznej konfrontacji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *