Tysiące paryżan bierze udział w bezpłatnym spacerze po Polach Elizejskich | Paryż

Tysiące ludzi zebrało się na Polach Elizejskich na gigantycznym, bezpłatnym spacerze zorganizowanym przez komitet lokalnych kupców i przedsiębiorców walczących o powstrzymanie powolnego upadku alei od dawna znanej jako „najpiękniejsza aleja na świecie”.

Niegdyś ulubiona promenada Paryżan, w ostatnich latach Pola Elizejskie są stopniowo opuszczane przez mieszkańców, ponieważ popularne sklepy i kina ustępują miejsca ekskluzywnym sklepom, a ulica staje się domeną zamożnych turystów.

Marc-Antoine Jamet, prezes Avenue des Champs-Élysées, liczącej 180 członków, powiedział: „To sposób, aby powiedzieć paryżanom: wróćcie na Pola Elizejskie i pokażcie im, że ta ulica nie służy wyłącznie luksusowym zakupom. ” Komitet, który zorganizował to wydarzenie.

Do udziału w „le Grand pique-nique” zgłosiło się około 273 000 osób, przy czym 4400 osób zdecydowało się usiąść z maksymalnie sześcioma gośćmi na kwadratowym kocu piknikowym o długości 216 metrów, który organizatorzy określili jako „największy park na świecie”. „. Obrus”.

Osiem partnerskich restauracji, w tym czcigodna Fouquet’s Brasserie, która od dziesięcioleci jest rajem dla francuskich gwiazd filmu i muzyki, serwowało posiłki podczas dwóch oddzielnych sesji, począwszy od bagietek wieprzowych po sałatki Cezar, makaroniki i spaghetti.

„Tysiące ludzi przechadzających się jedną z najsłynniejszych ulic świata, w pobliżu Łuku Triumfalnego – to prawdziwe święto popularne i gastronomiczne” – powiedział gość honorowy wydarzenia, były szef kuchni Pałacu Elizejskiego Guillaume Gomez .

Wędrowcy byli podekscytowani. „Niebo jest błękitne, nie świeci słońce, a my siedzimy pośrodku Pól Elizejskich. Mamy dużo szczęścia, prawda?” Fabien, który wraz z żoną Michelle przyleciał specjalnie spoza Paryża, powiedział BFM TV.

„A piknik był naprawdę fajny – dostałem makaron Ladurée” – powiedział 14-letni Leo.

Goście mogą cieszyć się darmowym jedzeniem podczas imprezy, siedząc na „największym obrusie na świecie”. Fotografia: Aurelien Morisard/AP

Komisja wielokrotnie ostrzegała, że ​​w ciągu ostatnich 30 lat słynna ulica „straciła swój blask”, padając ofiarą zmieniających się nawyków konsumenckich, a także kryzysów, w tym kryzysu żywnościowego. żółte kamizelki („żółte kamizelki”) Protesty i pandemia.

READ  Pocisk uderza w humanitarną kuchnię Jose Andresa na Ukrainie

W zeszłym roku przekształcił Pola Elizejskie w plenerowy festiwal masowego dyktowania, wzdłuż którego ustawiono 1800 biurek w ramach innego ćwiczenia, którego celem było „ponowne zaczarowanie” paryżan ulicą, która posłużyła za tło dla niezliczonych filmów.

Jednak od tego czasu minęło wiele lat – jak francusko-amerykański piosenkarz Joe Dassin śpiewał w słynnej piosence pod koniec lat 60., kiedy ulica znajdowała się u szczytu popularności – „Na Polach Znajdziesz wszystko, czego zapragniesz – Elizejskie.” – Elizejskie.

Ostatnie kino na tej ulicy, UGC Normandie, otwarte w 1937 r., zostanie zamknięte w przyszłym miesiącu, a trzecie kino zamknięte w ostatnich latach w związku ze spadającą sprzedażą biletów i – co UGC określiło jako „poważną zmianę” w strukturze demograficznej osób odwiedzających Champs- Elizejskie.

W miarę znikania miejsc rozrywki oraz sklepów z książkami, płytami i odzieżą, ich miejsce stopniowo zastępowały ekskluzywne, luksusowe sklepy ze sprzętem sportowym, których ulice nadal cieszą się dużą atrakcyjnością – zwłaszcza dla turystów.

Według agentów nieruchomości francuska grupa luksusowa LVMH – właściciel marek Louis Vuitton i Dior – zapłaciła ponad 1 miliard euro za niedawno nabyty flagowy sklep na Polach Elizejskich, a badania wykazały, że aż jedna czwarta wszystkich wizyt na bulwarze są teraz poświęcone zakupom markowym.

Sklep Louis Vuitton na Polach Elizejskich, na zdjęciu podczas współpracy z artystą Yayoi Kusamą w styczniu 2023 r. Zdjęcia: Khademian Farzaneh/Abaca/Rex/Shutterstock

Ronan Govil, który od ponad 20 lat żyje na ulicy, Powiedział radiu France Info„Kiedy byłem młody, uwielbialiśmy wychodzić [to the cinema] Na bohaterach. Na ulicy musiało być siedmiu lub ośmiu. Teraz odejdzie ostatni.”

Joyville stwierdziła, że ​​inne kino zostało niedawno zastąpione sklepem z odzieżą sportową Lacoste: „Sklepy i miejsca, z których korzystali paryżanie, zostały zastąpione markami, które można znaleźć niemal wszędzie. Aleja Pola Elizejskie traci część swojej duszy.”

READ  Artykuł 23: Hongkong uchwala drugą ustawę o bezpieczeństwie narodowym, ściślej łączącą miasto z Chinami kontynentalnymi

Co miesiąc ulicą przechadza się ponad 1,3 miliona ludzi Ceny nieruchomości poszybowały w górę, zmuszając mniejsze, niezależne i mniej dochodowe sklepy i lokale do zwrotu kluczy w obliczu czynszów, które wzrosły o 15% tylko w zeszłym roku.

„Największym problemem są spekulacje na rynku nieruchomości” – stwierdził Nicolas Bonnet-Ullage, członek rady Paryża. „Cena za metr kwadratowy jest bardzo wysoka. Będziemy musieli poprosić rząd o pomoc w uregulowaniu i ograniczeniu czynszów w tej części miasta.

Ratusz Paryża pracuje nad planem o wartości 250 milionów euro, który ma na celu przekształcenie ośmiopasmowej autostrady miejskiej w „wyjątkowy park”, ale większość prac ma się rozpocząć dopiero po letnich igrzyskach olimpijskich.

Przed igrzyskami olimpijskimi dokonano także drobnych modernizacji ulicy, przebudowując tarasy na całej jej długości i zapewniając większą przestrzeń dla pieszych.

Jamet powiedział, że w poniedziałek komisja ds. Pól Elizejskich ma przedstawić 1800-stronicowy raport na temat 150 propozycji zmiany wyglądu alei w celu „kierowania bardziej radykalną i kompleksową transformacją” okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *