Oferta zapłaty NHS 5% może zakończyć gorzki spór w Anglii

  • Wysłane przez Nicka Triggle’a
  • Reporter zdrowia

Od kwietnia wprowadzono podwyżkę płac o 5% dla personelu NHS w Anglii, w tym pielęgniarek i pracowników karetek pogotowia.

Ponadto pracownikom zaoferowano jednorazową wypłatę w wysokości co najmniej 1655 funtów jako uzupełnienie zeszłorocznej premii.

Związki zalecają członkom poparcie porozumienia po prawie dwóch tygodniach rozmów z ministrami, budząc nadzieje, że gorzki spór może dobiegać końca.

Oferta obejmuje cały personel NHS z wyłączeniem lekarzy na różnych kontraktach.

Sekretarz zdrowia Steve Barclay powiedział, że była to „sprawiedliwa podwyżka płac”, która chroniłaby zobowiązanie rządu do zmniejszenia inflacji o połowę.

„Jestem pod wielkim wrażeniem niesamowitej pracy personelu NHS. Nie mogę się doczekać kontynuacji naszej wspólnej pracy, aby uczynić NHS lepszym miejscem pracy.”

Powiedział, że po obu stronach nastąpił ruch i pochwalił „konstruktywne zaangażowanie” związków zawodowych.

„Szkoda, że ​​to trwało tak długo”

W rozmowach reprezentowanych było 14 związków zawodowych, wśród których znaleźli się pielęgniarki, personel pogotowia ratunkowego, lekarze, położne oraz personel pomocniczy, w tym sprzątaczki i tragarze.

Wielka trójka – Royal College of Nursing, Unison i GMB – powiedziała, że ​​popiera umowę.

Unite powiedział, że nie może polecić go członkom, ale podda go pod głosowanie.

Szefowa Uniformed Health, Sarah Gorton, powiedziała: „Szkoda, że ​​dotarcie tutaj zajęło tak dużo czasu.

„Pracownicy służby zdrowia musieli wziąć kilka dni wolnego od strajku, a tysiące innych musiało zagrozić, że dołączy do nich, aby wprowadzić ich związki do pokoju i odbyć odpowiednie rozmowy”.

Powiedział, że jeśli jego członkowie zgodziliby się na umowę, oznaczałoby to „znaczący” wzrost płac.

Przychodzi po strajkowej zimie, podczas której strajkowały pielęgniarki, personel pogotowia ratunkowego i personel medyczny.

Związki zawiesiły dalsze środki po tym, jak obie strony zgodziły się rozpocząć rozmowy w zeszłym miesiącu.

’czuć się dobrze’

Pracownicy NHS odnotowali wzrost wynagrodzeń średnio o 4,75% w latach 2022-23 – przy czym najniżej opłacani otrzymali największe podwyżki – ale związki zawodowe domagały się wyższych podwyżek inflacji – co w pewnym momencie równałoby się wzrostowi o ponad 14%.

Jednorazowa płatność w celu uruchomienia tej premii zaczyna się od 1655 GBP dla nisko opłacanych pracowników, takich jak sprzątacze i tragarze, i wzrasta do nieco ponad 2400 GBP dla wyższych stanowisk pierwszej linii, takich jak konsultanci pielęgniarscy. W przypadku pracowników na stanowiskach kierowniczych, takich jak pielęgniarki i dyrektorzy finansowi, jednorazowa płatność wynosi do 3789 GBP.

Rząd pierwotnie proponował ofertę 3,5 proc. od kwietnia na rok budżetowy 2023-24, ale w trakcie rozmów ministrowie zgodzili się na jej podwyższenie do 5 proc. Najmniej wygrany dostanie więcej.

Matthew Taylor z Konfederacji NHS, która reprezentuje menedżerów, powiedział, że liderzy służby zdrowia „odetchną z ulgą”. „Czekamy teraz na decyzję członków gildii.”

Do rozmów zaapelował także do Brytyjskiego Stowarzyszenia Lekarzy – młodzi lekarze w tym tygodniu wzięli udział w trzydniowym strajku w walce o 35-proc. podwyżkę płac.

Mówią, że jest to konieczne, aby zrównoważyć wzrost płac przy inflacji niższej niż inflacja w ciągu ostatnich 15 lat.

Ministrowie zaproponowali, że przeprowadzą rozmowy z Syndykatem Monetarnym Bahrajnu na takich samych zasadach, jak prowadzili z innymi związkami, ale Syndykat Monetarny Bahrajnu odmówił.

Powiedzieli, że żądania płacowe młodszych lekarzy są nie do utrzymania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *