UBS wyznacza „czerwone linie” dla pracowników Credit Suisse po zakończeniu przejęcia

UBS nakłada surowe ograniczenia na bankierów Credit Suisse, w tym zakazuje nowych klientów z krajów wysokiego ryzyka i złożonych produktów finansowych, przygotowując się do przejęcia swojego chorego rywala w poniedziałek.

Kierownictwo UBS sporządziło listę prawie dwudziestu „czerwonych linii”, które uniemożliwiają pracownikom Credit Suisse angażowanie się w szereg działań od pierwszego dnia połączenia dwóch banków, według osób zaznajomionych z procedurami.

Zakazane działania obejmują zawieranie transakcji z klientami z krajów takich jak Libia, Rosja, Sudan i Wenezuela oraz wprowadzanie na rynek nowych produktów bez zgody menedżerów UBS.

Ukraińscy politycy i firmy państwowe również zostaną objęte zakazem, aby zapobiec możliwemu praniu brudnych pieniędzy

„Martwimy się „zanieczyszczeniem kulturowym” — powiedział w zeszłym miesiącu szef UBS, Colm Kelleher, o zatrudnianiu pracowników w Credit Suisse. „Będziemy mieli niesamowicie wysoką poprzeczkę dla ludzi, których przyprowadzimy do UBS”.

Zakaz, napisany przez dział zgodności UBS, ma na celu zmniejszenie ryzyka związanego z umową, którą szwajcarskie władze zorganizowały trzy miesiące temu, aby uratować Credit Suisse przed upadkiem.

Kierownictwo UBS obawia się, że ma do czynienia z bankiem, który tradycyjnie chętniej przyjmował ryzykownych klientów i oferował im bardziej ryzykowne produkty. Ostatnie kilka lat Credit Suisse jako niezależnej firmy było naznaczone serią skandali i kryzysów, które według jednego z wewnętrznych raportów były wynikiem „nierozsądnego podejścia do ryzyka”.

UBS sfinalizował w środę porozumienie ze szwajcarskim rządem, które zapewni bankowi do 9 miliardów franków szwajcarskich (10 miliardów dolarów) w celu ochrony przed stratami w ramach ratowania. Pomoc rządowa rozpocznie się po pokryciu przez UBS pierwszych 5 mld CHF strat.

Umowa o ochronie przed stratami była ostatnią przeszkodą, którą UBS musiał pokonać przed zakończeniem przejęcia.

Lista ograniczeń – nazwana przez kierownictwo UBS „czerwonymi liniami” – obejmuje 11 rodzajów ryzyka finansowego i 12 rodzajów ryzyka niefinansowego.

READ  Co się stanie, jeśli SEC zaklasyfikuje ETH jako papier wartościowy? (tylko błędne odpowiedzi)

Podczas gdy wiele zagrożeń ma charakter operacyjny – w kwestiach takich jak dystrybucja badań i korzystanie z biur – inne dekrety mają bardziej bezpośredni wpływ na obszary działalności Credit Suisse.

Zgodnie z przepisami bankierzy Credit Suisse nie mogą handlować szeregiem niejasnych produktów finansowych, w tym koreańskimi instrumentami pochodnymi i opcjami na niektóre indeksy ilościowe.

W 2006 roku Credit Suisse stracił 120 milionów dolarów na koreańskich instrumentach pochodnych, co doprowadziło do zmiany zespołu zarządzającego jednostką. Ale bank nadal działał na rynku.

Pracownicy Credit Suisse muszą również poprosić kierownictwo UBS o pozwolenie na udzielanie pożyczek zabezpieczonych aktywami, takimi jak jachty, statki i nieruchomości o wartości ponad 60 milionów dolarów.

Jako bankier niektórych z najbogatszych ludzi na świecie, Credit Suisse od dawna udziela pożyczek na zakup prywatnych odrzutowców przez miliarderów, jednocześnie uczestnicząc w finansowaniu jachtów.

W zeszłym roku Credit Suisse nakazał funduszom hedgingowym i innym inwestorom zniszczyć dokumenty dotyczące jachtów i prywatnych odrzutowców należących do jego najbogatszych klientów po ujawnieniu w Financial Times transakcji sekurytyzacyjnej obejmującej pożyczki udzielone później sankcjonowanym oligarchom.

Pracownicy Credit Suisse muszą zwrócić się do UBS o pozwolenie na udzielanie pożyczek kredytobiorcom za granicą i zagranicznym majątkom.

Aby zmniejszyć ryzyko prania pieniędzy, przekupstwa i korupcji, bankierzy Credit Suisse mają również zakaz pozyskiwania nowych klientów z szeregu krajów wysokiego ryzyka. Należą do nich Afganistan, Albania, Białoruś, Burkina Faso, Demokratyczna Republika Konga, Salwador, Erytrea, Etiopia, Gwinea, Haiti, Irak, Kosowo, Kirgistan, Libia, Mołdawia, Birma, Nikaragua, Palestyna, Rosja, Sudan Południowy, Sri Lanka Lanka. Sudan, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan, Wenezuela, Jemen i Zimbabwe.

Notatka dotycząca całej firmy została wysłana w czwartek do pracowników Credit Suisse, mówiąc im, aby spodziewali się nowych „czerwonych linii” w dniu zamknięcia transakcji, chociaż szczegóły zasad nie zostały uwzględnione.

READ  EKSKLUZYWNY Pekin daje pierwszy ukłon w stronę wznowienia pierwszej oferty publicznej Ant po kampanii uspokajającej źródła

UBS i Credit Suisse odmówiły komentarza w sprawie zasad.

Szwajcarscy parlamentarzyści głosowali w czwartek nad upoważnieniem specjalnej komisji parlamentarnej do zbadania upadku Credit Suisse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *