Fed może być zmuszony przeciwstawić się oczekiwaniom rynku i podnieść stopy procentowe: ekonomista

  • Po wzroście o 25 punktów bazowych, aby przenieść stopę funduszy federalnych do docelowego przedziału 5%-5,25% na początku tego miesiąca, rynek jest wyceniany na około 63% szans, że bank centralny zatrzyma cykl zacieśniania monetarnego na posiedzeniu w czerwcu .
  • Antonucci powiedział w piątek „Squawk Box Europe” CNBC, że kwintet nie zgadza się z cenami rynkowymi na obniżkę stóp w dalszej części roku.

Handlowcy reagują, gdy pojawia się prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell, wygłaszając uwagi na monitorze na parkiecie giełdy nowojorskiej (NYSE), 3 maja 2023 r.

Brendan McDiarmid | agencji Reutera

Według Daniela Antonucciego, głównego ekonomisty i makrostratega w Quintet Private Bank, amerykańska Rezerwa Federalna może być zmuszona do przeciwstawienia się oczekiwaniom rynku, ponownie agresywnie podnosząc stopy procentowe jeszcze w tym roku, jeśli lepka inflacja i napięte rynki pracy będą się utrzymywać.

Po wzroście o 25 punktów bazowych, aby przenieść stopę funduszy federalnych do docelowego przedziału 5%-5,25% na początku tego miesiąca, rynek wycenia około 60% prawdopodobieństwo, że bank centralny wstrzyma cykl zacieśniania monetarnego na posiedzeniu w czerwca, według CME Group Śledzenie Fed Watch Ceny na rynku kontraktów terminowych funduszy federalnych.

W ciągu ostatniego roku Fed szybko podnosił stopy procentowe, starając się powstrzymać rosnącą inflację, ale rynek oczekuje, że decydenci zaczną obniżać stopy procentowe przed końcem roku. Roczna inflacja zasadnicza spadła w kwietniu do 4,9%, najniższego poziomu od dwóch lat, ale pozostała znacznie powyżej celu Fed na poziomie 2%.

Tymczasem rynek pracy pozostaje napięty, a liczba nowych bezrobotnych rośnie, ale wciąż jest na historycznie niskim poziomie. Wzrost liczby miejsc pracy również osiągnął w kwietniu 253 000, pomimo spowolnienia gospodarczego, podczas gdy stopa bezrobocia utrzymywała się na stałym poziomie 3,4%, najniższym łącznym poziomie od 1969 r. Średnie zarobki godzinowe wzrosły o 0,5% w ciągu miesiąca i wzrosły o 4,4% w porównaniu z rokiem poprzednim oczekiwany.

READ  Małżeństwo płaci 1600 dolarów czynszu za mieszkanie z jedną sypialnią na Brooklynie w Nowym Jorku

Antonucci powiedział w piątek „Squawk Box Europe” CNBC, że kwintet nie zgadza się z cenami rynkowymi na obniżkę stóp w dalszej części roku.

„Uważamy, że to jastrzębia pauza – to nie jest zwrot z jastrzębiego na gołębi – to pauza, poziom inflacji jest wysoki, rynek pracy jest napięty, więc rynki mogą być rozczarowane, jeśli Fed nie obniży stóp” ,” powiedział.

Biorąc pod uwagę siłę rynku pracy, Antonucci zasugerował, że obniżka stóp procentowych „wydaje się niedorzecznym scenariuszem i jest tylko pierwszą kwestią”.

„Drugim powodem napięcia jest to, że jeśli rynek pracy pozostanie silny, jeśli aktywność gospodarcza ostatecznie nie pogorszy się do punktu, w którym panuje stagnacja i inflacja, wówczas Fed może być zmuszony do bardziej agresywnego zaostrzenia polityki, a wtedy masz recesja, w tym spadek zysków”.

„Fed może potrzebować bardziej agresywnych podwyżek, jeśli inflacja pozostanie wysoka”.

Stanowisko Antonucciego odzwierciedla komunikaty niektórych członków FOMC z tego tygodnia, którzy powtórzyli, jak ważne jest czekanie na obserwowanie opóźnionego wpływu wcześniejszych podwyżek stóp procentowych, ale zauważyli również, że dane nie uzasadniają jeszcze gołębiego podejścia.

Prezes Fed z Cleveland, Loretta Mester, powiedziała we wtorek, że bank centralny nie osiągnął jeszcze punktu, w którym może „utrzymać” stopy procentowe, podczas gdy prezes Dallas Lori Logan zasugerowała w czwartek, że dotychczasowe dane nie uzasadniają rezygnacji z podwyżki stóp procentowych. . .

Inwestorzy będą uważnie śledzić piątkowe przemówienie prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a ​​Powella w poszukiwaniu wskazówek co do prawdopodobnej ścieżki FOMC.

powiedział Quincy Crosby, główny globalny strateg w LPL Financial.

„Jeśli wspomni o tym w swoim piątkowym wystąpieniu, rynek może to zinterpretować jako sygnał, że jeśli dane o inflacji nie poprawią się znacząco, to wezwie do kolejnej podwyżki stóp”.

Crosby dodał, że zeszłotygodniowy „chór Fedspeak” przypomniał rynkom, że zadaniem banku centralnego jest przywrócenie stabilności cen i że FOMC jest gotowy ponownie podnieść stopy procentowe, aby „wykonać zadanie, jeśli inflacja nie będzie współpracować”.

READ  Kontrakty terminowe Dow: spadki na giełdzie; Apple „Monster” w obszarze zakupu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *