Sprzedaż domów spada dziewiąty miesiąc

Sprzedaż domów w USA spadła w październiku dziewiąty miesiąc z rzędu, ponieważ rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych i rosnące ceny wypchnęły kupujących z rynku.

Według opublikowanego w piątek raportu National Association of Realtors, sprzedaż istniejących domów, w tym domów jednorodzinnych, kamienic, wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni, spadła w październiku o 28,4% w porównaniu z rokiem ubiegłym i o 5,9% w stosunku do września. We wszystkich regionach Stanów Zjednoczonych odnotowano zarówno miesięczny, jak i roczny spadek.

To kontynuacja spowalniającego trendu, który rozpoczął się w lutym i oznacza najdłuższą serię spadków sprzedaży w historii, od 1999 roku.

Sprzedaż w październiku była najsłabsza od maja 2020 r., kiedy rynek nieruchomości zamarł w czasie pandemii. Co więcej, sprzedaż w ubiegłym miesiącu była najsłabsza od grudnia 2011 roku.

Jednak ceny mieszkań nadal rosły w zeszłym miesiącu. Według raportu mediana ceny domu wyniosła w październiku 379 100 USD, czyli o 6,6% więcej niż rok temu. Ale to mniej niż rekordowy poziom 413 800 USD w czerwcu. Wzrost cen wskazuje na ponad dekadę zysków z miesiąca na rok.

„Więcej potencjalnych nabywców domów zostało wypchniętych z zakwalifikowania się do kredytu hipotecznego w październiku, gdy oprocentowanie kredytów hipotecznych gwałtownie wzrosło” – powiedział Lawrence Yoon, główny ekonomista NAR. „Wpływ jest największy w drogich obszarach kraju i na rynkach, które odnotowały duże wzrosty cen domów w ostatnich latach”.

Wielu właścicieli domów, którzy niedawno kupili lub refinansowali kredyt hipoteczny z wyjątkowo niskimi stopami procentowymi, niechętnie sprzedaje. To utrzymywało zapasy na boleśnie niskim poziomie.

Według raportu pod koniec października na sprzedaż było 1,22 miliona jednostek, co stanowi spadek o mniej niż 1% zarówno w porównaniu z zeszłym miesiącem, jak i rokiem ubiegłym. Przy obecnym tempie sprzedaży przewyższenie istniejących zapasów zajęłoby 3,3 miesiąca, w porównaniu z 3,1 miesiąca we wrześniu i 2,4 miesiąca w zeszłym roku. Ale to wciąż historycznie niski poziom: zrównoważony rynek to podaż na 4 do 6 miesięcy.

READ  Kontrakty terminowe na akcje niewiele się zmieniły, ponieważ Wall Street czeka na wyniki średnioterminowe

„Poziomy zapasów są nadal napięte, dlatego niektóre domy na sprzedaż wciąż otrzymują wiele ofert” – dodał Yoon.

Podczas gdy prawie jedna czwarta domów została sprzedana w październiku po cenie wywoławczej, ceny domów, które były na rynku od ponad 120 dni, spadły o około 16%.

Ponieważ mniej kupujących kupuje domy, średni czas spędzany przez dom na rynku rośnie.

Nieruchomości były zazwyczaj dostępne na rynku przez 21 dni w październiku, w porównaniu z 19 dniami we wrześniu. Przed pandemią domy są zwykle na rynku przez około 30 dni. Ponad połowa mieszkań sprzedanych w październiku znajduje się na rynku krócej niż miesiąc.

Chociaż ceny wciąż rosną z roku na rok w całym kraju, wzrost jest mniejszy niż w ciągu ostatnich dwóch lat, przy czym roczny wzrost cen domów osiągnął najwyższy poziom 24% w maju 2021 r.

Yoon powiedział, że na niektórych rynkach ceny nawet spadają, zwłaszcza na obszarach, które odnotowały znaczny wzrost cen domów podczas pandemii.

Yoon powiedział, że połowa kraju może spodziewać się spadku cen rok do roku w nadchodzących miesiącach, z których większość będzie niewielka, podczas gdy inne regiony odnotują większy spadek. Ale druga połowa prawdopodobnie odnotuje niewielki wzrost.

„Niedrogie obszary będą kontynuowane, w miejscach takich jak Indianapolis, gdzie jest wzrost zatrudnienia” – powiedział.

Yoon powiedział jednak, że w całym kraju ceny domów są o 40% wyższe niż w październiku 2019 r., zanim wybuchła pandemia.

„Dochód rodziny nie wzrósł o 40%” – powiedział.

Ci, którzy walczą o zakup pierwszego domu, nadal się zamykają, co stanowi zaledwie 28% transakcji w zeszłym miesiącu.

„Kupujący po raz pierwszy naprawdę borykają się z wysokimi cenami, wysokimi standardami wejścia na rynek i wysokimi oprocentowaniem kredytów hipotecznych”.

Yoon powiedział, że gdy przeszkoda związana z posiadaniem domu nieco się poprawi dla kupujących – albo przy niższych cenach, albo niższych oprocentowaniu kredytów hipotecznych – możemy ponownie stanąć w obliczu niedoboru mieszkań, ponieważ na rynku pojawia się teraz mniej nowych ofert niż rok temu.

READ  CES 2024: Jak dotąd ujawniono wszystko, od Nvidii i sztucznej inteligencji po robota Ballie firmy Samsung

Obecni właściciele domów nie sprzedają, a właściciele domów również spowalniają budowę domu.

Według US Census Bureau i amerykańskiego Departamentu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, liczba rozpoczętych budów w październiku spadła o 4,2% w porównaniu z wrześniem io 8,8% w porównaniu z rokiem poprzednim.

„Dlatego potrzeba więcej budowy nowych domów, a także więcej przebudowy opuszczonych budynków na mieszkania własnościowe” – powiedział Yoon, zauważając, że chociaż budownictwo mieszkaniowe utrzymuje się na wysokim poziomie, rozpoczęto budowę domów jednorodzinnych mniej niż rok temu. . średnie.

„W międzyczasie, Oprocentowanie kredytów hipotecznych spada od szczytowych poziomów w zeszłym miesiącu, a brama otwiera się dla większej liczby nabywców domów, aby zakwalifikować się do kredytu hipotecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *