Ukraina jest w stanie odebrać Cherson od Rosji – szef Pentagonu

WASZYNGTON (Reuters) – sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział w czwartek, że siły ukraińskie mogą odzyskać strategiczne południowe miasto Chersoń od sił rosyjskich, co byłoby poważną porażką Rosji w inwazji na jej sąsiada.

Oświadczenia Austina zbiegły się w czasie z rosyjskim urzędnikiem w regionie Chersoniu, który powiedział, że Moskwa prawdopodobnie wycofa swoje siły z zachodniego brzegu Dniepru, co wskazuje na znaczący odwrót, jeśli zostanie potwierdzony.

Ukraina powiedziała, że ​​nadal walczy w regionie i obawia się, że okupujące siły rosyjskie zastawią na nią pułapkę.

Austin nie odpowiedział na pytanie, czy siły rosyjskie szykują się do wyjazdu. Ale być może w swoich najbardziej optymistycznych komentarzach na temat ukraińskiego kontrataku wyrażał przekonanie o ich zdolności do pokonania sił rosyjskich.

„Jeśli chodzi o pytanie, czy Ukraińcy mogą zająć pozostałe terytoria po zachodniej stronie Dniepru iw Chersoniu, z pewnością sądzę, że mają taką możliwość” – powiedział Austin na konferencji prasowej Pentagonu.

„Co najważniejsze, Ukraińcy wierzą, że są w stanie to zrobić. Widzieliśmy, jak angażują się w bardzo systematyczne, ale skuteczne wysiłki, aby odzyskać swoje suwerenne terytorium”.

Stolica regionu i port rzeczny Chersoń to jedyne duże miasto, które Rosja zdobyła w stanie nienaruszonym od rozpoczęcia inwazji 24 lutego.

Obszar, który Ukraińcy chcą odzyskać na zachodnim brzegu rzeki, obejmuje również jedną stronę potężnej tamy na rzece Dnipro, która kontroluje dostawy wody do nawadniania półwyspu okupowanego przez Rosję od 2014 roku.

Zachodni urzędnik, wypowiadając się pod warunkiem zachowania anonimowości, oszacował, że Rosja planuje wycofać się ze swojego mostu po zachodniej stronie rzeki na wschodnią, gdzie może lepiej bronić swoich sił.

„Uważamy, że to planowanie jest prawie na pewno bardzo zaawansowane” – powiedział urzędnik.

Urzędnik powiedział, że niektórzy rosyjscy dowódcy wojskowi zostali przeniesieni po drugiej stronie rzeki.

READ  Biden ogłasza nowy program dla uchodźców ukraińskich na wjazd do Stanów Zjednoczonych ze względów humanitarnych

„Zamierzamy ustawić go w Chersoniu, większość dowodzących poziomów prawdopodobnie wycofa się teraz przez rzekę na wschód, pozostawiając wielkie morale, a często w niektórych przypadkach bez przywództwa, aby stawić czoła Ukraińcom po drugiej stronie” powiedział urzędnik.

Rosja od miesięcy walczy o utrzymanie kontrolowanej przez siebie części ziemi na Zachodnim Brzegu u ujścia rzeki Dniepr, która dzieli Ukrainę. Moskwa wysłała dziesiątki tysięcy żołnierzy, aby wzmocnić ten obszar, jeden z jej największych priorytetów na polu bitwy.

Ukraina od miesięcy celuje w główne przeprawy rzeczne, co utrudnia Rosji dostarczanie ogromnej mocy na Zachodni Brzeg. Siły ukraińskie posuwają się wzdłuż rzeki od czasu szturmu na rosyjską linię frontu na początku października, choć ich natarcie zwolniło.

(Dodatkowe raporty Phila Stewarta, Idrisa Ali i Ramiego Ayouba.) Montaż przez Chrisa Reese i Granta McCall

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *