Ukraina mogła zainicjować kontratak: aktualizacje na żywo, powiedział amerykański urzędnik

95. Brygada Powietrznodesantowa Armii Ukraińskiej zaatakowała w piątek siły rosyjskie we wschodniej Ukrainie w lesie.kredyt…Tylera Hicksa/The New York Times

Ukraińskie siły zintensyfikowały ataki artyleryjskie i naziemne w fali działań wojskowych, co według przedstawicieli władz amerykańskich w poniedziałek może oznaczać rozpoczęcie długo planowanej kontrofensywy Kijowa przeciwko Rosji.

Walki, które rozpoczęły się w niedzielę, toczyły się w kilku punktach na linii frontu, ale na wschodzie wielu analityków spodziewało się rozpoczęcia ukraińskiej kontrofensywy. Eksperci stwierdzili, że nawet rozpoczęcie działań w tym wschodnim regionie pozwoliłoby siłom Kijowa na osiągnięcie tego samego celu: skierowanie się na południe w kierunku Morza Azowskiego i przecięcie mostu lądowego łączącego okupowany Krym z Rosją kontynentalną.

MOSKWA (Reuters) – Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało w poniedziałek, że w pięciu miejscach we wschodnim obwodzie donieckim rozpoczęła się duża ukraińska operacja, która odparła ataki, zadając straty siłom ukraińskim. Raport moskiewski nie mógł zostać niezależnie potwierdzony.

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar powiedziała w komunikatorze Telegram, że siły Kijowa „zmierzają w kierunku działań ofensywnych”, kontynuując obronę, która rozpoczęła się, gdy Rosja najechała swojego sąsiada 15 miesięcy temu. „Operacja obronna obejmuje wszystko, w tym działania kontrofensywne” – powiedziała.

Mówi się, że zrujnowane miasto Bachmut, które Moskwa zdobyła po miesiącach brutalnych walk, było epicentrum walk. Ale rosyjscy blogerzy wojskowi poinformowali, że silniejsza ukraińska ofensywa rozpoczęła się w innym miejscu Doniecka w poniedziałek rano, w pobliżu miasta Wielka Nowoselka. Michaił Zwynczuk, prorosyjski bloger piszący pod pseudonimem Rebar, opisał ciężkie walki, gdy ukraińscy żołnierze w niemieckich czołgach Leopard zdobyli w poniedziałek wieczorem pobliską wioskę Nowodonieck, co jest możliwym znakiem, że Kijów odepchnął swoje siły wyszkolone przez NATO. siły w bitwie.

kredyt…Tylera Hicksa/The New York Times

Ukraina od dawna zapowiadała, że ​​nie ogłosi oficjalnego rozpoczęcia kontrofensywy, a w ten weekend ukraińskie wojsko wydało oświadczenie. wideo W aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram ponawia swoją prośbę o ciszę operacyjną w związku z oczekiwanym kontratakiem, pod hasłem „Plany kochają ciszę”.

READ  Trzęsienie ziemi w Chinach: liczba ofiar śmiertelnych wzrasta do 65 w prowincji Syczuan z wstrząsami wtórnymi w

Ukraińscy urzędnicy nie powiedzieli swoim amerykańskim odpowiednikom dokładnie, kiedy rozpoczną się bitwy, ale podali im ramy czasowe, kiedy zamierzają rozpocząć natarcie na siły rosyjskie. Urzędnicy amerykańscy, którzy rozmawiali pod warunkiem zachowania anonimowości w celu omówienia wrażliwych danych wywiadowczych, powiedzieli, że niedziela mieści się w tych ramach czasowych.

Amerykańscy urzędnicy częściowo oparli swoją ocenę, że kontrofensywa w Kijowie prawdopodobnie rozpoczęła się, na informacjach uzyskanych z amerykańskich satelitów wojskowych, które ujawniły wzmożony ruch w obrębie ukraińskich pozycji wojskowych. Satelity mają zdolność podczerwieni do śledzenia ognia artyleryjskiego i wystrzeliwania rakiet.

Amerykańscy analitycy wojskowi powiedzieli również, że wierzą, że jednostki ukraińskie podejmują wstępne działania w celu określenia lokalizacji i siły sił rosyjskich – tradycyjna taktyka, której Amerykanie szkolą siły ukraińskie. Amerykański urzędnik powiedział, że ten test potencjalnych słabości rosyjskiej obrony, siły roboczej i morale – co wojsko USA nazywa „siłowym rozpoznaniem” – prawdopodobnie potrwa kilka dni. Urzędnik powiedział, że jeśli ukraiński kontratak się powiedzie, w tym okresie stanie się on bardziej widoczny.

W Białym Domu John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego, powiedział, że nie pójdzie dalej niż oświadczenie ukraińskich urzędników, mówiące, że rozpoczęcie kontrataku jest prerogatywą Kijowa.

„Mogę powiedzieć, jak ciężko pracujemy, aby je przygotować” — powiedział Kirby. „Prezydent jest przekonany, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, w ciągu ostatnich siedmiu, ośmiu miesięcy lub więcej, aby upewnić się, że mają możliwości odniesienia sukcesu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *