Ukraina wzmaga swoją dyplomację w obliczu walk i przerw w dostawie prądu

  • Zełenski rozmawia z przywódcami USA, Francji i Turcji
  • Ukraina walczy o przywrócenie zasilania w Odessie i innych regionach
  • Wsparcie USA będzie kontynuowane „tak długo, jak będzie trzeba” – Yellen

KIJÓW (Reuters) – Prezydent Ukrainy Joe Biden powiedział w niedzielę swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi, że Stany Zjednoczone traktują priorytetowo wysiłki na rzecz wzmocnienia obrony przeciwlotniczej Ukrainy, ponieważ prezydent Wołodymyr Zełenski zintensyfikował wysiłki w celu zapewnienia międzynarodowej pomocy dla trwającej 10 miesięcy inwazji Rosji.

Ciężkie walki na wschodzie i południu kraju trwały nieprzerwanie, podczas gdy ataki dronów i rakiet na kluczową infrastrukturę energetyczną, szczególnie w czarnomorskim mieście Odessa, trzymały wielu Ukraińców na lodzie iw ciemności.

Nie ma rozmów pokojowych i nie widać końca najkrwawszego konfliktu w Europie od czasów drugiej wojny światowej, który Moskwa nazywa „specjalną operacją wojskową”, a Ukrainę i jej sojuszników aktem niesprowokowanej agresji.

„Nieustannie współpracujemy z partnerami” – powiedział Zełenski po rozmowach z Bidenem oraz przywódcami Francji i Turcji, dodając, że spodziewa się „ważnych wyników” w przyszłym tygodniu z serii międzynarodowych wydarzeń, które będą dotyczyć sytuacji na Ukrainie.

W poniedziałek kanclerz Niemiec Olaf Scholz zorganizuje spotkanie online z przywódcami G7, a ministrowie spraw zagranicznych UE będą próbowali uzgodnić więcej sankcji dla Rosji i Iranu oraz dodatkową pomoc lub dostawy broni na Ukrainę.

Podczas gdy Zełenski przeprowadził liczne rozmowy z Bidenem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem od czasu inwazji wojsk rosyjskich pod koniec lutego, nagromadzenie dyskusji w ciągu zaledwie jednego dnia nie jest zwyczajnym zjawiskiem.

Zełenski powiedział, że podziękował Bidenowi za „bezprecedensową pomoc obronną i finansową” udzieloną przez Stany Zjednoczone i rozmawiał z prezydentem USA o potrzebie Ukrainy w zakresie skutecznych systemów obrony przeciwlotniczej w celu ochrony ludności.

Biały Dom powiedział, że Biden „potwierdził zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w dalsze zapewnianie Ukrainie bezpieczeństwa, pomocy gospodarczej i humanitarnej, pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności za jej zbrodnie wojenne i okrucieństwa oraz nałożenie kosztów na Rosję za jej agresję”.

READ  Duża liczba osób ubiegających się o azyl zaczęła na granicy USA-Meksyk, gdy ograniczenia COVID-19 wygasają i zaczynają się nowe zasady

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała CBS, że wsparcie Waszyngtonu dla ukraińskiej armii i gospodarki – ponad 50 miliardów dolarów i wciąż rośnie – będzie kontynuowane „tak długo, jak będzie trzeba” i podkreśliła, że ​​zakończenie wojny jest najlepszą rzeczą dla Stanów Zjednoczonych. To może zrobić globalnej gospodarce.

Rozmowy z Turcją

Wcześniej Zełenski powiedział, że odbył „bardzo znaczącą” rozmowę z Macronem na temat „obrony, energii, ekonomii i dyplomacji”, która trwała ponad godzinę, oraz „bardzo konkretne” rozmowy z Erdoganem w sprawie zagwarantowania ukraińskiego eksportu zboża.

Turcja, która pośredniczyła w rozmowach pokojowych w pierwszych miesiącach wojny, współpracowała z ONZ w sprawie umowy zbożowej i otworzyła ukraińskie porty dla eksportu w lipcu po sześciomiesięcznej de facto rosyjskiej blokadzie.

Biuro Erdogana poinformowało, że turecki przywódca zadzwonił w niedzielę do prezydenta Rosji Władimira Putina, wzywając do szybkiego zakończenia konfliktu.

Putin powiedział w zeszłym tygodniu, że niemal całkowita utrata zaufania Moskwy do Zachodu utrudni osiągnięcie ostatecznego porozumienia w sprawie Ukrainy i ostrzegł przed przedłużającą się wojną.

Moskwa nie wykazuje chęci poszanowania suwerenności Ukrainy i przedwojennych granic, mówiąc, że cztery regiony, które twierdzi, że zaanektowała z Ukrainy we wrześniu, są częścią Rosji „na zawsze”. Rząd w Kijowie wykluczył oddanie jakiejkolwiek ziemi Rosji w zamian za pokój.

Zacięte walki

Na ziemi na Ukrainie cała linia frontu wschodniego była nieustannie bombardowana, gdy wybuchały ciężkie walki.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w niedzielnym wieczorze, że siły rosyjskie kontynuowały próby przebicia się przez ukraińską obronę, szkoląc czołgi i ostrzeliwując artylerię 26 osad w pobliżu Awdijiwki i Bachmutu.

Serhij Gajdaj, zesłany gubernator okupowanego przez Rosję obwodu ługańskiego, powiedział ukraińskiej telewizji, że lokalne siły zaatakowały hotel w mieście Kadyjewka, w którym stacjonowali członkowie rosyjskiej prywatnej grupy wojskowej Wagnera, zabijając kilku z nich.

READ  Ogólnokrajowe protesty we Francji po podwojeniu przez Macrona rachunku emerytalnego

Zdjęcia opublikowane na kanałach Telegramu przedstawiały budynek w dużej mierze obrócony w gruzy.

„Mieli trochę popu tam, gdzie znajduje się siedziba Wagnera” – powiedział. „Duża liczba tych, którzy tam byli, zmarła”.

Reuterowi nie udało się zweryfikować tych zarzutów i nie udało się uzyskać komentarza rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

Moskwa atakuje również infrastrukturę energetyczną Ukrainy falami ataków rakietowych i dronów, czasami odcinając prąd milionom cywilów zimą, kiedy temperatury często spadają poniżej zera stopni Celsjusza.

Siły rosyjskie użyły irańskich dronów do uderzenia w dwie elektrownie w czarnomorskim porcie Odessa w sobotę, pozbawiając prądu 1,5 miliona ludzi – prawie całą nieistotną infrastrukturę w porcie i wokół niego.

Zełenski powiedział, że inne regiony o „bardzo trudnych” warunkach zaopatrzenia w energię to stolica Kijów, obwód kijowski, cztery regiony zachodniej Ukrainy i obwód dniepropetrowski w centrum kraju.

(Raport Nicka Starkowa w Kijowie). Dodatkowe raporty Ronalda Popeskeya z Winnipeg w Kanadzie; Pisanie przez Lydię Kelly i Lincolna Feast; Montaż autorstwa Granta McCalla i Simona Camerona-Moore’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *