Ukraina zamyka rosyjski rurociąg w trakcie rozmów o fuzji

JABORISHIA, Ukraine (AB) – Ukraina w środę zamknęła rurociąg transportujący rosyjski gaz ziemny do domów i fabryk w Europie Zachodniej, podczas gdy urzędnik stacjonujący na Kremlu w południowym regionie schwytanym przez wojska rosyjskie powiedział, że poprosi Moskwę o podłączenie go.

Natychmiastowy efekt przerwy w dostawie prądu byłby ograniczony, ponieważ Rosja mogłaby skierować gaz do innego gazociągu, a Europa polegałaby na różnych dostawcach. Ale po raz pierwszy od początku wojny Ukraina zakłóciła przepływ na zachód, jeden z najbardziej lukratywnych towarów eksportowych Moskwy.

Tymczasem rozmowy o fuzji w Chersoniu – i otwarta chęć Rosji do rozważenia takiej prośby – wskazywały na możliwość, że Kreml będzie dążył do rozbicia innej części Ukrainy. W 2014 roku Rosja dokonała aneksji ukraińskiego półwyspu krymskiego.

Kirill Stremousov, wiceprezes moskiewskiej administracji regionalnej Chersoniu, powiedział rosyjskiej agencji prasowej RIA Novosti, że „miastem Chersoniu jest Rosja”. Powiedział, że władze regionalne chcą zmienić rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w „idealny region” Rosji.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że taka prośba powinna należeć „do mieszkańców regionu Kerson” i że każdy krok w kierunku aneksji regionu powinien być dokładnie oceniany przez ekspertów, aby upewnić się, że jego podstawa prawna jest „bezwzględna”. Wyraźnie. „

W ostatnich latach Rosja wielokrotnie wykorzystywała aneksję lub uznanie podzielonych republik jako taktykę pozyskiwania fragmentów byłych republik radzieckich Ukrainy i Gruzji. Rosja zaanektowała Krym w 2014 roku w referendum dotyczącym tego, czy chce stać się częścią Rosji na półwyspie.

Czarnomorski port Chersoń, liczący około 300 000 mieszkańców, zapewnia dostęp do słodkiej wody sąsiedniemu Krymowi i jest postrzegany jako brama do szerszej rosyjskiej kontroli nad południową Ukrainą. Został zdobyty na początku wojny i stał się pierwszym dużym miastem upadłej Ukrainy.

Michaił Bodolyak, doradca ukraińskiego prezydenta, kpił z linku i napisał na Twitterze: „Najeźdźcy mogli dołączyć we wtorek lub czwartek. Armia ukraińska wypuści Gersona, bez względu na to, jakimi słowami się bawią.

Miniatura wideo z YouTube

Na Froncie Energetycznym ukraiński operator gazociągu powiedział, że podjął kroki w celu powstrzymania przepływu rosyjskiego gazu przez stację sprężarek we wschodniej Ukrainie, kontrolowaną przez promoskiewskich separatystów, ponieważ siły opozycji ingerowały w działanie stacji i wydalały gaz.

READ  Jak zobaczyć rzadkie zaćmienie hybrydowe

Centrum obsługuje około jednej trzeciej rosyjskiego gazu trafiającego do Europy Zachodniej przez Ukrainę. Jednak analitycy twierdzą, że większość gazu mogłaby zostać skierowana z Rosji przez Ukrainę innym rurociągiem, a wstępne dane już sugerowały, że tak się dzieje.

Jednak Europa otrzymuje gaz ziemny z innych rurociągów i innych krajów.

„Biorąc pod uwagę import i produkcję krajową, tracimy pewien procent naszych ogólnych dostaw gazu w Europie” – powiedział Tom Marseck-Manser, szef analizy gazu w ICIS Market Intelligence. „Więc nie jest to duże odcięcie dostaw gazu do Europy”.

Jednak przyszłość europejskiego gazu ujrzała tę wiadomość, co oznacza, że ​​konsumenci będą musieli liczyć się z wyższymi rachunkami za energię podczas już rosnących cen.

Nie jest jasne, czy Rosja będzie miała natychmiastowy wpływ, ponieważ ma wieloletnie umowy i inne środki transportu gazu.

Ale cięcia podkreślają szersze zagrożenie dostaw gazu spowodowane wojną.

„Wczorajsza decyzja jest małą zapowiedzią tego, co się stanie, jeśli instalacje gazowe zostaną dotknięte bezpośrednim pożarem i staną przed ryzykiem wydłużonych godzin pracy” – powiedział Chongqian Luo, analityk gazowy w Rystad Energy.

Na polu bitwy ukraińscy urzędnicy poinformowali, że rosyjski atak rakietowy wycelował w obszar wokół Zaporoża i zniszczył nieokreśloną infrastrukturę. Nie było natychmiastowych doniesień o urazach. Południowo-wschodnie miasto było rajem dla cywilów uciekających przed rosyjskim oblężeniem zdewastowanego miasta portowego Mariupol.

Jego obrońcy twierdzą, że wojska rosyjskie nadal atakują hutę, ostatni bastion ukraińskiej opozycji w Mariupolu. Pułk Azowski poinformował w mediach społecznościowych, że siły rosyjskie dokonały w ciągu ostatnich 24 godzin 38 nalotów na hutę Azowstal.

Zakład, który posiada sieć tuneli i bunkrów, schronił setki ukraińskich żołnierzy i cywilów podczas miesięcznego oblężenia. W ostatnich dniach ewakuowano dużą liczbę cywilów, ale niektórzy ukraińscy urzędnicy twierdzą, że nadal mogą być tam uwięzieni.

READ  Pełna lista gier Sega Genesis Mini 2: Phantasy Star 2, Sonic CD i więcej

W swoim nocnym przemówieniu we wtorek Kreml poinformował, że ukraińska armia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego stopniowo wypycha wojska rosyjskie z Charkowa, drugiego co do wielkości miasta kraju i jest głównym celem rosyjskiej ofensywy na wschodni przemysłowy obszar Donbasu. .

Żeleński powiedział, że jego siły ścigały wojska rosyjskie z czterech wiosek w pobliżu Charkowa w północno-wschodniej części kraju.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że Ukraina próbuje zakłócić wysiłki Moskwy zmierzające do rozszerzenia jej kontroli nad wybrzeżem, atakując rosyjskie statki obrony powietrznej i rozpoznawcze na Wyspie Węży na Morzu Czarnym.

Ministerstwo stwierdziło, że rosyjskie statki rozpoznawcze miały minimalną ochronę od czasu wycofania się rosyjskiej marynarki wojennej na Krym po zatonięciu floty czarnomorskiej..

Oddzielnie Ukraina poinformowała w środę, że zestrzeliła statek rakietowy wymierzony w portowe miasto Odessę nad Morzem Czarnym.

Cięcie gazu następuje, gdy mocarstwa zachodnie spodziewają się zwiększenia presji gospodarczej na Moskwę i wzmocnienia obrony Ukrainy. We wtorek Izba Reprezentantów USA zatwierdziła pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 40 miliardów dolarów. Potwierdzona zgoda Senatu.

Jednak rosną obawy, że walki na Ukrainie mogą zająć miesiące, a nawet lata, jako dowód niestabilności kontynentalnej i globalnej.

Urzędnicy amerykańscy i NATO wyrazili zaniepokojenie, że Rosja może pogrążać się w przedłużającym się konflikcie, z niewielkimi oznakami decydującego zwycięstwa militarnego obu stron w trzecim miesiącu wojny i nie widać żadnego rozwiązania.

Sojusz też czeka Aby zobaczyć, czy dwaj sąsiedzi Rosji, Szwecja i Finlandia, ogłoszą plany przystąpienia do NATO, Kreml uzna ten krok za zniewagę.

___

Cambrell zgłosił się z LV na Ukrainie. Udział przyczynili się Yesica Fisch w Bakhmut, David Keyton w Kijowie, Yuras Karmanau we Lwowie, Mstyslav Chernov w Karkowie, Lolita C. Baldor w Waszyngtonie, Kelvin Chan w Londynie oraz globalny personel AP.

READ  Ropa w USA wzrosła do 125 dolarów za baryłkę, co jest najprawdopodobniej zachodnią blokadą rosyjskiego embarga naftowego od 13 lat.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *