Ukraina zwalnia kluczowych urzędników za zwalczanie korupcji

We wtorek Kijów ogłosił dymisję dwunastu najwyższych urzędników w ramach największego wstrząsu politycznego od czasu pierwszego poważnego skandalu korupcyjnego w tym kraju związanego z rosyjską inwazją.

Ukraina od dawna jest nękana korupcją, ale trwająca prawie rok totalna wojna Moskwy przyćmiła wysiłki rządu mające na celu wyeliminowanie pasożyta.

Zachodni sojusznicy przeznaczyli miliardy dolarów na pomoc finansową i wojskową dla Kijowa w celu zwalczania wojsk rosyjskich, często warunkując poparcie dla reform antykorupcyjnych.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w swoim wieczornym przemówieniu we wtorek, że sprzątanie jest konieczne i że zostaną podjęte dodatkowe środki.

„To jest sprawiedliwe, potrzebujemy tego dla naszego bezpieczeństwa i to pomaga naszym dobrym stosunkom z instytucjami europejskimi” – powiedział. „Potrzebujemy silnego państwa i taka pozostanie Ukraina”.

Doradca prezydenta Mychajło Podoliak powiedział, że Zełenski skupił się na „głównych priorytetach państwa” w zwalnianiu urzędników, w tym gubernatorów i wiceministrów regionów, w których toczyły się ciężkie walki.

„W czasie wojny każdy musi zrozumieć swoją odpowiedzialność” – napisał na Twitterze Podoliak.

Wstrząs nastąpił po tym, jak Wasyl Łożyński, ukraiński wiceminister ds. rozwoju społeczności i regionów, został zwolniony w weekend po aresztowaniu pod zarzutem oszustwa.

Na opublikowanych przez Narodowe Biuro Antykorupcyjne zdjęciach widać skradzione z biura Łozińskiego skrytki z gotówką.

36-latek jest oskarżony o „łatwe” przyjęcie łapówek w wysokości 400 000 dolarów na zakup generatorów po zawyżonych cenach, gdy Ukraina boryka się z niedoborami energii elektrycznej po rosyjskich atakach na jej sieć energetyczną.

„Za dobre uczynki”

We wtorek Kyrillo Tymoszenko, kluczowy doradca prezydenta, który współpracuje z Zełenskim od jego wyborów w 2019 roku, ogłosił swoją rezygnację.

33-latka opublikowała zdjęcie, na którym trzyma odręcznie napisany list z rezygnacją, dziękując prezydentowi za „możliwość czynienia dobra w każdej minucie każdego dnia”.

Tymoszenko była uwikłana w kilka skandali, w tym w osobiste użycie SUV-a przekazanego Ukrainie na cele humanitarne w październiku ubiegłego roku.

READ  Stefanik i Donalds będą rywalizować o miano kolejnego krzesła konferencyjnego House GOP

Zastąpił go Ołeksij Kuleba, były szef administracji wojskowej obwodu kijowskiego.

Wysoki rangą urzędnik państwowy Oleg Niemszynow również zapowiedział odejście pięciu gubernatorów regionów i czterech wiceministrów.

Centralny region Dniepropietrowska, północno-wschodni region Sumy, południowe regiony Zaporoża i Chersoniu, a także przywódcy regionu otaczającego stolicę Kijów obejmują.

Niemsinow zapowiedział też odwołanie dwóch wiceministrów ds. rozwoju gmin i regionów oraz wiceministra polityki społecznej.

Osobno Ministerstwo Obrony ogłosiło rezygnację wiceministra Wiaczesława Szapowałowa, który pracował nad wsparciem logistycznym wojska.

Stało się tak po tym, jak resort został oskarżony o podpisywanie kontraktów na żywność po cenach od dwóch do trzech razy wyższych od obowiązujących cen podstawowych artykułów żywnościowych.

Hiszpania wakacje

Ministerstwo podkreśliło, że zarzuty są „bezpodstawne i bezpodstawne”, ale stwierdziło, że odejście Szapowałowa „chroni zaufanie społeczeństwa i międzynarodowych partnerów”.

Zastępca prokuratora generalnego Ołeksij Simonenko również złożył rezygnację po doniesieniach mediów, że przebywał na wakacjach w Hiszpanii, rzekomo korzystając z samochodu należącego do ukraińskiego biznesu.

Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjęły impeachment i stwierdziły, że nie wydaje się, aby obejmował on miliardy dolarów amerykańskiej pomocy wojennej.

„Ukraińcy jasno wyrazili swoje pragnienie dobrych rządów i przejrzystości” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

Choć głośno sprzeciwiał się korupcji, sam Zełenski był w przeszłości uwikłany w skandale korupcyjne.

W 2021 r. w tak zwanych Pandora Papers, uzyskanych przez Międzynarodową Federację Dziennikarzy Śledczych, Zełenski wykorzystał sieć spółek offshore do zakupu trzech luksusowych nieruchomości w Londynie.

Zełenski, były aktor i komik, stworzył spółki offshore, aby bronić się przed „agresywnymi działaniami” „skorumpowanego” reżimu prorosyjskiego byłego prezydenta Wiktora Janukowycza – poinformowało wówczas jego biuro.

Transparency International umieściła Ukrainę na 122. miejscu na 180 w swoim Indeksie Percepcji Korupcji za 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *