Siły ukraińskie wycofują się z miasta Donbas po ataku

Kijów, Ukraina (AP) – Siły ukraińskie przeprowadziły uporządkowane wycofanie się z miasta we wschodnim regionie Donbasu, powiedział w środę urzędnik, w rzadkim, ale skromnym zwycięstwie Kremla na polu bitwy po serii niepowodzeń w jego inwazji. który zaczął się prawie 11 miesięcy temu.

Serhij Czerewaty, rzecznik sił ukraińskich na wschodzie, powiedział Associated Press, że ukraińskie wojsko wycofało się z górniczego miasta Solidar, aby „zachować personel”.

Powiedział, że żołnierze wycofali się na wcześniej przygotowane pozycje obronne.

Bitwa pod Soledarem, położona w pobliżu miasta Bachmut, była przedstawiana przez Moskwę jako klucz do zdobycia całego Donbasu.

Osiągnięcie to zbliżyło siły rosyjskie o krok do Bakhmuta, ale analitycy wojskowi twierdzą, że zdobycie Solidaru jest bardziej symboliczne niż strategiczne.

Armia ukraińska, która w Solidarze od miesięcy opierała się atakowi przeważających sił rosyjskich, powiedziała, że ​​zaciekła obrona wschodniej twierdzy pomogła związać siły rosyjskie.

Rosja twierdziła około dwa tygodnie temu, że przejęła Solidar, ale Ukraina temu zaprzeczyła.

Wiele rosyjskich żołnierzy wokół Solidaru należy do rosyjskiej prywatnej grupy kontrahentów wojskowych Wagner, a walki podobno były krwawe.

Od czasu inwazji na Ukrainę Moskwa priorytetowo potraktowała przejęcie pełnej kontroli nad Donbasem – regionem złożonym z prowincji donieckiej i ługańskiej, w którym od 2014 roku wspiera separatystyczne powstanie. Rosja zajęła większość Ługańska, ale około połowa Doniecka pozostaje. pod kontrolą Ukrainy.

Zdobycie miasta prawdopodobnie pozwoliłoby siłom rosyjskim odciąć linie zaopatrzenia sił ukraińskich pod Bachmutem, chociaż siła nowych pozycji obronnych Ukrainy nie była znana.

Institute for the Study of War, waszyngtoński think tank, powiedział na początku tego miesiąca, że ​​upadek Solidaru nie będzie stanowił „operacyjnego wydarzenia znaczącego i jest mało prawdopodobne, aby zwiastował rychłe rosyjskie okrążenie Bachmuta”.

READ  Córka przewodnika duchowego inwazji Putina na Ukrainę zginęła w eksplozji samochodu: rosyjskie media

Instytut stwierdził, że rosyjskie media „przecenili znaczenie Solidaru”, małej osady. Argumentowała też, że długa i ciężka walka przyczyniła się do wyczerpania sił rosyjskich.

Być może najbardziej niepokojące dla Moskwy jest to, że zachodnia pomoc wojskowa dla Ukrainy jest teraz zwiększana poprzez dostawy czołgów.

W innych miejscach siły rosyjskie nadal bombardowały ukraińskie regiony, zwłaszcza na południu i wschodzie.

Gubernator prowincji Pawło Kirilenko powiedział we wtorek, że rosyjskie naloty raniły 10 cywilów we wschodniej prowincji Donieck.

Dodał, że pięciu zostało rannych, gdy rosyjskie pociski trafiły w kompleksy mieszkalne.

W środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu ostatnich 24 godzin siły rosyjskie przeprowadziły cztery naloty rakietowe, 26 nalotów i ponad 100 systemów rakietowych.

Siły rosyjskie koncentrują swoje wysiłki na przejęciu kontroli nad obwodem donieckim i prowadzą działania ofensywne wokół oblężonych miast Bachmut, Liman i Awdijewka oraz wsi Nowopawlewka – poinformował rzecznik Ołeksandr Sztabun.

Oprócz Doniecka rosyjskie ataki uderzyły w osady na północnym wschodzie kraju, w Charkowie i Sumach, na północ od Czernihowa, dalekowschodnim Ługańsku, południowo-wschodnim Zaporożu i południowych prowincjach Chersoniu.

Tymczasem Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, który z zawodowego komika stał się uznanym na arenie międzynarodowej przywódcą wojennym.45 w śr.

Jego żona, pierwsza dama Olena Zeleńska, powiedziała, że ​​chociaż jest tą samą osobą, kiedy poznali się w wieku 17 lat, „coś się zmieniło: teraz uśmiechasz się znacznie mniej”.

„Chciałabym, żebyś miał więcej powodów do uśmiechu. I wiesz, czego to wymaga” – napisała na Twitterze.

___

Śledź relację AP z wojny na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *