United Airlines twierdzą, że eksplozja samolotu Boeing na Alasce kosztowała 200 milionów dolarów

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie, W styczniu linie United Airlines zostały zmuszone do uziemienia swojej floty samolotów Boeing 737 MAX 9.

  • autor, Mariko oj
  • Rola, Reporter biznesowy

United Airlines obwiniają Boeinga za utratę zysków w wysokości 200 mln dolarów (161 mln funtów) w pierwszych trzech miesiącach tego roku.

Przewoźnik był zmuszony uziemić swoją flotę samolotów Boeing 737 Max 9 na trzy tygodnie po tym, jak w styczniu eksplodowała kabina samolotu podczas lotu Alaska Airlines.

United stwierdziło, że w pierwszym kwartale spowodowało to stratę przed opodatkowaniem w wysokości 164 milionów dolarów.

Linia lotnicza stwierdziła, że ​​w przeciwnym razie „ogłosiłaby zyski kwartalne”.

Strata była jednak mniejsza niż oczekiwała Wall Street, a po ogłoszeniu akcje United wzrosły o ponad 5%.

United ma w swojej flocie 79 samolotów Boeing 737 MAX 9, więcej niż którykolwiek z konkurentów, ustępując jedynie liniom Alaska Airlines.

Linie United i Alaska Airlines były zmuszone odwołać tysiące lotów ze względu na inspekcje przeprowadzone w styczniu, zanim amerykański organ regulacyjny ds. lotnictwa zezwolił samolotom na wznowienie lotów.

BBC skontaktowało się z Boeingiem w celu uzyskania komentarza w sprawie ogłoszenia United.

United powiedział inwestorom, że na jego działalność wpływają również opóźnienia w dostawach samolotów Boeing.

„Dostosowaliśmy nasz plan dotyczący floty, aby lepiej odzwierciedlał rzeczywistość tego, co mogą zaoferować producenci” – powiedział dyrektor generalny United, Scott Kirby. – stwierdził w oświadczeniu.

Boeing znalazł się ostatnio pod nową presją po tym, jak sygnalista zgłosił amerykańskim organom regulacyjnym obawy dotyczące bezpieczeństwa związane z produkcją niektórych jego samolotów.

Inżynier Sam Salehpour oskarżył Boeinga o pójście na skróty przy budowie samolotów 787 i 777.

Boeing stwierdził jednak, że te twierdzenia są „nieprawdziwe” i dodał, że ma pewność, że jego samoloty są bezpieczne.

Salehpour ma być głównym świadkiem na przesłuchaniu w Senacie USA 17 kwietnia.

5 stycznia uszczelka drzwi samolotu Alaska Airlines 737 MAX 9 eksplodowała wkrótce po starcie, terroryzując pasażerów i zmuszając ich do awaryjnego powrotu na lotnisko w Portland w stanie Oregon.

Niedawny wypadek zrodził nowe pytania dotyczące bezpieczeństwa samolotów Boeing.

Firma została poddana intensywnej analizie po dwóch katastrofach Boeinga 737 Max 8 w latach 2018 i 2019, w których zginęło 346 osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *