Upadek SVB może dodatkowo niepokoić inwestorów inwestujących w chińskie akcje

HONG KONG (Reuters) – Inwestorzy kapitałowi w Chinach, już rozczarowani niższą niż oczekiwano prognozą wzrostu gospodarczego Pekinu na ten rok, będą jeszcze bardziej rozczarowani nagłym upadkiem amerykańskiej grupy finansowej SVB, poinformowali uczestnicy rynku.

Chiński CSI300 (.CSI300) spadł w zeszłym tygodniu o 4%, podczas gdy Hang Seng (.HSI) w Hongkongu spadł o 6%, jako że cel umiarkowanego wzrostu PKB Chin na poziomie około 5% na 2023 r. został ustalony podczas dorocznej sesji parlamentu. – Nadzieje na wielki bodziec prysły.

Na nastrój rynkowy może jeszcze bardziej wpłynąć piątkowy nagły upadek pożyczkodawcy skoncentrowanego na start-upach SVB (SIVB.O), który wywołał w Chinach gorące debaty na temat jego skutków.

„Niepowodzenie SVB jest miarą ogólnego ryzyka… odzwierciedlającą wpływ podwyżek stóp banku centralnego na ceny aktywów” — powiedział Yuan Yuwei, zarządzający funduszem hedgingowym w Water Wisdom Asset Management, przewidując trudne czasy dla wysoce lewarowanych spółek z brakiem płynności. pochodzenie.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Powiedział, że chociaż zdarzenie to prawdopodobnie nie doprowadzi do kolejnego kryzysu finansowego, może mieć negatywny psychologiczny wpływ na chińskie rynki.

Chińska spółka joint venture SVB z Shanghai Pudong Development Bank (600 000 SS) poinformowała w sobotę, że ma solidną strukturę korporacyjną i bilans, który działa niezależnie, najwyraźniej starając się uspokoić krajowych klientów.

Ale wiele chińskich startupów technologicznych, zwłaszcza tych finansowanych za dolary, otworzyło amerykańskie konta w SVB. Co najmniej jedna grupa WeChat z kilkuset członkami została utworzona przez zaniepokojonych chińskich agentów SVB, którzy chcieli chronić swoje interesy.

Zmniejszony apetyt na ryzyko może stłumić emocje związane z poniedziałkowym wzrostem kursu akcji Chiny-Hongkong. Do transgranicznego planu inwestycyjnego zostanie dodanych ponad 1000 akcji notowanych na chińskim rynku A i prawie 200 akcji notowanych na giełdzie w Hongkongu.

READ  Elon Musk mówi, że może spróbować renegocjować umowę o wartości 44 miliardów dolarów na Twitterze za mniej

pozostać niestabilny

Li Bai, zarządzający funduszem hedgingowym Bankxia z siedzibą w Szanghaju, powiedział, że zmniejszył swoje zasoby akcji i utrzyma stosunkowo niską ekspozycję, powołując się na brak dobrych okazji.

Ostrożny bodziec gospodarczy w 2023 r. i stosunkowo trudne otoczenie kredytowe oznaczają, że „trudno jest, aby akcje wzrosły powyżej obecnego poziomu, a rynek pozostanie niestabilny”, napisał Banksia w liście do inwestorów w zeszłym tygodniu.

Chiny utrzymały na stanowisku prezesa banku centralnego i ministra finansów w niedzielę, pod koniec tygodniowej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, gdy Xi Jinping rozpoczął swoją trzecią pięcioletnią kadencję jako prezydent Chin. Li Qiang, wieloletni powiernik Xi, awansował na premiera, aby kierować gospodarką, która w ubiegłym roku wzrosła zaledwie o 3 proc.

Derek Lane, zarządzający portfelem w Columbia Threadneedle Investment z siedzibą w Bostonie, powiedział, że rząd „potrzebuje dobrego roku”, ale nie spieszy się z wprowadzeniem dużego bodźca, więc „rynek próbuje być podekscytowany, ale jest pewne wahanie. „

Stanley Tao, założyciel i dyrektor ds. informacji w Golden Nest Capital Management, powiedział, że nie spodziewa się hossy na dużą skalę w Chinach w tym roku, ponieważ słaby rynek nieruchomości będzie nadal hamował gospodarkę. Jest ostrożny, jeśli chodzi o akcje spółek technologicznych, na które mogą mieć wpływ tarcia między USA a Chinami.

Jednak zdaniem analityków, akcje krajowe prawdopodobnie osiągną lepsze wyniki niż akcje zagraniczne w Chinach, które są bardziej podatne na potencjalne skutki upadku SVB.

Chuping Zhu, globalny strateg rynkowy w JPMorgan Asset Management, powiedział, że niepowodzenie SVB odzwierciedla trudniejsze warunki finansowania dla firm technologicznych podczas cyklu podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

„Niepokój polega na tym, że możemy zobaczyć tylko wierzchołek góry lodowej” – powiedział Zhou podczas transmisji na żywo w sobotę.

(Ta historia została przerobiona, aby naprawić linię daty)

READ  Akcje, dane, wiadomości i zarobki

Dodatkowe raporty Samuela Shinna i Georginy Lee; Montaż przez Raju Gopalakrishnana

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *