Uruchomienie misji Artemis I było historycznym krokiem naprzód dla programu księżycowego NASA

Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Historyczna misja Artemida I rozpoczęła swoją podróż we wczesnych godzinach środowego poranka, po miesiącach oczekiwania. Kamień milowy zapoczątkował podróż, która wyśle ​​​​bezzałogowy statek kosmiczny wokół Księżyca, torując drogę NASA do powrotu astronautów na powierzchnię Księżyca po raz pierwszy od pół wieku.

Rakieta Space Launch System o wysokości 322 stóp (98 metrów) uruchomiła swoje silniki o godzinie 1:47 czasu wschodniego. Wystrzelił do 9 milionów funtów (4,1 miliona kilogramów) ciągu, aby oderwać się od platformy startowej na Florydzie i wzbić się w powietrze, migocząc żywo na nocnym niebie.

Nad rakietą znajdował się statek kosmiczny Orion, kapsuła w kształcie żelki, która oddzieliła się od rakiety po dotarciu do kosmosu. Orion został zaprojektowany do przewozu ludzi, ale jego pasażerowie w tej misji testowej należą do nieożywionych gatunków, w tym niektóre manekiny, które zbierają ważne dane, aby pomóc przyszłym żywym załogom.

Rakieta SLS zużyła miliony funtów paliwa, zanim części rakiety zaczęły zawodzić, a Orion został pozostawiony na orbicie tylko z jednym dużym silnikiem. Silnik ten wystrzelił następnie dwa potężne oparzenia, aby ustawić statek kosmiczny na właściwej trajektorii w kierunku Księżyca. Następnie, około dwie godziny po starcie, silnik rakiety wyłączył się, pozostawiając Orionowi swobodny lot przez pozostałą część lotu.

Oczekuje się, że Orion przebędzie prawie 1,3 miliona mil (2 miliony km), obierając kurs, który zabierze go dalej niż jakikolwiek inny statek kosmiczny przeznaczony do lotów załogowych, Według NASA. Po okrążeniu Księżyca Orion wyruszy w podróż powrotną, kończąc swoją podróż za około 25,5 dnia. Kapsuła ma następnie spłynąć do Oceanu Spokojnego u wybrzeży San Diego 11 grudnia, gdzie zespoły ratownicze czekają w pobliżu, aby przewieźć ją w bezpieczne miejsce.

READ  Ta skamielina przodka wampirzej kałamarnicy nosi imię Biden

W trakcie misji inżynierowie NASA będą ściśle monitorować osiągi statku kosmicznego. Zespół oceni, czy Orion działa zgodnie z założeniami i będzie gotowy do wsparcia swojej pierwszej załogowej misji na orbitę Księżyca, obecnie zaplanowanej na 2024 rok.

Misja oznacza również pierwszy lot rakiety SLS jako najpotężniejszej rakiety, jaka kiedykolwiek dotarła na orbitę okołoziemską, oferując o 15% większy ciąg niż rakieta Saturn V, która wylądowała NASA na Księżycu w XX wieku.

Ta misja jest dopiero pierwszą z długiej serii misji Zadania Artemidy stają się coraz trudniejsze NASA pracuje nad swoim celem, jakim jest ustanowienie stałej placówki na Księżycu. Artemis II będzie podążał podobną drogą do Artemidy I, ale będzie miał na pokładzie dwóch astronautów. Oczekuje się, że Artemis III, który ma zostać wydany jeszcze w tej dekadzie, po raz pierwszy wyląduje na Księżycu kobietę i osobę kolorową.

Czytaj więcej: Wielkie liczby, które sprawiają, że misja Artemis I jest monumentalnym wyczynem

Zespół misji stanął w obliczu wielu niepowodzeń podczas przygotowań do startu w środę rano, w tym problemów technicznych z gigantyczną rakietą księżycową i dwoma tornadami, które przemierzyły miejsce startu.

Zaopatrzenie rakiety SLS w superzimny ciekły wodór okazało się jednym z głównych problemów, które zmusiły NASA do rezygnacji z wcześniejszych prób startu, ale we wtorek zbiorniki się zapełniły. Pomimo problemów z wyciekami który przestał tankować na kilka godzin przed startem.

Aby rozwiązać ten problem, NASA wysłała tak zwaną „czerwoną załogę” – grupę specjalnie przeszkolonych pracowników do wykonywania napraw podczas tankowania rakiety. Dokręcili kilka nakrętek i śrub, aby zapobiec wyciekowi paliwa.

„Pocisk żyje, piszczy, wydaje zapierające dech w piersiach dźwięki – to takie przerażające. Więc… moje serce waliło. Moje nerwy szalały, ale tak, pojawiliśmy się dzisiaj. Kiedy weszliśmy po schodach. Członek załogi Red, Trent Ennis, powiedział w wywiadzie dla telewizji NASA po starcie: „Byliśmy gotowi do rock and rolla”.

READ  NASA i SpaceX wstrzymują uruchomienie Dragona, aby zbadać problem z hydrazyną

Inni pracownicy NASA w sali strzelniczej miejsca startu, gdzie urzędnicy agencji podejmują krytyczne decyzje w godzinach i chwilach poprzedzających start, świętowali zwycięstwo.

„Cóż, chociaż raz zaniemówiłem” — powiedziała Artemis, która zwolniła reżysera Charliego Blackwella Thompsona, pierwszą kobietę pełniącą taką rolę.

„Dużo mówiłem o docenianiu chwili, w której się znajdujesz” — powiedział Blackwell-Thompson w uwagach skierowanych do inżynierów w sali strzeleckiej. „Pracowaliśmy ciężko jako zespół. Wy pracowaliście ciężko jako zespół aż do tego momentu. To jest wasza chwila.”

Następnie firma Blackwell-Thompson ogłosiła, że ​​nadszedł czas na zerwanie więzi, zgodnie z tradycją NASA, zgodnie z którą operatorzy startowi zrywają końce powiązań biznesowych. Blackwell-Thompson została złapana przez dyrektora startu wahadłowca, Mike’a Leinbacha, i obiecała pozostałym w pokoju: „Zostanę na całą noc, jeśli będę musiała. Byłabym szczęśliwa, gdybym zerwał więzi”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *