USA odrzucają Chiny, nazywając Cieśninę Tajwańską międzynarodową drogą wodną

WASZYNGTON (Reuters) – Stany Zjednoczone we wtorek poparły twierdzenie Tajwanu, że cieśnina oddzielająca wyspę od Chin jest międzynarodową drogą wodną, ​​co jest kolejnym odrzuceniem roszczenia Pekinu do suwerenności nad strategicznym przejściem.

Cieśnina Tajwańska była częstym źródłem napięć militarnych od czasu, gdy pokonany rząd RKP uciekł na Tajwan w 1949 roku po przegranej wojnie domowej z komunistami, którzy utworzyli Chińską Republikę Ludową.

W ostatnich latach amerykańskie okręty wojenne, a czasem okręty sprzymierzone, takie jak Wielka Brytania i Kanada, pływały przez cieśninę, ku rozczarowaniu Pekinu.

W poniedziałek chińskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że kraj „cieszy się suwerennością, suwerennymi prawami i jurysdykcją nad Cieśniną Tajwańską”, nazywając to „fałszywym twierdzeniem, gdy niektóre kraje nazywają Cieśninę Tajwańską „wodami międzynarodowymi”.

Komentując we wtorek, rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział w e-mailu do Reutera: „Cieśnina Tajwańska jest międzynarodową drogą wodną, ​​co oznacza, że ​​Cieśnina Tajwańska jest obszarem, w którym zagwarantowane są wolności na pełnym morzu, w tym wolność żeglugi i przelotów zgodnie z prawem międzynarodowym”. Prawo.”

Price dodał, że świat jest „nieugięty zainteresowany pokojem i stabilnością w Cieśninie Tajwańskiej i uważamy, że ma to fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa i dobrobytu regionu Indo-Pacyfiku”.

Powtórzył obawy USA związane z „agresywną retoryką i przymusową działalnością Chin w stosunku do Tajwanu” i powiedział, że Stany Zjednoczone będą „nadal latać, żeglować i działać tam, gdzie pozwala na to prawo międzynarodowe, w tym tranzytem przez Cieśninę Tajwańską”.

Wcześniej we wtorek rzeczniczka tajwańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Guan Oo nazwała stanowisko Chin „błędem”.

Premier Tajwanu Su Tsingchang powiedział w środę, że cieśnina „w żadnym wypadku nie jest Morzem Śródlądowym”.

„Chiński zamiar pochłonięcia Tajwanu nigdy nie został powstrzymany ani ukryty; Cieśnina Tajwańska jest morską strefą międzynarodowej swobodnej żeglugi” – powiedział dziennikarzom.

READ  Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że Biden ukarze setki rosyjskich prawodawców

Chiny nigdy nie wyrzekły się użycia siły w celu przejęcia kontroli nad Tajwanem i uważają wyspę za niezbywalną część chińskiego terytorium.

Tajwan twierdzi, że Chiny nie mają prawa wypowiadać się w jego imieniu ani żądać suwerenności, mówiąc, że tylko mieszkańcy Tajwanu mogą decydować o własnej przyszłości i że Chińska Republika Ludowa nie kontrolowała żadnej części wyspy.

(Sprawozdania Davida Bronstroma, Humira Pamuka, Michaela Martiny; Dodatkowe reportaże Bena Blancharda w Taipei; Edytowanie przez Lincoln Fest.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *