W austriackiej piwnicy z winami odkryto setki kości mamutów

H. Baru-Souchon/OeAW-OeAI

Podczas renowacji swojej piwnicy z winami w Gobelsburgu w regionie Krems Andreas Bernerstorfer odkrył ogromne kości, które okazały się należeć do mamuta z epoki kamienia.CNN

Setki Mamut Kości odkryto w austriackiej piwnicy z winami w ramach odkrycia opisanego jako mające „sensację archeologiczną”.

Według ekspertów wiek szczątków szacuje się na 30 000–40 000 lat.

Andreas Bernerstorfer dokonał zaskakującego odkrycia w marcu ubiegłego roku podczas renowacji swojej piwnicy z winami we wsi Gobelsburg, około 70 kilometrów (43 mil) na północny zachód od Wiednia.

Odkrycie zostało opisane jako najważniejsze tego typu od ponad stulecia, a badacze z Austriackiej Akademii Nauk (OeAW), którzy obecnie odzyskują kości, określili je jako „sensację archeologiczną” – stwierdzili w środę. komunikat prasowy.

Bernerstorfer zdecydował się przeprowadzić pewne prace, aby wyrównać podłogę w krypcie, archeolog Hanna Barrow Suchon, badaczka z OeAW, powiedziała w czwartek CNN podczas rozmowy wideo.

„Chciał wyrównać podłogę w swojej piwnicy z winami, ponieważ była pochylona, ​​i usunął trochę betonu ze środka” – powiedziała.

„Niemal natychmiast znalazł kości, które początkowo uznał za drewniane. Potem przyjrzał się bliżej i przypomniał sobie historię swojego dziadka, który w latach 60. XX wieku powiększył sklepienie i znalazł kilka mamutów.

Bernerstorfer zgłosił znalezisko Federalnemu Urzędowi Archeologicznemu, które przekazało je OeAW, ponieważ – jak powiedział CNN Barro Suchon – „jesteśmy ekspertami w dziedzinie epoki kamienia”.

Ona i jej zespół archeologów rozpoczęli wykopaliska na początku maja. „Szybko stało się jasne, że nie było to tylko kilka kości mamutów, ale bardzo duża liczba kości mamutów” – powiedziała.

Baro Suchon powiedział, że znaleziono „co najmniej 300 kości”, które znaleziono stłoczone razem.

„Uważamy, że mamy w większości całe zwierzęta. Nie są one spokrewnione anatomicznie, ale prawdopodobnie mamy wszystkie części” – powiedziała, dodając, że odzyskana kolekcja zawiera kilka rzadkich znalezisk, w tym kość języka.

Archeolodzy uważają, że kości należą do trzech odrębnych mamutów. Powierzchnia, którą wykopali, ma zaledwie 12 metrów kwadratowych (129 stóp kwadratowych), ale mają nadzieję wrócić w sierpniu, aby kontynuować badania.

„Uwielbiam być archeologiem. Odkopałam wiele interesujących rzeczy, ale zawsze chciałam wykopać mamuty” – powiedziała, dodając, że odkrycie kości mamutów było dla niej pierwszym odkryciem. „Mogę temu zaprzeczyć”.

H. Baru-Souchon/OeAW-OeAI

Odkryto ponad 300 gęstych kości, choć prawdopodobnie pod sklepieniem zakopano znacznie więcej.

Podobne stanowiska odkopano w innych częściach Austrii i krajach sąsiednich ponad 100 lat temu, co oznacza, że ​​nie są one dostępne dla współczesnych badań.

„Po raz pierwszy mogliśmy zbadać coś takiego w Austrii przy użyciu nowoczesnych metod. To wyjątkowa szansa badawcza” – oznajmił Baro Suchon w komunikacie prasowym.

Wykopaliska, finansowane przez Federalne Biuro Archeologiczne i Dolną Austrię, rodzą wiele pytań, w tym czy zwierzęta te zostały zabite przez myśliwych z epoki kamienia.

„Wiemy, że ludzie polowali na mamuty, ale nadal niewiele wiemy o tym, jak to robili” – powiedział Baru Suchon, dodając, że w tym miejscu mogła zostać zastawiona pułapka na zwierzęta.

Po zakończeniu prac badacze kości zostaną przewiezione do Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu w celu renowacji.

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *