W Dniu Zwycięstwa Rosji Putin staje przed opcją ogólnej mobilizacji żołnierzy

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

RYGA, Łotwa – Przed najbardziej patriotycznym i ponurym świętem w Rosji, poniedziałek Dnia Zwycięstwa, nie było zwycięstwa w wojnie z Ukrainą, ale krąży wiele pogłosek, że prezydent Władimir Putin zarządzi powszechną mobilizację żołnierzy w celu jej zabezpieczenia.

Analitycy widzą w mobilizacji największą nadzieję Rosji na zmianę sytuacji i pokonanie Ukrainy poprzez wzmocnienie zdemoralizowanych sił i pchnięcie ich z powrotem do wojny. Ale stawka – przyznanie, że kampania wojskowa do tej pory zakończyła się niepowodzeniem i rozpalenie wewnętrznego sprzeciwu – może być zbyt duża.

Kilku wysokich rangą rosyjskich urzędników próbowało stłumić te pogłoski. „Nie, nie. Mogę ci to powiedzieć na antenie i poza nią” – powiedział w czwartek w rosyjskim radiu przewodniczący rosyjskiego parlamentu Wiaczesław Wołodin.

Rosja 9 maja świętuje zwycięstwo Związku Radzieckiego nad nazistowskimi Niemcami paradą, fajerwerkami i przemówieniami, ale w tym roku wszystkie oczy zwrócone są na Władimira Putina. (Wideo: Jason Aldagh/The Washington Post; Zdjęcie: Heidi Levine dla The Washington Post/Washington Post)

Dzień wcześniej dwie tajemnicze postacie z syberyjskiego miasta naftowego Niżniewartowsk jasno określiły pobór do wojska. Jeden z nich, ubrany w szarą bluzę z kapturem i spodnie w kamuflaż, rzucił siedem koktajli Mołotowa w lokalnym wojskowym centrum rekrutacyjnym, podczas gdy drugi nagrał incydent – ​​jedną z sześciu nowoczesnych bomb. podpalenie Ataki na rosyjskie biura rekrutacyjne. Kilka ataków doprowadziło do aresztowania młodych Rosjan.

10-tygodniowa kampania wojskowa Rosji nie miała zajść tak daleko.

W dniu inwazji uradowana Margarita Simonyan, redaktor naczelna państwowego RT, mądrość Że rosyjska kampania była tylko „standardową próbą” przed D-Day. „W tym roku postanowili zorganizować pokaz w Kijowie” – napisała na Twitterze, używając rosyjskiej pisowni dla stolicy Ukrainy, Kijowa.

W ukraińskich wsiach szepty o współpracy z Rosjanami

Jednak wysiłki Rosji, by połączyć Dzień D – świętowanie sowieckiego zwycięstwa nad nazistami w II wojnie światowej – ze zwycięstwem w wojnie przeciwko temu, co Moskwa nazywa „nazistami” na Ukrainie, nie zdołały zdobyć Kijowa. Okupacja strategicznego ukraińskiego portu Mariupol to rzadki sukces Rosjan, ale zbombardowane ruiny miasta stanowią niesmaczne tło dla parady. Siergiej Kirienko, szef rosyjskiej administracji prezydenckiej, wykluczył zorganizowanie oficjalnej parady z okazji Dnia Zwycięstwa w czwartek.

READ  Ukraina wywiera presję na wycofanie sił rosyjskich

Przez lata Putin wykorzystywał to święto do legitymizacji swoich coraz bardziej autorytarnych rządów, wykorzystując mit Rosji jako kraju, który nigdy nikogo nie podbił, walczył tylko w samoobronie i samodzielnie ratował świat przed nazistami podczas II wojny światowej, za oszałamiającą cenę 27 milionów zabitych w wojnie rosyjskiej.

Putin wykorzysta ten dzień do uzasadnienia swojej wojny z Ukrainą i podkreślenia, jak wierzy, historycznej misji Rosji w walce z faszyzmem. Tatiana Stanowaja, prezes R.

Strategicznym problemem, przed którym stoi dziś Rosja, jest to, że społeczeństwo rosyjskie nie było przygotowane na długą i kosztowną wojnę. Chciała szybkiego i zdecydowanego zwycięstwa, którego Putin nie może dać Rosjanom.

W rodzinnym mieście robotnika Zełenskiego prezydent pochwalił „ukrzyżowanie”

Stanowaja powiedziała, że ​​jeśli Putin wypowie wojnę totalną i zmobilizuje poborowych, szkolenie ich zajmie co najmniej sześć miesięcy. Byłoby to również przyznaniem, że „specjalna operacja wojskowa”, jak Moskwa nazywa inwazję, była porażką, a „Putin nie może się do tego przyznać”. „Nic nie wskazuje na to, że Kreml jest gotowy do przejścia ze specjalnej operacji wojskowej na wojnę”.

Do tej pory Rosja polegała głównie na żołnierzach, którzy dobrowolnie podpisywali kontrakty na służbę wojskową. Rosyjscy urzędnicy wcześniej przysięgali, że nie będą wysyłać rekrutów do bitwy, chociaż niektórzy to zrobili.

W wywiadzie dla finansowanej przez USA telewizji Current Time, rosyjski analityk wojskowy Ruslan Leviev z niezależnej grupy analitycznej CIT o otwartym kodzie źródłowym powiedział, że częściowa mobilizacja może pomóc Rosji przejąć kontrolę nad wschodnią Ukrainą, gdzie obecnie koncentruje się większość walk.

Igor Girkin, były oficer rosyjskiego wywiadu, który dowodził separatystyczną milicją we wschodniej Ukrainie w regionie Doniecka w powstaniu w 2014 roku, wielokrotnie ostrzegał, że bez ogólnej mobilizacji Rosja stoi w obliczu przedłużającej się wojny z dużymi stratami i możliwością porażki.

READ  Głód w Gazie jest „katastrofalny”. CNN

„W naszym przypadku mobilizacja jest konieczna, aby wygrać wojnę, o której słyszeliśmy” – powiedział w komentarzach w zeszłym miesiącu w rosyjskich mediach społecznościowych VKontakte, dodając, że od tego zależy przyszłość Rosji.

Ścigaj się z czasem na Ukrainie, gdy Rosja posuwa się naprzód, a Zachód wysyła broń

Ale Dmitriy Alperovich, prezes Silverado Policy Accelerator z siedzibą w Waszyngtonie, powiedział w wywiadzie, że mobilizacja byłaby niepopularna i ryzykowna. „Jeśli masz ogólną mobilizację”, powiedział, „każdy w Rosji znałby kogoś lub miałby męża, syna, siostrzeńca lub krewnego, który będzie walczył”.

Gdyby Putin wezwał do ogólnej mobilizacji, „Rosja byłaby w stanie bardzo długiej wojny” – powiedział w wywiadzie Phillips O’Brien, profesor studiów strategicznych na Uniwersytecie St Andrews w Szkocji. „Najpierw Rosjanie będą musieli wyszkolić trenerów, aby szkolili wszystkich tych ludzi”.

W tym roku Putin staje przed bardziej delikatnym i trudniejszym zadaniem niż w poprzednich dniach zwycięstwa. Podczas gdy rosyjskie media w dużej mierze ignorowały straty poniesione przez Rosję na polu bitwy, były one znaczące. Rosja straciła dużą liczbę czołgów, pojazdów opancerzonych, samolotów i okrętów wojennych, w szczególności Moskwę, okręt flagowy Floty Czarnomorskiej, zniszczony przez Wsparcie z amerykańskiego wywiadu. Zginęło od 7 do 15 tysięcy żołnierzy rosyjskich, według do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Uznanie.

Reputacja Rosji jako wiodącej potęgi militarnej została poważnie nadszarpnięta, a kraj stoi w obliczu wyniszczającej izolacji ekonomicznej, która prawdopodobnie potrwa latami.

W Charkowie 24-godzinna zmiana z ratownikami medycznymi podczas rosyjskich bombardowań

Tegoroczna parada z okazji Dnia Zwycięstwa będzie mniejsza i skromniejsza niż w poprzednich latach, z mniejszą ilością sprzętu i bez zaproszenia przyjaznych głów państw, nawet prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki, który Krytykować W czwartek tak dalej trwała wojna.

Jednak dla wielu Rosjan, takich jak 79-letnia Walentyna, wciąż czekają ofiary i sukcesy – i wzmocnienie poparcia dla wojny na Ukrainie.

READ  Setki osób ewakuowano z powodu pożaru, który wybuchł w slumsach otaczających elegancką dzielnicę Gangnam w Seulu

„Dzień Zwycięstwa to nasze święte święto. Zawsze płaczę tego dnia” – powiedziała Walentyna, siedząc w piątek na ławce w moskiewskim parku z dwoma przyjaciółmi. Odmówiła podania swojego nazwiska. „Byłam młoda. Mój wujek został zabity. To było straszne. Wielu ludzi zginęło, wiele miast zostało zniszczonych, ale nasz kraj, Związek Radziecki, wygrał tę wojnę i 9 maja świętujemy bohaterów”.

Następnie powtórzyła antyukraińską propagandę promowaną przez Putina i rosyjskie media, twierdząc, że Ukraińcy od wielu lat nękają i zabijają osoby mówiące po rosyjsku. Nasz prezydent postąpił słusznie, gdy wysłał tam wojska. Jesteśmy pokojowo nastawionymi ludźmi, ale coś trzeba było zrobić”.

Analityk Stanislav Belkovsky, w rozmowie z internetowym portalem We Can Explain związanym z wygnanym magnatem biznesowym Michaiłem Chodorkowskim, przewidział, że Putin wykorzysta święto, aby zobowiązać się, że nigdy nie opuści wschodniej Ukrainy i nada nazwę „Noworosja” lub Nowa Rosja kawałkowi ukraińskiego. terytorium wzdłuż Morza Azowskiego.

Stanowaja powiedziała, że ​​spodziewa się, iż Putin potwierdzi swoje skargi dotyczące wsparcia Ukrainy przez Zachód i może zintensyfikować swoje wysiłki w celu zastraszenia Zachodu, na przykład większą liczbą testów rakiet zdolnych do przenoszenia broni jądrowej.

Gdy wysiłki wojenne słabną, komentatorzy w rosyjskiej telewizji skarżyli się, że Rosja walczy z ręką związaną za plecami, aby uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej – wbrew dowodom – i twierdzili, że zachodnia pomoc, w tym broń i wywiad, przeciąga walkę.

Stanowaja powiedział, że skupiają się na „idei, że Rosja jest ofiarą niesprawiedliwych i wrogich działań Zachodu”. Oznacza to, że Putin tak naprawdę nie musi oferować Rosjanom korzyści. Wystarczy, że nadal będzie mówił o historycznej misji Rosji w walce z faszyzmem”.

Marie Ilyushina przyczyniła się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *