W naszym sąsiedztwie odkryto 59 nowych planet

Poszukiwania nadających się do zamieszkania planet poza Układem Słonecznym trwają! Dzięki niestandardowym misjom, takim jak KepleraI on-kozaI I Hubble’aLiczba potwierdzonych egzoplanet eksplodowała w ciągu ostatnich 15 lat (z 5272 potwierdzone I liczenie!). Jednocześnie następna generacja teleskopów, spektrometrów i zaawansowanych technologii obrazowania pozwala astronomom dokładniej badać atmosfery egzoplanet. Krótko mówiąc, dziedzina przesuwa się z procesu odkrywania do charakteryzowania, umożliwiając astronomom ściślejsze ograniczanie możliwości zamieszkania.

Celem jest znalezienie potencjalnie nadających się do zamieszkania planet „podobnych do Ziemi” wokół tych słabych gwiazd Wyszukiwanie karłów M w wysokiej rozdzielczości w Calar Alto za pomocą ExoEarts ze spektrografami bliskiej podczerwieni i Echelle (Karmenes), mieszczącej się przy ul Obserwatorium Calar Alto W Hiszpanii. W badaniu, które ukazało się w Astronomia i astrofizyka Dzisiaj Carmen Union opublikował dane (Publikacja danych 1) dane z około 20 000 obserwacji wykonanych w latach 2016-2020. Wśród pomiarów uzyskanych z 362 chłodnych pobliskich gwiazd, DR1 zawierał dane dotyczące 59 nowych planet.

Instrument CARMEN to spektrometr optyczny i bliskiej podczerwieni zamontowany na 3,5-metrowym teleskopie i jeden z najbardziej zaawansowanych na świecie instrumentów do wyszukiwania planet metodą prędkości radialnych. Metoda ta, znana również jako spektroskopia dopplerowska, polega na pomiarze światła z odległych gwiazd za pomocą spektrometru w celu wyszukania oznak przesunięcia ku czerwieni i błękitu, które pokazują, czy planeta porusza się tam iz powrotem. Ten ruch wskazuje na obecność sił grawitacyjnych działających na gwiazdę (tj. system krążących planet) i może dostarczyć dokładnych szacunków masy.

Ilustracja planet Carmen. Wszystkie planety wykryte w taki sam sposób jak Carmen, ale za pomocą innych instrumentów, pojawiają się jako szare kropki. © Institut d’Estudis Espacials de Catalunya (IEEC)

Konsorcjum Carmen, które zaprojektowało i zbudowało ten instrument, składa się z ponad 200 naukowców i inżynierów z 11 hiszpańskich i niemieckich instytucji. To zawiera Instytut Astronomii Maxa Plancka (MPIA) i Institut d’Estudis Espacials de Catalunya (IEEC) i Instytut Astrofizyki Andaluzji (IAA-CSIC) i Instytut Astrofizyki Andaluzji (IAA-CSIC) i Instytut Ciències de l’Espai (ICE-CSIC) i Instytut Astrofizyki w Getyndze (IAG) i Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC) i Centrum Astrobiologii (CAB, CSIC-INTA) i Centro Astronómico Hispano-Alemán (CAHA).

READ  Kontrowersyjne prehistoryczne jajo zidentyfikowane jako ostatnia „kaczka śmierci demona”

Od 2015 roku celem konsorcjum jest poszukiwanie egzoplanet typu ziemskiego wokół pobliskich czerwonych karłów. Od tego czasu stał się narzędziem CARMENES pomnożone Liczba znanych egzoplanet wokół pobliskich gwiazd typu M przy użyciu metody prędkości radialnej. 59 egzoplanet, które zidentyfikowali w latach 2016-2019, to nowe odkrycia lub potwierdzenia wcześniej odkrytych kandydatów, w tym 6 gazowych olbrzymów podobnych do Jowisza, 10 gazowych olbrzymów podobnych do Neptuna oraz 43 Ziemie i superziemie. Dziesięć z tych ostatnich planet zostało znalezionych na orbitach w strefach nadających się do zamieszkania wokół gwiazd.

„Od czasu uruchomienia Carmen ponownie przeanalizował 17 znanych planet oraz odkrył i potwierdził 59 nowych planet wokół gwiazd w pobliżu naszego Układu Słonecznego, znacząco przyczyniając się do ekspansji populacji pobliskich egzoplanet” – powiedział dr Ignasi. Ribas, badacz z ICE-CSIC i dyrektor Instytutu Studiów Kosmicznych w Katalonii (IEEC), który kierował stadniną, ostatnio w MPIA komunikat prasowy.

„Aby określić obecność planet wokół gwiazdy, obserwujemy je co najmniej 50 razy” – dodał Juan Carlos Morales, badacz IEEC z ICE-CSIC. „Chociaż pierwsza runda danych została już opublikowana w celu udostępnienia społeczności naukowej, obserwacje wciąż trwają”.

Artystyczna koncepcja skalistej egzoplanety, takiej jak Wolf 1069b, krążącej wokół czerwonego karła. Źródło: NASA/Ames Research Center/Daniel Rutter

Artykuł ukazał się w Astronomia i astrofizyka Jest to setne badanie wykonane przez konsorcjum CARMEN, pokazujące sukces projektu w wykrywaniu egzoplanet wokół słabych gwiazd o małej masie. W latach 2016-2019 Carmens obserwował prawie połowę wszystkich gwiazd bliskich typu M w dwóch zakresach długości fal bliskiej podczerwieni — od 0,52 do 0,96 mikrometra i od 0,96 do 1,71 mikrometra — z których niektóre można obserwować tylko z półkuli południowej. Ponadto widma, które uzyskali, dostarczyły informacji o atmosferach gwiazd i ich planet, co jest niezbędne do scharakteryzowania.

READ  Naukowcy odkryli dwie nowe "superziemie" zaledwie 100 lat świetlnych od nas - a jedna z nich może nadawać się do życia

Zespół konsorcjum ma nadzieję, że publikacja tego pierwszego dużego zbioru danych pobudzi dalsze badania i odkrycia. Eksperci wykorzystują również dane w świetle widzialnym z badanych gwiazd, aby ulepszyć przetwarzanie danych w podczerwieni na Carmine. Kiedy te informacje zostaną upublicznione, astronomowie będą mieli do dyspozycji kolejny duży zbiór danych obserwacyjnych. W międzyczasie konsorcjum prowadzi za jego pomocą więcej obserwacji tych samych gwiazd Dziedzictwo Carmin Plusktóry rozpoczął się w 2021 roku i ma trwać do końca 2023 roku.

Konsorcjum Carmen planuje przebadać około 300 późnych gwiazd ciągu głównego z gwiazd M5V — czerwonych karłów o masie około 0,162 masy Słońca. Ostatecznym celem jest wykrycie do dwóch milionów planet podobnych do Ziemi krążących w strefach nadających się do zamieszkania gwiazd typu M. Pomoże to w znacznym stopniu rozstrzygnąć debatę na temat tego, czy życie może przetrwać pod „szkarłatnym niebem”, które wciąż jest wysoce dyskutowane. .

Dalsza lektura: MPIAI Astronomia i astrofizyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *