W obliczu napięć na Ukrainie 10 stycznia odbędą się rozmowy o bezpieczeństwie między Stanami Zjednoczonymi a Rosją

Flagi Rosji i USA powiewają w pobliżu fabryki we Wsiewołożsku w obwodzie leningradzkim 27 marca 2019 r. REUTERS / Anton Vaganov / Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

  • Stany Zjednoczone potwierdziły trzy rundy rozmów z Rosją
  • Sty. 10 stycznia 12 stycznia Rozmowy odbywają się 13
  • Rosja chce rozmawiać o gwarancjach bezpieczeństwa
  • Stany Zjednoczone również twierdzą, że chcą zgłaszać obawy

Waszyngton/Moskwa, 28 grudnia (Reuters) – Urzędnicy amerykańscy i rosyjscy zapowiedzieli, że 10 stycznia odbędą rozmowy w sprawie bezpieczeństwa w celu omówienia rosnących napięć na Ukrainie i omówienia obaw związanych z ich operacjami wojskowymi.

Rzecznik administracji Bidena ogłosił późną datę w poniedziałek, mówiąc, że Rosja i NATO prawdopodobnie odbędą rozmowy 12 stycznia, a szersze spotkanie, w tym w Moskwie, Waszyngtonie i innych krajach europejskich, odbędzie się 13 stycznia.

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow potwierdził we wtorek daty i wyraził nadzieję, że rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi w Genewie rozpoczną proces przyznawania Moskwie nowych gwarancji bezpieczeństwa od Zachodu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Takie gwarancje to od dawna żądanie Moskwy, która w ciągu ostatnich dwóch miesięcy rozmieściła w pobliżu Ukrainy dziesiątki tysięcy żołnierzy i ostrzegała Zachód.

Riapkow zapowiedział, że 12 stycznia odbędzie się w Brukseli szczyt NATO, dodając, że rozmowy 13 stycznia obejmą Wiedeńską Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, która obejmuje Stany Zjednoczone i ich sojuszników z NATO, oraz Rosję. Ukraina i inne kraje byłego Związku Radzieckiego.

Zmartwienia na stole

Moskwa, która w 2014 r. zajęła Krym na Ukrainie, poparła separatystów walczących na wschodzie Ukrainy, a Moskwa rozmieszcza wojska w pobliżu Ukrainy, budząc obawy na Zachodzie.

Rosja zaprzeczyła planom ataku, ale twierdzi, że podejmie nieokreślone działania wojskowe, jeśli jej żądania obronne nie zostaną spełnione.

READ  Źródła podają, że OG Anunoby z Raptors podpisał kontrakt z RJ Barrettem

Zaniepokojona tym, że kraje zachodnie ponownie zbroją Ukrainę, Moskwa powiedziała, że ​​chce prawnie wiążących gwarancji, że NATO nie rozszerzy się dalej na wschód i że część broni szturmowej nie zostanie wysłana na Ukrainę lub do innych krajów sąsiednich. Czytaj więcej

Administracja USA obiecała sankcje w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę. Mówi, że suwerenny kraj, taki jak Ukraina, nigdy nie może zagwarantować, że nie przystąpi do NATO.

„Jeśli usiądziemy i porozmawiamy, Rosja może przedstawić swoje obawy na stole, a my przedstawimy nasze obawy na stole wraz z działaniami Rosji” – powiedział rzecznik Białego Domu Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu. Rzecznik powiedział, że bez Ukrainy żadna decyzja w sprawie Ukrainy nie zostanie podjęta.

„Będą obszary, w których możemy iść naprzód, i będą obszary, w których się nie zgadzamy. To jest dyplomacja”.

Urzędnik USA, który nie chciał zostać wymieniony, powiedział Reuterowi, że Stany Zjednoczone wolałyby mieć przewoźnika Harry’ego Trumana w Europie niż wysyłać go na Bliski Wschód.

Urzędnik powiedział jednak, że nie ma planów zbliżenia go do Ukrainy i że mimo obecności wojsk rosyjskich na Morzu Czarnym nadal nie ma amerykańskiego okrętu wojennego.

Prezydent USA Joe Biden podpisał w poniedziałek ustawę o wydatkach, która zapewni 300 milionów dolarów na wsparcie ukraińskich sił zbrojnych i miliardy na szerszą europejską obronę. Czytaj więcej

Rosja zaanektowała Krym w 2014 roku i poparła prorosyjskie powstanie separatystów we wschodniej Ukrainie, twierdząc, że w rezultacie zabiła 15 000 osób.

Wielka Wojna zakończyła się zawieszeniem broni w 2015 roku, ale śmiertelne starcia trwają nadal.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Trevora Hannigata i Andrew Osborne’a; Dodatkowy raport Marii Kisliovej, Olsasa Aishova i Idrisa Ali. Montaż dokonali Himani Sarkar, Michael Perry, Peter Groff i Angus Maxwan

READ  Wypróbowaliśmy nowe narzędzie Apple SOS, gdy nie masz usługi komórkowej

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *