W obliczu napięć na Ukrainie 10 stycznia odbędą się rozmowy o bezpieczeństwie między Stanami Zjednoczonymi a Rosją

Flagi Rosji i USA powiewają w pobliżu fabryki we Wsiewołożsku w obwodzie leningradzkim 27 marca 2019 r. REUTERS / Anton Vaganov / Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

  • Stany Zjednoczone potwierdziły trzy rundy rozmów z Rosją
  • Sty. 10 stycznia 12 stycznia Rozmowy odbywają się 13
  • Rosja chce rozmawiać o gwarancjach bezpieczeństwa
  • Stany Zjednoczone również twierdzą, że chcą zgłaszać obawy

Waszyngton/Moskwa, 28 grudnia (Reuters) – Urzędnicy amerykańscy i rosyjscy zapowiedzieli, że 10 stycznia odbędą rozmowy w sprawie bezpieczeństwa w celu omówienia rosnących napięć na Ukrainie i omówienia obaw związanych z ich operacjami wojskowymi.

Rzecznik administracji Bidena ogłosił późną datę w poniedziałek, mówiąc, że Rosja i NATO prawdopodobnie odbędą rozmowy 12 stycznia, a szersze spotkanie, w tym w Moskwie, Waszyngtonie i innych krajach europejskich, odbędzie się 13 stycznia.

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow potwierdził we wtorek daty i wyraził nadzieję, że rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi w Genewie rozpoczną proces przyznawania Moskwie nowych gwarancji bezpieczeństwa od Zachodu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Takie gwarancje to od dawna żądanie Moskwy, która w ciągu ostatnich dwóch miesięcy rozmieściła w pobliżu Ukrainy dziesiątki tysięcy żołnierzy i ostrzegała Zachód.

Riapkow zapowiedział, że 12 stycznia odbędzie się w Brukseli szczyt NATO, dodając, że rozmowy 13 stycznia obejmą Wiedeńską Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, która obejmuje Stany Zjednoczone i ich sojuszników z NATO, oraz Rosję. Ukraina i inne kraje byłego Związku Radzieckiego.

Zmartwienia na stole

Moskwa, która w 2014 r. zajęła Krym na Ukrainie, poparła separatystów walczących na wschodzie Ukrainy, a Moskwa rozmieszcza wojska w pobliżu Ukrainy, budząc obawy na Zachodzie.

Rosja zaprzeczyła planom ataku, ale twierdzi, że podejmie nieokreślone działania wojskowe, jeśli jej żądania obronne nie zostaną spełnione.

READ  Kyrie Irving, Stephen A. Ciasna dla Todda po tym, jak Smith wybrał gwiazdę Nets

Zaniepokojona tym, że kraje zachodnie ponownie zbroją Ukrainę, Moskwa powiedziała, że ​​chce prawnie wiążących gwarancji, że NATO nie rozszerzy się dalej na wschód i że część broni szturmowej nie zostanie wysłana na Ukrainę lub do innych krajów sąsiednich. Czytaj więcej

Administracja USA obiecała sankcje w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę. Mówi, że suwerenny kraj, taki jak Ukraina, nigdy nie może zagwarantować, że nie przystąpi do NATO.

„Jeśli usiądziemy i porozmawiamy, Rosja może przedstawić swoje obawy na stole, a my przedstawimy nasze obawy na stole wraz z działaniami Rosji” – powiedział rzecznik Białego Domu Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu. Rzecznik powiedział, że bez Ukrainy żadna decyzja w sprawie Ukrainy nie zostanie podjęta.

„Będą obszary, w których możemy iść naprzód, i będą obszary, w których się nie zgadzamy. To jest dyplomacja”.

Urzędnik USA, który nie chciał zostać wymieniony, powiedział Reuterowi, że Stany Zjednoczone wolałyby mieć przewoźnika Harry’ego Trumana w Europie niż wysyłać go na Bliski Wschód.

Urzędnik powiedział jednak, że nie ma planów zbliżenia go do Ukrainy i że mimo obecności wojsk rosyjskich na Morzu Czarnym nadal nie ma amerykańskiego okrętu wojennego.

Prezydent USA Joe Biden podpisał w poniedziałek ustawę o wydatkach, która zapewni 300 milionów dolarów na wsparcie ukraińskich sił zbrojnych i miliardy na szerszą europejską obronę. Czytaj więcej

Rosja zaanektowała Krym w 2014 roku i poparła prorosyjskie powstanie separatystów we wschodniej Ukrainie, twierdząc, że w rezultacie zabiła 15 000 osób.

Wielka Wojna zakończyła się zawieszeniem broni w 2015 roku, ale śmiertelne starcia trwają nadal.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Trevora Hannigata i Andrew Osborne’a; Dodatkowy raport Marii Kisliovej, Olsasa Aishova i Idrisa Ali. Montaż dokonali Himani Sarkar, Michael Perry, Peter Groff i Angus Maxwan

READ  Timberwolves kontra Nuggets: Aktualizacje gry 7

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *