W swoim noworocznym przemówieniu prezydent Tajwanu ostrzegł Chiny przed „wojskową awanturą”.

Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen przemawia podczas ceremonii wręczenia rang dla oficerów armii, marynarki wojennej i sił powietrznych 28 grudnia 2021 r. w Ministerstwie Obrony w Tajpej na Tajwanie. REUTERS / Annabelle Chih

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Taipei, 1 stycznia (Reuters) – Tajwański prezydent Tsai Ing-wen wysłał w sobotę noworoczne przesłanie do Chin: Pekin stanowczo ostrzegł, że konflikty wojskowe nie są rozwiązaniem, ale mogą prowadzić, jeśli Tajwan przekroczy jakąkolwiek czerwoną linię. Głęboka katastrofa ”.

Chiny roszczą sobie prawo do demokratycznego rządzenia Tajwanem i w ciągu ostatnich dwóch lat zwiększyły presję wojskową i dyplomatyczną, aby potwierdzić swoją suwerenność.

„Musimy przypomnieć władzom w Pekinie, aby nie oceniały sytuacji źle i zapobiegły wewnętrznej ekspansji „wojskowej przygody” – powiedział Chai w swoim przemówieniu noworocznym w sobotę, które było transmitowane na żywo na Facebooku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Stwierdza, że ​​Tajwan jest niepodległym krajem i wielokrotnie zobowiązywał się chronić swoją niezależność i demokrację.

Prezydent Chin Xi Jinping Powiedział W swoim noworocznym przemówieniu w piątek zjednoczenie „ojczyzny” było aspiracją podzielaną przez ludzi po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej.

W sobotę po przemówieniu Tsai Xu Fenglian, rzecznik biura ds. Tajwanu w Pekinie, powiedział: „Jesteśmy gotowi pracować nad możliwością pokojowego zjednoczenia”.

„Ale jeśli separatystyczne siły 'niepodległości Tajwanu’ będą nadal prowokować i wymuszać lub przekraczać jakąkolwiek czerwoną linię, musimy podjąć zdecydowane działania”.

Dążenie do niepodległości wepchnie Tajwan w „głęboką otchłań” i przyniesie „głęboką katastrofę”, dodał Xu.

W ostatnich miesiącach Pekin wysyłał tam i z powrotem loty nad Cieśniną Tajwańską. Tajwan powiedział, że nie ulegnie zagrożeniom.

„Wojsko z pewnością nie jest opcją rozwiązywania kłopotliwych różnic. Konflikty wojskowe mogą wpłynąć na stabilność gospodarczą” – powiedział Chai.

READ  Demokraci czekają na wynik wyborów w Nevadzie, który może przypieczętować ich większość w Senacie USA

Powiedział, że zarówno Tajpej, jak i Pekin powinny „ciężko pracować, aby zadbać o środki do życia ludzi i uspokoić ich serca”, aby rozładować napięcia w regionie.

Tajwan będzie nadal monitorował sytuację w Hongkongu, powiedział Tsai, dodając, że będzie interweniował na ostatnim zgromadzeniu. Wybór I to Aresztowania W tym tygodniu kierownictwo prodemokratycznych mediów, Stand News, „sprawiło, że ludzie bardziej zaniepokoili się prawami człowieka i wolnością słowa w Hongkongu”.

„Będziemy podtrzymywać naszą suwerenność, bronić wartości wolności i demokracji, chronić suwerenność regionalną i bezpieczeństwo narodowe oraz utrzymywać pokój i stabilność w regionie Indo-Pacyfiku” – powiedział Chai.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Sarah Woo; Dodatkowe sprawozdania Bena Blancharda i Ryana Woo w montażu w Pekinie autorstwa Kim Gokil i Frances Kerry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *