W Waszyngtonie panuje spokój, ponieważ zbliża się ostateczny termin spłaty długu

WASHINGTON, 20 maja (Reuters) – Negocjatorzy między Białym Domem a Kongresem Republikanów w sprawie podwyższenia pułapu zadłużenia rządu federalnego do 31,4 bln USD nie powinni spotkać się w sobotę, ponieważ piątkowe rozmowy się załamały, a termin pułapu zadłużenia 1 czerwca zbliżał się.

Reprezentant USA Patrick McHenry, republikański negocjator, powiedział, że na sobotę nie zaplanowano żadnych spotkań. Przywódcy republikańscy „zbiorą się razem i ocenią sytuację” – powiedział McHenry na Kapitolu USA. Nie skomentował, czy w niedzielę dojdzie do dalszych rozmów.

Dwa spotkania zakończyły się w piątek, bez powoływania się na żadne postępy przez żadną ze stron, a negocjatorzy powiedzieli, że nie są pewni, kiedy odbędą się nowe spotkania. Na mniej niż dwa tygodnie przed 1 czerwca Departament Skarbu USA ostrzegł, że rząd federalny może nie być w stanie spłacić całego swojego długu. Spowodowałoby to chaos na rynkach finansowych i niewypłacalność, które podniosłyby stopy procentowe.

Biden powiedział w późny piątek w Japonii, czasu waszyngtońskiego, że nadal wierzy, że można uniknąć niewypłacalności.

„Wciąż wierzę, że możemy uniknąć niewypłacalności i zrobimy więcej dobrego” – powiedział Biden dziennikarzom w Hiroszimie w Japonii, gdzie uczestniczył w spotkaniu przywódców Grupy Siedmiu bogatych narodów.

Biden był optymistą, mimo że Biały Dom przyznał, że ma „ostre różnice” z Republikanami, którzy kontrolują Izbę Reprezentantów.

Przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy powiedział, że potrzebne są postępy w zmianie „trajektorii” wydatków rządu USA na deficyt.

Republikanie naciskają na ostrzejsze cięcia wydatków w zamian za podniesienie narzuconego przez rząd limitu zadłużenia, środka zwykle wymaganego do zrównoważenia cięć wydatków i obniżek podatków, które zostały wcześniej zatwierdzone przez prawodawców.

READ  Akcje BA rosną: Boeing sprzedaje 200 odrzutowców Dreamliner United Airlines w „historycznej” transakcji

Republikanie kontrolują Izbę z niewielką przewagą, podczas gdy Demokraci Bidena mają niewielką większość w Senacie, co utrudnia zawarcie porozumienia, które przeszłoby przez obie izby.

Podczas gdy Republikanie chcą powrotu do poziomu z 2022 r., Demokraci naciskają na utrzymanie stałych wydatków na tegorocznym poziomie. Plan przyjęty przez Izbę Reprezentantów w zeszłym miesiącu obniżyłby wydatki rządowe o 8% w przyszłym roku.

Demokraci twierdzą, że wprowadzą średnio co najmniej 22% cięcia w programach takich jak edukacja i egzekwowanie prawa, czego Republikanie nie kwestionują.

Reportaż Timothy’ego Gardnera i Moiry Warburton Montaż autorstwa Nicka Ziemińskiego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *